UWAGA!

Światowit czy Światowid?

Wszystkie źródła encyklopedyczne i słownikowe wskazują na to, że można pisać zarówno Światowit, jak i Światowid, informował Głos Elbląga z 5 września 1963 r.

„Głos Wybrzeża” pisze „Światowit”, a „Dziennik Bałtycki” – „Światowid”. W ogóle zaś chodzi o nazwę kina elbląskiego, mającego w szyldzie napis „Światowid”. Jak się powinno pisać jago nazwę? Pytają czytelnicy z Elbląga.
     Wszystkie źródła encyklopedyczne i słownikowe wskazują na to, że można pisać zarówno Światowit, jak i Światowid, że obydwie te formy są poprawne. Stara „Encyklopedia Powszechna” Gutenberga w rozdziale poświęconym mitologii słowiańskiej wspomina o Światowidzie, podając w nawiasie oryginalną nazwę tego bóstwa – Swantewit.
     „Mała Encyklopedia Powszechna PWN” z roku 1959 nazywa tego bożka Światowitem, Świętowitem i Swantowitem. Natomiast „Podręczny Słownik Języka Polskiego” z roku 1957, stanowiący przedruk wydania M. Arcta z roku 1939, na stronie 356 notuje: „Światowid, Światowit, najwyższe bóstwo w Słowiańszczyźnie zachodniej”. A zatem – obydwa sposoby pisania są dozwolone.
     
oprac. Olaf B.

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama