UWAGA!

Wesoła zabawa ludowa (Głos z przeszłości, odc. 186)

 Elbląg, Głos Wybrzeża nr 234, 1950 r.
Głos Wybrzeża nr 234, 1950 r.

- Mimo poważnego wkładu w kulturalne życie Elbląga teatr nie mógł spełnić swojego zadania w tej mierze, jak by to wynikało z ambicji i możliwości zespołu – pisała prasa w 1950 roku.

W kolejnym odcinku Głosu z przeszłości dwa tematy – Święto Lotnictwa i siedziba dla teatru. Zapraszamy na podróż w czasie.

 

Święto Lotnictwa w Elblągu

Pokazy lotnicze, skoki ze spadochronem, zawody sportowe w programie obchodu

Dziś, w sobotę 26 bm. i jutro, w niedzielę 27 bm. odbędą się w Elblągu liczne imprezy zorganizowane z okazji Święta Lotnictwa. Program obchodu przedstawia się następująco:

Dziś, w sobotę od godz. 13 na placu Czerwonym koncertować będzie reprezentacyjna orkiestra wojskowa.

O godz. 14 na stadionie miejskim amatorzy piłki nożnej będą mieli możność obejrzenia interesującego spotkania z cyklu rozgrywek o wejście do kl. A między drużynami miejscowego Ogniwa i ZKS Unia z Wejherowa.

O godz. 15 na placu Czerwonym odbędzie się wielka zabawa ludowa zorganizowana przez jednostkę lotniczą. Program zabawy przewiduje m. in. występy artystyczne.

Akademia z okazji Święta Lotnictwa odbędzie się w sali Liceum Technicznego przy ul. Długiej o godz. 17. W części artystycznej wezmą udział zespoły Domu Kultury i Centralnej Szkoły i Administracji Rolniczej.

Po zapadnięciu zmroku o godz. 20 na placu Czerwonym wyświetlany będzie film o tematyce lotniczej.

Jeszcze bardziej interesująco przedstawiają się imprezy przewidziane na niedzielę, 27 bm. Rozpoczną się one o godz. 9 atrakcyjnymi zawodami motocyklowymi na ulicach miasta Elbląga, Start i meta mieścić się będzie przy ul. Grunwaldzkiej róg Mickiewicza. Amatorzy sportu pływackiego będą mieli okazję obejrzenia o godz. 10 na basenie miejskim zawodów pływackich.

Najbardziej atrakcyjnym punktem programu będą pokazy lotnicze. W programie przewidziano: emocjonujące pokazy walk powietrznych, akrobacje samolotów myśliwskich oraz skoki ze spadochronem. Dla ludności cywilnej zorganizowane będą loty propagandowe.

Bogaty program imprez zakończy wesoła zabawa ludowa w parku im. gen. K. Świerczewskiego, która rozpocznie się o godz. 18. Ponadto zabawy odbędą się w świetlicy ZZK przy ul. Grunwaldzkiej oraz w świetlicy elektrowni przy ul. Robotniczej.

 

Państwowy Teatr w Elblągu uzyskał stałą siedzibę

Praca Państwowego Teatru im. St. Jaracza w Elblągu napotykała w ub. r. na poważne trudności ze względu na brak odpowiedniego lokalu. Dom Transportowca, w którym mieścił się teatr, nie był odpowiednio przystosowany do potrzeb stałej placówki artystycznej. M. in. istniała konieczność przebudowy widowni i sceny. Inwestycji tych jednak nie można było przeprowadzić, gdyż dyrekcja teatru była podnajemcą lokalu i nie mogła nim swobodnie dysponować i przeprowadzić chociażby drobne zmiany. Stan ten był przyczyną wcześniejszego zakończenia sezonu teatralnego i dłuższych przerw w ciągu roku. Mimo poważnego wkładu w kulturalne życie Elbląga teatr nie mógł spełnić swojego zadania w tej mierze, jak by to wynikało z ambicji i możliwości zespołu.

Odłożenie budowy stałej siedziby teatru na ostatnie lata planu 6-letniego zadecydowało o konieczności ostatecznego uregulowania sprawy siedziby w Domu Transportowca – jedynym lokalu, nadającym się na ten cel. Przy poparciu Komitetu Miejskiego PZPR zajęło się tym Prezydium Miejskiej Rady Narodowej. Ostateczna decyzja zapadła 18 bm. na Prezydium z udziałem przedstawicieli PRZZ i zainteresowanych stron – teatru i Związku Transportowców. Dom Transportowca został przekazany do wyłącznej dyspozycji teatru, którego dyrekcję zobowiązano do jak najszybszego przystosowania budynku do potrzeb stałej placówki teatralnej.

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 234, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • W 1950 roku pierwszy raz obchodzono Święto Lotnictwa w dniu 23 sierpnia. Data ta została wprowadzona rozkazem Ministra ON w maju 1950 roku. Od 1945 roku obchodzono to święto w dniu 1 września. W tym czasie na elbląskim lotnisku stacjonował 5 Pułk Lotnictwa Szturmowego, którego podstawowymi samolotami był Ił -2,wtedy w ilości około 50 samolotów bojowych oraz 3 samoloty szkolne UIł -2 i 2 łącznikowe PO - 2.Jednostka ta bazowała w Elblągu do września 1952 roku, a potem przeniesiono ją do Bydgoszczy. Lotnisko do 1957 roku należało do wojska, które w tym roku przekazało je Aeroklubowi w Elblągu. Po odejściu pułku lotnictwa na terenie lotniska były magazyny lotnicze i stacjonowały jednostki kwatermistrzowskie, w tym batalion Budowy Lotnisk. W czasie stacjonowania tego pułku lotnictwa w Elblągu służył w nim, wtedy w stopniu kapitana, Jan Raczkowski, który w latach 1957 - 1963 był Dowódca Lotnictwa Operacyjnego.
  • Warto pamiętać, że ruscy zakazali Polsce budować samoloty bojowe. Nasi wspaniali piloci i inżynierowie lotnictwa mieliby dużo do opowiedzenia.
  • W 1949 roku zapadły decyzje, że od 1950 w zakładach PZL Mielec będą produkowane samoloty Jak - 17/Jak-17 W o napędzie odrzutowym. Niestety ostatecznie ZSRR odstąpił od realizacji tego pomysłu. W lipcu 1950 roku ZSRR przekazał Polsce 3 samoloty Jak-17,na których przeszkolono pierwszych 4 pilotów (2 Polaków i 2 doradców lotniczych z ZSRR). Byly to pierwsze samoloty o napędzie odrzutowym jakie służyły w naszym lotnictwie bojowym. Jednak w 1951 roku wycofano je ze służby, a w zamian przekazano nam 25 samolotów Jak-23.W 1952 otrzymaliśmy samoloty MIG-15,a nawet na tej licencji Polska produkowała je jako Lim-5.Jednak dalsza produkcja została wstrzymana.
Reklama