UWAGA!

"Usuwanie elementów wrogich" (Głos z przeszłości, odc. 167)

 Elbląg, Głos Wybrzeża, nr 190, 1950 r.
Głos Wybrzeża, nr 190, 1950 r.

Szkodliwa praktyka przetrzymywania wniosków racjonalizatorskich należy już do przeszłości – pisała o Zakładach Mechanicznych prasa w 1950 roku.

Jak co tydzień zapraszamy do cyklu Głos z przeszłości. Tym razem w naszej prasówce tylko jeden, ale bardziej rozbudowany temat.

 

Wytyczne IV Plenum KC PZPR pomogły organizacji partyjnej Zakładów Mechanicznych w Elblągu ujawnić braki w polityce kadr.

Z posiedzenia Komitetu Zakładowego PZPR

W Zakładach Mechanicznych im. gen. Świerczewskiego w Elblągu odbyło się zebranie rozszerzonego plenum komitetu zakładowego PZPR. Obszerny referat wygłosił przedstawiciel KC tow. Andrzejewski. Następnie sekretarz komitetu zakładowego tow. Zielonka wskazał na najważniejsze zadania organizacji partyjnej Zakładów w kontekście wychowania nowych kadr.

Już III Plenum KC skoncentrowało uwagę partii na zagadnieniu kadr, wskazało na konieczność dokładnego sprawdzania i bezwzględnego eliminowana ludzi wrogich i szkodliwych. W toku realizacji wytycznych usunięto z organizacji partyjnej w zakładach zdecydowanych wrogów, którzy wkradli się w szeregi partyjne (...).

IV Plenum KC podkreśliło, że nie wystarczy tylko wzmożona czujność i usuwanie elementów wrogich. Trzeba nauczyć się również dobierać, szkolić i wychowywać, wysuwać i prawidłowo rozstawiać nowe kadry. Jest to jeden z warunków zwycięskiej realizacji zadań planu 6-letniego.

W Zakładach Mechanicznych do niedawna nie doceniano jeszcze znaczenia szkolenia zawodowego jako podstawy tworzenia nowych kadr. W ciągu 3 lat przeszkolono zaledwie 162 robotników. W roku bieżącym nastąpiła znaczna poprawa. W pierwszym półroczu przeszkolono do działów produkcyjnych 108 pracowników. Zgodnie z wytycznymi IV Plenum urlopowano ostatnio 40 robotników, w celu umożliwienia im ukończenia 6-miesięcznego kursu dla konstruktorów.

Klub racjonalizatorów, pozostawiany dawniej bez opieki, otrzymuje obecnie coraz szerzej zakrojoną pomoc ze strony organizacji partyjnej i rady zakładowej. Szkodliwa praktyka przetrzymywania wniosków racjonalizatorskich należy już do przeszłości. Ożywiona dyskusja, w której zabrało głos ponad 20 towarzyszy, stanowiła wyraz ich troski o jak najlepsze zrealizowanie przez organizację partyjną w Zakładach im. Gen. Świerczewskiego wytycznych IV Plenum. Wskazując na osiągnięcia w tej dziedzinie dyskutanci podkreślili również istniejące jeszcze braki i błędy w polityce kadr.

Kierownik szkoły przemysłowej tow. Kreń zwrócił uwagę na niewłaściwe wykorzystywanie czasu uczniów przez zatrudnianie ich przy pracach porządkowych lub w transporcie zamiast w warsztacie. Potrzebę bardziej niż dotąd celowej gospodarki siłami fachowymi uwypuklił towarzysz inż. Onyśkiewicz podkreślając brak inżynierów w warsztatach, a nadmierne zatrudnienie ich w administracji (...).

Dużo uwagi poświęcono w dyskusji organizacji szkolenia. Zaznaczono, że wybór kandydatów na kursy powinien być dokonywany na podstawie dokładnej znajomości pracy robotnika w warsztacie, jego pracy partyjnej i społecznej i ogólnej postawy a decyzja powinna zapadać obiektywnie.

Podsumowując dyskusję tow. Andrzejewski stwierdził, że organizacja partyjna Zakładów Mechanicznych właściwie zrozumiała wskazania IV Plenum KC. Wychowywanie kadr jest głównym problemem na obecnym etapie. Trzeba nieustannie wyszukiwać najlepszych, zasługujących na awans robotników, szkolić ich i śmiało wysuwać na odpowiedzialne stanowiska w produkcji (...).

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 173, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Jakie były wytyczne IV Plenum KC PZPRpis w Przysusze?
  • Szkodliwa praktyka przetrzymywania wniosków racjonalizatorskich należy już do przeszłości... pis robił dokładnie to samo co PZPR
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    4
    3
    PZPRpis(2024-10-20)
  • W tych czasach też trwa usuwanie elementów wrogich komunie. Koryto przejęli dzieci i wnuki komunistów teraz zwane lewactwem a w Elblągu to samo, komuna wiecznie żywa z elementami również lewackimi.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    5
    Precz z komuną(2024-10-20)
  • @PZPRpis - Teraz komuna i lewactwo w postaci rządów koalicji obywatelskiej.
  • "W 2017 roku rząd piswprowadził zmiany w przepisach dotyczących kwalifikacji członków rad nadzorczych państwowych spółek. Od tego czasu, dyplom MBA jest uznawany jako wystarczający do objęcia takiej funkcji. (... ) Pis zdecydowało się na tę zmianę, ponieważ średnio trzy czwarte kandydatów nie zdawały państwowego egzaminu do rad nadzorczych.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    4
    2
    Program partii programem narod(2024-10-20)
  • Nie dawno partia miała kongres w przysusze. Kultywują tradycje
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    5
    3
    Zjazd kc pis(2024-10-20)
  • Wszystkim twierdzącym, że istnieje jakaś PZPRbis, czy PZPRpis przypominam, że ta prawdziwa PZPR powstała w grudniu 1948 roku (z połączenia PPR i PPS) i w styczniu 1990 roku w wyniku samorozwiązania przeszła do historii. Nowe ruchy lewicowe nie kontynuowały jej polityki. Z dawnych działaczy praktycznie w nowej lewicy działał jedynie Leszek Miller jeden z ostatnich Sekretarzy KC PZPR. W powszechnej opinii uważa się, że potomkowie byłego kierownictwa i aktywistów PZPR działają w różnych strukturach obecnych partii czy też instytucji państwowych. Jak dotąd nigdy nie przedstawiono dowodów, aby istniały takie fakty. Osobom twierdzącym, że PiS jakby przejął politykę tej partii należy wykazać ich błąd myślowy. Takie twierdzenie to tak jakby mylono kosmetologię z kosmologią. Brzmi podobnie jednak oznacza co innego. Te wywody to taka reakcja na tych co pod artykułami na inne tematy muszą wtrącić swoje myśli, które nie mają nic wspólnego z artykułem.
  • Poseł i szef PiS w Elblągu, bliski współpracownik Jarosława Kaczyńskiego, zataił służbę w Ludowym Wojsku Polskim i „zapomniał”, że skończył szkołę średnią. A „krył” go IPN. Czerwony Elbląg ciągle wybiera czerwonych
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    1
    Precz z komuną(2024-10-20)
  • @Zdenerwowany. - PiS ma tyle wspólnego z prawem i sprawiedliwością co kompot z kompostem. Program pis w wielu punktach jest identyczny z programem Единая Россия. Podejście do Unii, podejście do LGBT, szukanie wewnętrznych wrogów, oligarchia wykorzystywanie kościołów do agitacji politycznej.... Tak, pis robi to samo co Putin
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    6
    3
    Narodowi socjaliści(2024-10-20)
Reklama