UWAGA!

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • W BOINTE pracowały bardzo atrakcyjne i efektowne panie. Oczytane i lingwistki. Bardzo miło to wspominam jako młody pracownik Zamechu. Ich nazwiska są przytoczone w tym opracowaniu. Ciekawa lektura
  • "budowały ogromną bazę danych", z krorych nikt nic nie mail, poza tlumaczami na zamechowskich posadach... buhahah
  • Artykuł dowodzi, że Zamech w zakresie budowania i rozwoju wiedzy i własnej myśli technicznej miał wysokie ambicje i cechy dużej korporacji. Oczywiście na miarę ówczesnych realiów. Moim zdaniem żadne inne przedsiębiorstwo w historii Elbląga po 1945 już nie wzbiło się na takie wyżyny. ABB, a potem Alstom, w których pracowałem kazał używać wiedzy i technologii wypracowanej gdzie indziej (Szwajcaria, Francja, Anglia). Owszem Elbląg uzyskał do nich dostęp, ale raczej na zasadzie odtwórczej ze stosunkowo ograniczonym wkładem w jej tworzenie. Innymi słowy mona powiedzieć, że w czasach ABB i Alstom oddział elbląski więcej korzystał z importu wiedzy niż tej wiedzy eksportował. Szydząc z Zamechu warto mieć to na uwadze.
  • @podsumowanie - Było potrzebne ale zamech został wyj..... y w powietrze przez zdrajców narodu. Ciekawe czy znasz te historię?
  • Likwidacja resztek zamechowskich przez GE dobiega końca... pozostały wspomnienia, emeryci i tabliczki na cmentarzach... Jak pisze michalkiewicz... zrobiono z Nas republikę bananową... Podobnie zdewastowano Celuloze w Kwidzynie.
  • Zamech rozumiem, zakład wiodący w Elblągu, a także ważny w kraju. Ale co się stało z innymi też ważnymi, co o nich wiemy dzisiaj. Gdzie umieścić "Odzieżówkę", Elbląskie Zakłady Napraw Samochodowych, Zakłady im. Wielkiego Proletariatu, Spółdzielnie "Plastyk" i "Renoma", Zakłady Napraw Mechanizacji Rolnictwa, a też te mniejsze jednak istotne dla ówczesnego Elbląga jak Zakłady Mięsne, Spółdzielnia im "Dzierżyńskiego" czy Zakłady Zbożowe PZZ. Czyżby już o nich zapomniano, czyżby już ta przeszłość była niepotrzebna i nie ma już ani woli, ani zainteresowania naszą historią. A historia to nie tylko bitwy, powstania czy dziejowe przemiany. Historią są też nasze zakłady, dzieje zwykłych ludzi, ich codzienne życie, praca, nauka. Jeśli o tym zapomnimy to możemy zatracić naszą tożsamość.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    8
    0
    Z Nowym Rokiem(2023-12-31)
  • Czasy Elbląga, jako przemysłowego miasta średniej wielkości, tak, jak i czasy naszej młodości już nigdy nie wrócą.
  • Nienawiść zgubi PO. Przez swą nienawiść doprowadzili do rozłamu narodu. Ale się na niej przejadą.
  • Artykuł kończy się stwierdzeniem że wiedza zgromadzona przez BOINTE skończyła na śmietniku. Tak zapewne było z materialną formą tej wiedzy. Ale przecież ta wiedza też była w głowach inżynierów zamechowskich którzy zaczęli pracować w ABB Zamech.
  • Dzisiejsze GE to już cień nie tylko Zamechu i firm które powstały z Zamechu.
Reklama