UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... Do szkół trafił portret królowej

 Elbląg, Dawniej Gimnazjum Realne (dziś siedziba Urzędu Miejskiego) powstało w tej lokalizacji w 1912 roku, a więc 10 lat po wydarzeniach opisywanych w tym przeglądzie dawnej prasy
Dawniej Gimnazjum Realne (dziś siedziba Urzędu Miejskiego) powstało w tej lokalizacji w 1912 roku, a więc 10 lat po wydarzeniach opisywanych w tym przeglądzie dawnej prasy

Pruskie Ministerstwo Kultury przekaże szkołom obrazy królowej Luizy (chodzi o Luizę z Meklemburgii-Strelitz, która żyła w latach 1776-1810, żonę Fryderyka Wilhelma III - przyp. portEl.pl). tym celu wybrano litografię obrazu olejnego znajdującą się w berlińskim pałacu królewskim, który przedstawia królową w pierwszych latach jej małżeństwa jako piękną, młodą kobietę z diademem na głowie w oryginalnym stroju. Cesarz Wilhelm I cenił ten obraz najbardziej ze wszystkich portretów swojej matki - pisała elbląska prasa w lutym 1902 roku. O czym jeszcze pisała?

Klub rowerowy Vorwärts świętuje

Frekwencja na zorganizowanym w sobotę w kasynie wieczorku była wysoka. Wszystko było zaaranżowane na najwyższym poziomie, stąd też całe przedsięwzięcie się udało. Burleska pt. „Wystawiony na powietrze”, którą zobaczyli uczestnicy imprezy, należała do udanych. Wspaniała gra wszystkich aktorów zebrała liczne aplauzy. Paniom biorącym udział w przedstawieniu wręczono piękne kwiaty. Nastrój był wesoły do samego końca i wydarzenie zakończyło się dopiero o wczesnych godzinach porannych. W niedzielne popołudnie odbyła się z kolei wycieczka do Bażantarni (niem. Vogelsang), w której również wzięła udział spora liczba osób (AZ, wtorek, 04.02.1902 r.).

 

Bale maskowe czas zacząć

Chór śpiewaków założony przez Ewangelickie Stowarzyszenie Robotników organizuje w sobotę w Domu Wypoczynkowym bal maskowy. Ponieważ stowarzyszenie to oferuje podczas takich wydarzeń swoim gościom zawsze wiele wrażeń, również i tym razem na uczestników zabawy czeka wiele atrakcji. Również w „Złotym Lwie” w tę sobotę odbędzie się bal karnawałowy. Zapowiada się tam również wiele niespodzianek. Jak już wspominaliśmy, 8 lutego w Domu Rzemiosła bal maskowy organizuje Stowarzyszenie Stolarzy. Dla pierwszych pięciu osób w maskach wstęp wolny (AZ, czwartek, 06.02.1902 r.).

 

Napad tragiczny w skutkach
       Gdy wczoraj wieczorem Feliks Schimanski, szewc mieszkający przy ulicy Giermków 13 (niem. Junkerstrasse) chciał przejść przez znajdujące się tam ciemne przejście, aby dostać się do pomieszczenia na podwórzu, został nagle napadnięty przez nieznanego mu mężczyznę i tak poważnie trzy razy raniony w głowę, że dziś przed południem wskutek odniesionych obrażeń zmarł (AZ, czwartek, 06.02.1902 r.).

 

Nowa szkoła i poczta w Kadynach
       W Kadynach (niem. Cadinen) wkrótce powstanie nowy budynek szkoły [...], a także budynek poczty z mieszkaniami dla urzędników (AZ, piątek, 07.02.1902 r.).

 

Wielka gwiazda wystąpi przed elbląską publicznością
       Josephine Gerwing, która w przyszły piątek wystąpi z koncertem w wielkiej sali Resursy Humanitas, jest uznawana za gwiazdę wśród wirtuozów skrzypiec, która mimo swojego młodego wieku świętowała prawdziwe tryumfy w wielu niemieckich miastach. W jej biografii można znaleźć kilka interesujących historii.

Jako pięcioletnie dziecko stojąc wśród swoich małych przyjaciół w Kolonii trzymała w ręku kawałek drewna jak skrzypce. Jej wielkim marzeniem wtedy było posiadanie takiego instrumentu, a gdy to marzenie się spełniło, uczyła się gry na nim, wykazując niesamowity talent. Już po kilku miesiącach została przedstawiona profesorowi Gustawowi Holländerowi, który wówczas był koncertmistrzem w kolońskim konserwatorium. Przyjął on sześcioletnią uczennicę pod swoje skrzydła, a dziewczynka z radosnym zapałem kontynuowała naukę. Dwa lata później profesor Holländer przedstawił małą Josephine podczas jednego z koncertów, a […] jej gra spotkała się z wielkim uznaniem i dziewczynka zyskała wtedy miano cudownego dziecka. Między ósmym a dziesiątym rokiem życia mała skrzypaczka dała wiele koncertów w niemieckich miastach wraz ze znanym pianistą doktorem Otto Neitzelem z Kolonii […].

Na życzenie swojego nauczyciela w roku 1893 przeprowadziła się z nim do Berlina i studiowała dalej w konserwatorium Sterna. Otrzymała również zaszczyt wystąpienia na zamku Wilhelmshöhe przed Jej Królewską Mością Cesarzową Niemiec zyskując wielkie uznanie. […]. (AZ, wtorek, 11.02.1902 r.).

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety Altpreußische Zeitung" i "Elbinger Neueste Nachrichten". Korzystamy ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Elbląskiej.

tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • " w Domu Wypoczynkowym" - To przedwojenny Erholungsheim przy dawnej Zigarrenmacherstraße 3 - naprzeciwko Fabryki Cygar Loeser & Wolff. Dzisiaj to ul. Ks. W.Osińskiego. -.- "w Domu Rzemiosła" - a więc przy d. Spieringstraße, dzisiaj ul. Bednarska i puste miejsce przy Ścieżce Kościelnej, czekające cierpliwie na zabudowę.
  • Uwielbiam tę serię, błagam kontynuujcie i nie przestawajcie :)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    6
    0
    elblazanin_na_obczyznie(2025-02-08)
  • Wspaniale zapowiadająca się kariera skrzypaczki Josephine Gerwing (ur.7 02.1882 roku), która już od 9 roku życia uznana została za wielki talent. PIraktycznie po wyjeździe w 1906 roku do USA jej kariera zakończyła się niepowodzeniem. W USA zamieszkała w Chicago, gdzie występowała w tamtejszych salach koncertowych, ale nie zyskała popularności. W latach 1911 -1919 kierowała założonym przez nią ośmioosobowym zespołem smyczkowym. Praktycznie o jej pobycie i koncertach w USA nie ma pełnych wiadomości, a jedynie pojawiła się jeszcze informacja, że w latach 1927 - 1930 koncertowała w radio w Chicago. Nawet nie jest znana dokładna data jej śmierci, uznano, że zmarła po koniec 1930 lub na początku 1931 roku. Podobno w 1907 roku zaręczyła się z Johanem Fricke zamieszkałym w Chicago, który poznał ją jeszcze w Lipsku. Nie ma natomiast informacji o jej ślubie z tym mężczyzną, a do śmierci występowała pod panieńskim nazwiskiem. Pod nim w 1930 roku została wpisana do rejestru amerykańskich artystów muzycznych. I
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    1
    JW fun(2025-02-08)
  • @erg. - Szanowny erg. - coś nie tak. Wówczas (1902r. ) Erholungsheim - Dom Wypoczynku (Relaksu) znajdował się przy Loeserstrasse 3 - ul. Bernharda Loesera, która to nazwa w latach 30-tych XX wieku została zmieniona na Zigarrenmacherstrasse - ul. Producentów (Wytwórców) Cygar. Dzisiaj to ul. Odzieżowa, a nie ul. Ks. Wacława Osińskiego.
  • Które to ciemne przejście na podwórze na Giermków?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    KarolCIAa(2025-02-08)
  • Żal czytać tę niemiecką propagandę. Tak jakby od Bismarcka zaczęła się historia. I wy jesteście polakami?
  • Oj tam, oj tam. To tylko przejęzyczenie. Dawno temu w Elbingu.
Reklama