UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... rekordowy nabór do wyższej szkoły dla dziewcząt

 Elbląg, Wyższa Szkoła dla Dziewcząt, następnie mieściło się tu Liceum im. Cesarzowej Augusty Wiktorii
Wyższa Szkoła dla Dziewcząt, następnie mieściło się tu Liceum im. Cesarzowej Augusty Wiktorii

W czwartek do Wyższej Szkoły dla Dziewcząt (Hohere Tochterschulee, dzisiaj budynek I LO - red.) dołączyło 60 nowych uczennic. Obecnie liczba wszystkich uczennic wynosi 322. Jest to liczba, jakiej nie osiągnięto od 11 lat. Piąta klasa ze względu na zbyt dużą ilość uczennic musiała zostać podzielona. Z kolei podział klasy drugiej, który jest niemniej pożądany, niestety nie może dojść do skutku ze względu na zbyt małą ilość nauczycieli, mimo że w porozumieniu z przewodniczącym rady miasta została stworzona nowa posada nauczycielska, która na razie prowizorycznie została obsadzona przez pannę Fridę Grack - o tym pisała elbląska prasa 22 kwietnia 1900 r. O czym jeszcze pisała?

Zacni goście przyjadą na zwodowanie cesarskiego torpedowca

W imprezie, która odbędzie się 23 kwietnia w związku z wodowaniem setnego wybudowanego tym razem dla niemieckiej cesarskiej marynarki torpedowca w stoczni Schichaua, wezmą udział lub potwierdzili swój udział m.in. tacy goście jak: książę zu Dohna ze Słobit* (niem. Schlobitten), admirał i dyrektor stoczni von Prittwitz i Gaffron z Gdańska (niej. Danzig), tajny radca budowlany marynarki Veith z Kilonii (niem. Kiel), kapitan korwety** Schäfer z Kilonii, kapitan lejtnant Mische z Kilonii, inżynier sztabowy marynarki Stehr z Kilonii, mistrz budownictwa maszyn marynarki Schulz z Kilonii, starszy radca budowlany marynarki Beck z Drezna (niem. Dresden), oprócz tego przebywająca w Elblągu komisja nadzorująca budowę w składzie: starszego radcy budowlanego marynarki Meschlenburga i mistrza budowlanego statków marynarskich Bergemanna.

Z Królewca (niem. Königsberg) przybędzie premier rządu von Brandt, z Gdańska starszy radca prezydialny von Barneckow, z Berlina ekscelencja dr Schulz, prezes niemieckiej kolei. […] (AZ, sobota, 21.04.1900 r.).

 

Incydent przy ulicy Bożego Ciała

Wczoraj po południu przy ulicy Bożego Ciała (niem. Leichnamstraße) zamieszkały przy Wielkiej Górze Cudów (niem. Gr. Wunderberg) robotnik Rudolf K. został pobity kijem przez szewca z ulicy Niskiej (niem. Lange Niederstrasse). K. odniósł wskutek tego poważne obrażenia głowy (AZ, czwartek, 19.04.1900 r.).

 

Okładał pieściami kobietę na ulicy

Wczoraj wieczorem aresztowano robotnika Alberta Reimera z Zawady (niem. Pangritz Kolonie), ponieważ ten wielokrotnie i mocno uderzył pięścią w twarz na Małym Placu Zabaw (niem. Kl. Exerzierplatz) kobietę V. z ulicy Torów Powroźniczych (niem. Reiferbahnstraße, w czasach powojennych ulica ta znana była jako Blacharska) (AZ, czwartek, 19.04.1900 r.).

 

Kto zniszczył ubrania młodej pracownicy dworca?

W ostatnich dniach pewnej zatrudnionej w bufecie tutejszego dworca dziewczynie Auguście R. przydarzyło się nieprzyjemne zdarzenie. Dziewczynie rozcięto bowiem wszystkie ubrania. Nie oszczędzono nawet parasola i rękawiczek. Rzeczy były przechowywane w zamkniętym pokoju w szafie. Pokój musiał zostać otwarty za pomocą dorobionego po kryjomu klucza. Niestety nie udało się ustalić, kto dopuścił się tak złośliwego i podłego czynu (AZ, sobota, 21.04.1900 r.).
      
       Zakłócali spokój nocą

W nocy z soboty na niedzielę doszło do ekscesów z udziałem robotnika Hermanna T. z ulicy Rybnej (niem. Fischer Vorberg) i Emila G. z ulicy Malborskiej (niem. Innerer Marienburgerdamm). Mężczyźni darli się wniebogłosy idąc ulicą 3 Maja (niem. Johannisstraße) i Dworcową (niem. Bahnhofstraße). Gdy kazano im przestać, uderzyli w twarz stróża nocnego i uciekli. Ponieważ jednak zostali rozpoznani, nie unikną kary (AZ, środa, 25.04.1900 r.).
      
       Młodzi chłopcy aresztowani

Wczoraj aresztowano chłopców Richarda Theila i Carla Gerechta. Jak wyznali, przyjęli oni w prezencie od aresztowanego niedawno chłopca Josepha Gehrmanna większą sumę pieniędzy, mimo że wiedzieli, że pochodzą one z kradzieży (AZ, środa, 25.04.1900 r.).
      
       * chodzi o Ryszarda Wilhelma von Dohna, ur. 17 sierpnia 1843 r. w Turynie, zm. 21 sierpnia 1916 r. w Wilnie, pruskiego polityka, przyjaciela cesarza Wilhelma II - Wikipedia
       * * klasa współczesnych okrętów umiarkowanej wielkości

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety Altpreußische Zeitung" i "Elbinger Neueste Nachrichten". Korzystamy ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Elbląskiej.

tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • 10 tys. to bardzo mało podpisów. To bodajże 7% mieszkańców Elbląga. PiS jak zwykle poniósł porażkę i mieszkańcy nie życzą tu sobie władzy PiSu.
  • @Jak to możliwe? - Jeszcze pisali o tym w 1900.
  • Na wiki piszą że między 1921 a 1931 rodziło się w Polsce ok 1.000.000 (MILIONA!) dzieci rocznie. Od objęcia rządów przez pis liczba urodzeń regularnie spada.2022 jest rekordowo słaby. Tylko 300.000
  • Krótko i na temat. Budynek obecnego I LO powstał w latach 1873-1875,w którym 3.08.1875 roku rozpoczęła swoją działalność Hohere Tochterschule (istniejąca od 1852 roku), otrzymując 21.09.1902 roku (za zgodą cesarza Wilhelma II) imię jego żony Augusty Wiktorii. W 1908 roku przekształcona w liceum, a w latach 1911-1912 rozbudowana o nowe skrzydło i salę gimnastyczną wzdłuż obecnej ul. Pocztowej.
  • - ówczesna ul. Bożego Ciała - to obecna ul. Robotnicza. - ówczesna ul. Dworcowa - to późniejszy odcinek powojennej ul. Janowskiej, od ul. Hetmańskiej do pl. Grunwaldzkiego - zaznaczony czerwonymi kropkami na załączonej mapce.
  • @Quo vadis wolsko? - wraz z wzrostem dobrobytu dzietnosc spada zreszta po co komu ludzie na swiecie zeby utrzymywac darmozjadow politykierow
  • W obecnym I LO mieściła się Szkoła dla Dziewcząt (Kaiserin Augusta Victoria Schule), która była traktowana jako wyższa mimo, że oficjalnie nie posiadała takiego statusu. Prawdopodobnie chodziło o odróżnienie jej od Szkoły dla Dziewcząt mieszczącej się w obecnym Zespole Szkół Gospodarczych przy ulicy Królewieckiej, gdzie kształcono dziewczęta pod kątem umiejętności gospodarczych w zawodach typowych ówczesnym kobietom. Natomiast w Elblągu przed 1945 rokiem istniały szkoły wyższe. Pierwszą było Ewangelickie Seminarium Nauczycielskie istniejące w latach 1909 - 1926.Na jej bazie 1 maja 1930 roku utworzono Akademię Pedagogiczną przemianowaną w 1933 roku na Wyższą Szkołę Kształcenia Nauczycieli. Cały czas mieściła się w budynku obecnego Zespołu Szkół Ekonomiczno - Ogolnokształcących przy ulicy Bema. W 1929 roku w budynku obecnego Zespołu Szkół Mechanicznych, dawnej Technikum Mechaniczne, przy ulicy Komeńskiego istniała Wyższą Szkoła Praktycznego Rolnictwa. W okresie od 15 marca 1941 do 31 grudnia 1942 w budynku Policji przy ulicy Królewieckiej funkcjonowała Państwowa Szkoła Inżynierska im. F.Schichaua.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    0
    Modernik(2023-04-29)
  • Chory na punkcie PIS ty się lepiej lecz na głowę.
  • Zamiast podziękować za to że ktoś wam pokazał wasz błąd w tekście usuwasz komentarz i uważasz że sam poprawiłeś? Metody iście pisowskie
  • @D cholecka - Pytanie czy chodziło ci o to, żeby błąd został poprawiony, czy o to żeby się dowartościować? Może jeszcze nagroda się należy?
Reklama