UWAGA!

"Robotniczy Elbląg żyje oczekiwaniem" (Głos z przeszłości, odc. 156)

 Elbląg, Głos Wybrzeża nr 200, 1950 r.
Głos Wybrzeża nr 200, 1950 r.

- W świetlicy Zakładów Przemysłu Odzieżowego w godzinach popołudniowych rozlega się śpiew i gwar. To zespół świetlicowy pod kierunkiem tow. Roztankowskiej, odbywa próby – pisała o Elblągu prasa w 1950 r.

Wracamy z kolejnym odcinkiem naszego cyklu Głos z przeszłości. O czym pisała prasa ponad siedem dekad temu?

 

Zobowiązania wykonane. Elbląg przygotowuje się do radosnego Święta Odrodzenia

"Zbliżający się obchód VI rocznicy PKWN zmienił tok życia całego miasta, zakładów produkcyjnych, instytucji i wszystkich mieszkańców Elbląga. Robotnicy i pracownicy spieszą wykończyć wszystkie prace, związane z realizacją zobowiązań. Do Komitetu Miejskiego PZPR napływają coraz liczniejsze meldunki o wykonaniu zadań przez poszczególne załogi (...).

W świetlicy Zakładów Przemysłu Odzieżowego w godzinach popołudniowych rozlega się śpiew i gwar. To zespół świetlicowy pod kierunkiem tow. Roztankowskiej, odbywa próby. Zespół wystąpi na akademii młodzieżowej w kinie Bałtyk. W pobliskiej sali warsztatowej ZMP-owcy kończą prace związane z uruchomieniem dwóch nowych taśm produkcyjnych, które będą obsługiwane wyłącznie przez brygady młodzieżowe.

Robotniczy Elbląg żyje oczekiwaniem święta i przygotowaniem do radosnej manifestacji".

 

Akademie w dniu dzisiejszym

"Dziś, 22 bm., o godz. 11 sali kina Mars odbędzie się uroczysta akademia pracowników Zakładów Odzieżowych i Spółdzielni Zryw. O godzinie 10, w świetlicy pocztowej zbiorą się na akademii pracownicy poczty".

 

Szkolenie kadr w Warmińskiej Fabryce Wyrobów Metalowych

"W Warmińskiej Fabryce Wyrobów Metalowych rozpoczeto 19 bm. Szkolenie kadr rezerwowych. Na organizowany kurs uczęszczać będzie 24 robotników. Kierownictwo kursu znajduje się w rękach tow. Skałskiego".

 

Masz krewnego w Ameryce, który chce Ci przesłać dar, niech się zwróci do PeKaO

"Pekao Trading Corporation New York 4 N.Y. 25 Broad Street

Paczki PeKaO zawierają potrzebne Ci artykuły i towary o najwyższej jakości wyrobu polskiego. Materiały czysto wełniane na ubrania, palta i suknie, różnego rodzaju płótna, maszyny do szycia i rolnicze, rowery, meble, węgiel, prosięta, krowy, paczki żywnościowe. PKO gwarantuje Ci dostarczenie paczki bez żadnych opłat. Wszelkich rad i wskazówek udziela Bank Polska Kasa Opieki S.A. Warszawa, ul. Traugutta 7".

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 199 i 200, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Ruszyła pierwsza edycja programu Potańcówki Wiejskie, w ramach którego można otrzymać do 10 tys. zł na organizację imprezy kulturalnej od sierpnia do października. Towarzysze z pis kontynuują tradycje PRL
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    11
    7
    prasa rok 2023(2024-08-04)
  • Andrzej Duda odebrał order księdzu. Wnioskowała o to kapituła po wyroku sądu
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    8
    4
    Andżej prześladuje(2024-08-04)
  • Niczym się ten artykuł z gazety nie różni, od poczynań poprzedniej, pisowskiej władzy. Całe szczęście komuna bis, w październiku upadła.
  • Czytając ten artykuł odnosi się wrażenie, że wówczas, przynajmniej w Elblągu, było spokojnie i bezproblemowo (nie wiem dlaczego ten artykuł niektórym kojarzy się z rządami PiS). Natomiast w lipcu 1950 roku w Polsce nie brakowało wydarzeń, a mianowicie 6 lipca Rządy Polski i NRD podpisały układ o uznaniu granicy na Odrze i Nysie, 21 lipca Sejm przyjął uchwałę o realizacji Planu 6-Letniego, a 20 lipca zniesiono sankcje wobec osób, które zgłosiły wcześniejszą przynależność do narodu niemieckiego. W tym też czasie były i inne wydarzenia: 4 lipca z Nowego Jorku nadano pierwszą audycję stacji RWE, która od 1952 roku działała na terenie RFN, a 2 lipca wydano decyzję o zakazie działalności na terenie Polski wyznawców Świadków Jehowy. Sport polski też odniósł sukcesy m. in.16 lipca w Bazylei Helena Rakoczy została mistrzynią świata w wieloboju gimnastycznym, a Tadeusz Góra uzyskał jako pierwszy w Polsce, a drugi na świecie Odznakę Szybowcową z Trzema Diamentami. Czyli coś tam się jednak działo.
  • @Sssz - Robotnicy i pracownicy??
  • @j.u. - "niektórym kojarzy" - bo to są cho..... y ludzie. Są idealnym przykładem jak media mogą sprać ludziom organ pod czachą.
Reklama