UWAGA!

"Robotnicy elbląscy są coraz częstszymi gośćmi w teatrze..."(Głos z przeszłości, odc. 88)

 Elbląg, Głos Wybrzeża nr 127, 1950 r.
Głos Wybrzeża nr 127, 1950 r.

- ... nie można tego jednak powiedzieć o inteligencji, która z niewiadomych przyczyn wykazuje dość słabe zainteresowanie przedstawieniami teatralnymi. – pisała prasa w 1950 r.

Jak chciano usprawnić sprzedaż biletów teatralnych? Co postanowiono na naradzie w jednej z fabryk? Co zdziałali na wsi junacy w 1950 roku? O tym dzisiaj w naszym cyklu.

 

Usprawnić sprzedaż biletów teatralnych wśród załóg robotniczych

Związki zawodowe w Elblągu prowadzą od pewnego czasu wśród pracujących popularyzację przedstawień teatralnych. Akcja ta ma na celu wychowanie nowego widza i zwiększenie frekwencji na przedstawieniach teatralnych.

Sprawie frekwencji w teatrach poświęcona została w tych dniach specjalna narada kierowników świetlic fabrycznych, przedstawicieli rad zakładowych, teatru i PRZZ. Na naradzie omówiono również możliwości usprawnienia w rozprowadzaniu biletów kinowych na wartościowe filmy polskie i radzieckie.

Przedstawiciel Komitetu Miejskiego PZPR tow. Nartowski stwierdził na naradzie, że przyczyną słabej frekwencji jest często niewłaściwy sposób rozprowadzania biletów zniżkowych na przedstawienia. Bilety te powinny być sprzedawane także za pośrednictwem mężów zaufania.

Ostatnio robotnicy elbląscy są coraz częstszymi gośćmi w teatrze. Nie można tego jednak powiedzieć o inteligencji, która z niewiadomych przyczyn wykazuje dość słabe zainteresowanie przedstawieniami teatralnymi.

Przedstawiciel samopomocy chłopskiej tow. Cymerman podkreślił konieczność uprzystępnienia dobrych przedstawień teatralnych ludności wiejskiej. W tym celu należy organizować wycieczki ludności wiejskiej do teatru. Dobrze by było, gdyby zespół aktorski wyjeżdżał z przedstawieniami do większych ośrodków jak np. do Tolkmicka. W Tolkmicku przygotowana zostanie w domu ludowym na ten cel scena.

Wysunięte na naradzie postulaty zostaną wzięte pod uwagę tak przez związki zawodowe i różne organizacje społeczne, jak i przez kierownictwo teatru.

 

Junacy przyspieszają odbudowę wsi

Junacy powiatu elbląskiego w roku ubiegłym przepracowali 5217 junakodniówek, pomagając załogom PGR przy wykopkach ziemniaków i buraków, w akcji żniwnej, przy budowie szkoły pomnika w Milejewie, sadzeniu lasów itd.

W roku bież. Młodzież "SP" z powiatu elbląskiego przepracuje w ramach różnych akcji społecznych 15 758 junakodniówek.

Z podjętych zobowiązań 1-majowych młodzież wiejska wszędzie wywiązała się całkowicie. Szczególnie wyróżniła się młodzież Jegłownika, która zaorała i obsiała 20 ha odłogów.

Przysposobienie rolnicze w powiecie elbląskim ogarnia coraz szersze masy młodzieży wiejskiej.

 

Narada wytwórcza w Warmińskiej Fabryce Wyrobów Metalowych

Narady wytwórcze w Warmińskiej Fabryce Wyrobów Metalowych mają już dobrą tradycję i przyczyniły się do usprawnienia pracy oraz przyspieszenia wykonania planów produkcyjnych.

Tematem ostatnio odbytej narady był plan produkcji na miesiąc maj. W dyskusji nad planem robotnicy uchwalili podnieść jakość wyrobów, rozwijając w tym celu współzawodnictwo i ruch racjonalizatorski. W walce o jakość weźmie udział cała załoga. Prowadzone w fabryce współzawodnictwo obejmować będzie odtąd nie tylko ilość i termin wykonania poszczególnych zadań, ale również jakość wyrobów, likwidację braków do minimum i oszczędne wykorzystanie materiałów.

Na naradzie stwierdzono o konieczność wzmożenia troski załogi dyrekcji o bezpieczeństwo i higienę pracy.

 

Niewidomi robotnicy biorą żywy udział w pracach świetlicowych

Zatrudnieni w Państwowym Browarze w Elblągu niewidomi robotnicy wskazują duże zainteresowanie pracami społecznymi i życiem świetlicowym. Ociemniały tow. Ziółkowski był jednym z wykonawców części artystycznej na akademii 1-majowej, wygłaszając deklamacje oraz biorąc udział w chórze.

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 127, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Bilety były rozdawane z rady zakładowej to chodzili. Dzisiaj pójść do kina z rodzina to trzeba wziąć kredyt.
  • karma wraca, po śmierci będziesz reinkarnowany do Elbląga lat 50 ubiegłego wieku i będziesz tam szczęśliwy w teatrze
  • Artykuł o meczu olimpia- siarka znika po nocy a pruszak już tydzień straszy portem, dlaczego tak działacie Port-El ?
  • Należy pamiętać, że opisani w artykule junacy pracujący w podelbląskich PGR - ach należeli do Powszechnej Organizacji Służba Polsce utworzonej ustawą z dnia 25 stycznia 1948 roku. Była to organizacja paramilitarna, do której powoływano na zasadzie obowiązkowego poboru młodzież w wieku od 16 do 21 lat. W trakcie tej służby junacy, bo taki otrzymywali status, oprócz przeszkolenia wojskowego byli przygotowywani do określonych zawodów oraz przechodzili szkolenie polityczno - ideologiczne. W 1953 roku zrezygnowano z obowiązkowej służby wprowadzając ochotnicze wstępowanie. W dniu 17 grudnia 1955 roku SP została rozwiązana. W jej ramach służbę odbyło prawie 3,5 miliona osób, najwięcej w 1949 roku tj. około 1,2 miliona junaków.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    0
    Ju-50/M(2023-04-23)
  • many many many $$$
  • @As63 - Tak działaja bo chodzi o to że fakt odmowy Pruszaka do pogadania o porcie ma być argumentem na złe intencje PiS w tej sprawie więc jak najwięcej osób ma to przeczytać i tak to rozumieć. Teraz jasne ?
  • @As63 - Nic nie znika. Wejdź w dział Sport (jeśli potrafisz to ogarnąć) i zobaczysz artykuł o swojej ukochanej Siarce.
Reklama