UWAGA!

"Świetlica zostanie wkrótce wyposażona w radioodbiornik" (Głos z przeszłości, odc. 89)

 Elbląg, Głos Wybrzeża nr 128, 1950 r.
Głos Wybrzeża nr 128, 1950 r.

- 40 dzieci z Gronowa Górnego, które nie były jeszcze dotąd w ogóle w kinie, przybyło w tych dniach z wycieczką do Elbląga – pisała prasa w 1950 r. Zapraszamy na kolejną podróż w czasie.

Gdzie otwarto świetlicę Elbląskiej Spółdzielni Spożywców, co obejrzały dzieci z Gronowa Górnego w elbląskim kinie, co zgubił mieszkaniec Nowego Dworu Gdańskiego? O tym w dzisiejszym odcinku Głosu z przeszłości.

 

Otwarcie świetlicy Elbląskiej Spółdzielni Spożywców

"W dniu 7 bm. odbyło się uroczyste otwarcie świetlicy Elbląskiej Spółdzielni Spożywców, uruchomionej przy ulicy Królewieckiej 147. Po zagajeniu uroczystości przez członka zarządu tow. Wojtuściszyna, przedstawiciel Okręgowego Zarządu Związku Zawodowego Pracowników Spółdzielczych wręczył kierownictwu nowo otwartej świetlicy zbiorowe wydanie dzieł Marksa i Engelsa. Świetlica zostanie wkrótce wyposażona w radioodbiornik.

W części artystycznej wziął udział zespół mandolinistów i gitarzystów pod kierownictwem Mieczysława Bazyka".

 

Odczyt o planowaniu

"W dniu 5 bm. W świetlicy Warmińskiej Fabryki Wyrobów Metalowych odbył się odczyt (...) na temat "Znaczenie planowania w rozwoju socjalistycznym. Odczytu wysłuchała cała załoga fabryki, a wielu robotników wzięło udział w dyskusji".

 

Wycieczka dzieci wiejskich do kina w Elblągu

"40 dzieci z Gronowa Górnego, które nie były jeszcze dotąd w ogóle w kinie, przybyło w tych dniach z wycieczką do Elbląga. W kinoteatrze "Mars" dzieci obejrzały film: "Wołga-Wołga". Pierwsza wizyta w kinie wywarła na dzieciach duże wrażenie".

 

Ogłoszenia drobne

"Zagubiono książeczkę wojskową, legityację związkową, wyciąg z dokumentu urodzenia, odcinek zameldowania i gotówkę na nazwisko K. Jan, Nowy Dwór Gdański (usunęliśmy dane osobowe z tego ogłoszenia - red.)".

 

Kina

"Kino Mars – Pieśń Tajgi – kolorowy film radziecki.

Kino Bałtyk – Droga do sławy – dramat produkcji radzieckiej".

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 128, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Film "Wołga, Wołga ", który obejrzały dzieciaczki z Gronowa Górnego, należy do czołówki filmów radzieckich, zaliczany do dziesięciu najlepszych w historii kinematografii radzieckiej. Powstał on w 1938 roku, reżyserem był Grigorij Aleksandrow, uczeń Siergieja Eisensteina. Jest to komedia muzyczna, do której muzykę skomponował Izaak Dunajewski wybitny kompozytor, autor wielu przebojów. W głównej roli żeńskiej wystąpiła jedna z najsłynniejszych aktorek ZSRR Lubow Orłowa, prywatnie żona Aleksandrowa. Ten sam zespół był twórcą innej słynnej komedii muzycznej z 1934 roku "Świat się śmieje", z której pochodzi wyjątkowo popularna piosenka w kompozycji Dunajewskiego - "Serce".
  • Radioodbiornik dostepny byl tylko na talony oczywiscie plus zaplata tak jak wiele innych przedmiotow codziennego uzytku. Talony I kartki to cecha lewackiego komunizmu. Garbusiarz cyklista lat 76
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    3
    Zbyszek 1(2023-04-30)
  • Kino Bałtyk - późniejsze Stoczniowiec i Syrena, funkcjonowało od października 1945 roku przy ówczesnej ul. Marszałka Konstantego Rokossowskiego, od 1956 roku ul 21 Października, a obecnie od 1991 roku Grobla Św. Jerzego. Ostatecznie rozebrane 18.01.2008 roku. foto Stanisław Ryszard Ganczewski.
  • Młodzieżowy Zespół Mandolinistów I Gitarzystów istniał przy ówczesnej Zawodowej Szkole Elektrycznej mieszczącej się przy ulicy Blacharskiej, obecnie Bożego Ciała, gdzie znajduje się teraz Seminarium Duchowne. Dyrygent Zespołu Mieczysław Bazyk to ceniony nauczyciel muzyki, który był także założycielem i dyrygentem Chóru Państwowej Szkoły Muzycznej. Zmarł w 1973 roku. Jego syn Ksawery kontynuuje rodzinne tradycje jako pianista.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    0
    Bas baryton(2023-04-30)
  • @Bas baryton - Ksawery też już 21 lat śp.
  • @Filmowa sztuka. - Dziękuję.
  • Ach gdzie te czasy z lat Gomółki i Gierka były pochody 1-Majowe wesoło i dużo zabaw a teraz wyścig szczurów i ludziska siedza pozamykane w domach i ciągle narzejaja
Reklama