UWAGA!

Gospodarka miejska w 1963 roku

W ubiegłym roku wartość inwestycji wzrosła o 50 proc. czyli o 30 mln zł. W ramach tych inwestycji oświetlono 11 ulic, instalując 185 punktów świetlnych, wybudowano urządzenia uzdatniające wodę na ujęciach wyżynnych, które w 1963 roku poprawią jakość wody oraz zbudowano dwa targowiska przy ul. Warszawskiej i ul. Robotniczej, informował Dziennik Bałtycki z 3 stycznia 1963 r.

Znajdujemy się u progu trzeciego, decydującego roku naszego planu 5-letniego. Jest to najlepsza okazja do skonfrontowania z rzeczywistością tego, co zostało ujęte w planie gospodarczym na rok 1963. Ogólnie można stwierdzić, że mimo występujących trudności, założenia planu gospodarczego osiągnęły przewidywane efekty.
     Rozwój miasta Elbląga – to nie tylko pierwsze po wyzwoleniu lata walki. Każdy rok przynosi nowe osiągnięcia. Elbląg zgodnie z uchwałą KERM potraktowany został jako ważny ośrodek przemysłowy. Z tego względu zadania inwestycyjne z roku na rok wzrastają niewspółmiernie w stosunku do wykonania zadań za rok 1961 r.
     W bieżącym roku wartość inwestycji wzrosła o 50 proc. czyli o 30 mln zł. W ramach tych inwestycji oświetlono 11 ulic, instalując 185 punktów świetlnych, wybudowano urządzenia uzdatniające wodę na ujęciach wyżynnych, które w 1963 roku poprawią jakość wody oraz zbudowano dwa targowiska przy ul. Warszawskiej i ul. Robotniczej. Ponadto budowa ul. Teatralnej i koncentracja w tym miejscu budownictwa mieszkaniowego przyczyni się do uporządkowania pod względem urbanistyczno – architektonicznym tej części miasta.
     Poważne osiągnięcia notujemy na odcinku budownictwa mieszkaniowego. Wprawdzie natrafiło ono na wiele trudności, ale mimo to osiągnięcia w porównaniu do roku 1961 są duże. W bieżącym roku oddanych zostanie do użytku 1.429 izb. Miasto otrzymało również 2 szkoły podstawowe przy ul. Uroczej i przy ul. Rawskiej.
     Omawiając tegoroczne osiągnięcia nie można pominąć milczeniem aktywności społeczeństwa elbląskiego oraz wzrostu odpowiedzialności za sprawy życia codziennego i za wygląd miasta. Na przestrzeni 1962 roku poprzez komitety blokowe i rejonowe komitety FJN rozwinięto szeroką akcję czynów społecznych przy uporządkowaniu miasta.
     Mówiąc o osiągnięciach roku 1962 trzeba wspomnieć o inwestycjach, których realizację rozpoczynamy w 1963 roku. Najpoważniejsze to: budowa urządzeń uzdatniających wodę, budowa przepompowni ścieków, dalsze oświetlanie ulic, budowa przedszkola przy ul. Lipowej, kontynuacja domu kultury, budowa pawilonu bibliotecznego, budowa kuchni w Szpitalu Miejskim. Budownictwo mieszkaniowe uzyskało ogółem – 2.111 izb mieszkalnych (729 mieszkań), co znacznie poprawi warunki mieszkaniowe.
     Wkraczając w rok 1963 uważamy, że rozwinie się twórcza inicjatywa ludności oraz nowe metody pracy, pozwalające na osiągnięcie większych efektów. Zaszczytny obowiązek realizacji zadań roku 1963 nie powinien spowodować osłabienia wspólnego wysiłku w trudnym i ofiarnym znoju wykuwania przyszłości naszego miasta, w ciągłej poprawie warunków bytowych jego mieszkańców.
     To, co osiągnęliśmy, jest wspólnym wysiłkiem załóg i kierownictwa przedsiębiorstw, zakładów pracy, instytucji, komitetów blokowych, komitetów rejonowych FJN i całego społeczeństwa, którzy w twórczej pracy zawodowej i społecznej przyczynili się do tych wyników, za co tą drogą w imieniu Prezydium MRN składam wyrazy serdecznego podziękowania. Całemu społeczeństwu z okazji Nowego Roku życzę, by rok 1963 był jak najpomyślniejszy, tak w życiu osobistym, jak i zawodowym.
     
oprac. Olaf B.

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama