UWAGA!

"Żaden z członków nie zjawił się w klubie" (Głos z przeszłości, odc. 163)

 Elbląg, Głos Wybrzeża nr 204, 1950 r.
Głos Wybrzeża nr 204, 1950 r.

- Członkowie założonego przy Warmińskiej Fabryce Wyrobów Metalowych klubu racjonalizatorów, postanowili na jednym z zebrań odbywać 6 dnia każdego miesiąca posiedzenia dla omawiania usprawnień, wynalazków i zagadnień organizacyjnych - pisała prasa w 1950 r.

Kolejny tydzień to kolejny odcinek Głosu z przeszłości. Dziś trochę sztuki, trochę wątków wakacyjnych i parę kwestii pracowniczych i racjonalizatorskich. Zapraszamy.

 

Wielka impreza artystyczna w Próchniku

"W dniu 23. bm. gościły w spółdzielczej wsi produkcyjnej Próchnik ekipy łączności ZZK, Zakładów Mechanicznych im. gen. Świerczewskiego oraz Warmińskiej Fabryki Wyrobów Metalowych. Do licznie zebranej w świetlicy spółdzielczej ludności wiejskiej przemówił instruktor świetlicowy ZZK tow. Martin. Po przemówieniu zespoły wystąpiły z bogatym programem artystycznym. Pobyt robotników elbląskich wśród spółdzielców przyczynił się do zacieśnienia kontaktu między ludnością miasta i wsi".

 

Dzieci górników na wsi elbląskiej

"Przebywające na kolonii w pow. elbląskim dzieci górników z Wałbrzycha zorganizowały występy artystyczne dla ludności Pomorskiej Wsi. Szczególnie gorąco przyjęto występy 5-letniej Lili Gertlerówny, która wykonała szereg tańców i deklamacji. Zespołowi dziecięcemu i jego kierownikowi ludność zgotowała gorącą owację".

 

Pracownicy TOR i PKP nagrodzeni

"Na wspólnej akademii w dniu Święta Odrodzenia, urządzonej przez ZZK i pracowników TOR, rozdano premie dla najbardziej zasłużonych w wykonaniu Czynu Lipcowego pracowników. Spośród członków ZZK, którzy wykonali zobowiązania na sumę około 0,5 mln zł, wyróżnieni zostali przodownicy pracy: Adam Dąbrowski, Stanisław Celmer, Piotr Starzyński.

Z załogi warsztatów Technicznej Obsługi Rolnictwa nagrodzono: Zygmunta Przybysza, Szczepana Bartnika i Wiktora Żukowskiego".

 

Kiedy przystąpi do pracy klub racjonalizatorów w Blaszance

"Członkowie założonego przy Warmińskiej Fabryce Wyrobów Metalowych klubu racjonalizatorów, postanowili na jednym z zebrań odbywać 6 dnia każdego miesiąca posiedzenia dla omawiania usprawnień, wynalazków i zagadnień organizacyjnych. Ale, niestety, postanowienie to pozostało jak dotąd tylko na papierze. Dotychczas nie odbyło się ani jedno zebranie, mimo dwukrotnego zwoływania posiedzenia przez przewodniczącego tow. Dąbrowskiego – żaden z członków nie zjawił się w klubie.

Pracę klubu racjonalizatorów Blaszanki należy niezwłocznie ożywić".

 

Kina

"Kino Bałtyk – Wyspa szczęścia, film prod. węgierskiej

Kino Mars – Młoda gwardia, film. prod. radzieckiej"

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 204, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Wyświetlany w kinie "Mars" film ZSRR z 1948 roku -"Młoda Gwardia" w reżyserii Siergieja Gierasimowicza w oparciu o powieść Bolesława Fadiejewa o tym samym tytule był w latach 50- tych XX wieku jednym z najczęściej wyświetlanych filmów. Również powieść Fadiejewa była w tym czasie obowiązkową lekturą szkolną. W tym filmie debiutowali dwaj młodzi studenci szkół filmowych, później jedni z najwybitnieszych artystów. Byli to Siergiej Bondarczuk, który wsławił się rolą w filmie "Los człowieka", który zresztą sam wyreżyserował oraz stworzeniem w latach 1962 - 1967 siedmiogodzinnej, czteroczęściowej wersji filmowej "Wojna i Pokój" według powieści Lwa Tołstoja. Drugim z aktorów debiutujących w "Młodej Gwardii", który okazał się wybitnym artystą, był Wiaczesław Tichonow, zapamiętany w Polsce głównie z roli agenta radzieckiego w kierownictwie służb specjalnych III Rzeszy w serialu "Siedemnaście mgnień wiosny".
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    6
    1
    Filomin(2024-09-22)
  • Załącznik do seansu
Reklama