UWAGA!

"Kuracjusze ci opowiadają o wzorowej opiece" (Głos z przeszłości, odc. 185)

 Elbląg, Głos Wybrzeża nr 234, 1950 r.
Głos Wybrzeża nr 234, 1950 r.

- Zarząd Powiatowy ZSCh (Związek Samopomocy Chłopskiej – red.) w Elblągu skierował dotychczas na bezpłatne leczenie do państwowych uzdrowisk 27 osób spośród niezamożnej ludności rolniczej, cierpiących na choroby serca, stawów, reumatyzm itd. - pisała prasa w 1950 r. O czym jeszcze?

Jak co niedzielę zapraszamy na podróż w czasie z Głosem z przeszłości. O czym pisała prasa ponad 70 lat temu?

 

O 615 ha wzrośnie obszar lasów w powiecie elbląskim

"Na podstawie wytycznych planu 6-letniego, Prezydium Powiatowej Rady Nadzorczej opracowało projekt zalesienia w powiecie. Ogółem zalesionych zostanie 615 ha. Największy areał zalesienia przewidziany jest w okolicy miasta Tolkmicko, gdzie planuje się oddanie na ten cel 397 ha ziemi będącej pod zarządem Państwowej Administracji Leśnej i Państwowego Funduszu Ziemi. W gminie Pomorska Wieś zalesionych zostanie 56 ha, w gminie Łęcze nie posiadającej dotychczas prawie żadnego drzewostanu – 48 ha.

Zwiększenie drzewostanu wywrze w przyszłości poważny wpływ w zaopatrzenie powiatu w budulec i drewno opałowe".

 

Dożynki w Starym Polu

"W dniu 27 bm. w Starym Polu odbędą się dożynki.

Z bogatym programem imprez artystycznych wystąpi zespół świetlicowy Centralnej Szkoły Administracji Rolniczej. W ramach dożynek odbędzie się również mecz piłki nożnej między LZS Stare Pole i drużyną CSAR".

 

Chłopi w uzdrowiskach. Pożyteczna akcja ZSCh

"Zarząd Powiatowy ZSCh (Związek Samopomocy Chłopskiej – red.) w Elblągu skierował dotychczas na bezpłatne leczenie do państwowych uzdrowisk 27 osób spośród niezamożnej ludności rolniczej, cierpiących na choroby serca, stawów, reumatyzm itd. Kuracjusze ci opowiadają o wzorowej opiece jaką ich otoczono w uzdrowiskach.

Gminne rady narodowe w dalszym ciagu opiniują podania pragnących skorzystać z kuracji w uzdrowiskach. Po stwierdzeniu choroby przez powiatowego lekarza Zarząd Powiatowy ZSCh kieruje chorych na leczenie w uzdrowiskach. Do końca 1950 r. planuje się wysłanie jeszcze 20 osób".

 

Majątki PGR przystępują do akcji siewnej

"Majątki zespołu PGR – Elbląg zakończyły już wysiew rzepaku i jęczmienia ozimego. Akcja siewna w tym zespole będzie zakończona przed 1 października.

W zespole Nowakowo opóźnienie akcji żniwnej spowodowane późnym zasiewem wiosennym, jak również dłuższym na tym terenie okresem wegetacyjnym zbóż (bogactwo azotu w glebie) wpływa również na późniejszy termin siewów jesiennych. Ponadto zespół nie otrzymał dotąd rzepaku kwalifikowanego".

 

Kina

"Kino Bałtyk – Upiór w operze

Kino Mars – One mają ojczyznę, dramat produkcji radzieckiej"

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 234, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Z ostatnio publikowanych artykułów z 1950 roku coraz więcej informacji odnosi się do wydarzeń w powiecie elbląskim kosztem Elbląga. Wynikało to z faktu zmian w administracji terenowej dokonanej w tym roku. Mianowicie ustawowo zniesiono rozdzielenie miast od podległości Starostwu. Stąd Elbląg ze swoją Radą Narodową podlegał Starostwu i utracił odrębność administracyjną. Tą Ustawą utworzono też 3 nowe województwa (koszalińskie, opolskie, zielonogórskie) i zmieniono nazwę pomorskiego na bydgoskie, a śląskiego na katowickie. Ponowne wyłączenie Elbląga i jemu podobnych od podległości Starostwu nastąpiło we wrześniu 1954 roku.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    0
    Admpod(2025-02-16)
  • O 615 h wzrosła powierzchnia lasów.. juž wtedy lepiej dbano o eco, a dzisiaj Piotrowski ma co rąbać I tak ładnie wszyscy śpiewają o ecologii.... tną I rąbią dzisiaj wszystko - bo dziš twoje, to co w pysku
  • Tylko, że owego planu zalesienia 615 ha lasów nie wykonano. Według sprawozdania, być może, że i tak zawyżonego zasiew ten zrealizowano w 71 %. Praktycznie najwięcej tych prac zrealizowano w okolicach Kadyn, ale to było około 115 ha. Należy podkreślić, że Plan 6 - Letni nie został zrealizowany w żadnej dziedzinie, co w konsekwencji doprowadziło do buntu społecznego zakończonego Polskim Październikiem w 1956 roku.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    0
    Majowy Garucha(2025-02-16)
Reklama