UWAGA!

Dawno temu w Elblągu. Cesarzowa obchodziła urodziny

 Elbląg, Kadyny dawniej
Kadyny dawniej

- Z okazji 43 urodzin Jej Królewskiej Mości Cesarzowej i Królowej* wszystkie państwowe i miejskie, ale też wiele prywatnych budynków zostało przyozdobionych flagami. Radca ziemski von Etzdorf jako administrator Kadyn (niem. Cadinen) wysłał telegram przez Tajnego Szefa Gabinetu Cywilnego, pana von Lucanusa, wyrażając swoje życzenia dla urzędników i właścicieli ziemskich w Kadynach - pisała elbląska prasa we wrześniu 1901 roku. O czym jeszcze można było w niej poczytać?

17. wieczór rozrywki popularnej
       17. wieczór rozrywki popularnej, który odbył się wczoraj wieczorem w Resursie Mieszczańskiej, cieszył się ze strony elbląskiej publiki tak żywym odzewem, że obawiano się, iż nie starczy już miejsca, gdy pojawią się kolejne zainteresowane imprezą osoby. Ostatecznie jednak impreza rozpoczęła się i żadna osoba nie została pozbawiona rozgrzewających serce występów. Bogaty i wyjątkowy program rozpoczął się od utworu granego na cztery ręce pt. „Młyn skalny” Reissigera, co dało okazję do podziwiania płynnie wykonanej gry przez dwójkę młodych pianistek. Interesujący wykład, poprowadzony przez rektora Baucha, na temat „Berlina w starych i nowych czasach”, który przedstawił słuchaczom w zwięzłej formie historyczny rozwój tej niemiecko-nordyckiej metropolii i jej znaczących instytucji, przykuł uwagę zgromadzonych. Po nim zagrano dwa utwory na wiolonczelę i fortepian i zaśpiewano kilka ładnych pieśni sopranem, z których to najbardziej spodobało się wykonanie pieśni „Still min Hanne” autorstwa von Reinecke. […] Na uwagę zasługuje również kilka deklamacji wykonanych z wzorową emfazą, a także kilka kawałków na skrzypce i fortepian, które otrzymały zasłużone brawa. […] Urozmaicony program zakończył się przezabawnym przedstawieniem jednoaktówki pt. „Kobieta idealna” (niem. „Eine vollkommene Frau”) von Görlitza. [..] (AZ, wtorek, 22.10.1901 r.).
      
       O mało nie utonęła w rzece Elbląg
       O mały włos nie utonęła w sobotnie popołudnie około godz. 15.30 żona rybaka, która przybyła do Elbląga na targ. Kobieta chciała udać się po południu łodzią do swojego domu. Była już na środku rzeki, gdy obok niej przepłynęła żaglówka, która chciała pokonać tę samą trasę. Kobieta chciała w tamtej chwili przycumować swoją łódź, ale zbyt mocno wychyliła się przy tym za burtę i wpadła do rzeki Elbląg, z której została wyciągnięta przez ludzi pracujących w stoczni Schichaua i kilku rybaków, którzy obserwowali zdarzenie. Na wpół zamarznięta kobieta szybko otrząsnęła się z doznanego szoku (AZ, wtorek, 22.10.1901 r.).
      
       Urodziny Cesarzowej
       Z okazji 43 urodzin Jej Królewskiej Mości Cesarzowej i Królowej* wszystkie państwowe i miejskie, ale też wiele prywatnych budynków zostało przyozdobionych flagami. Radca ziemski von Etzdorf jako administrator Kadyn (niem. Cadinen) wysłał telegram przez Tajnego Szefa Gabinetu Cywilnego, pana von Lucanusa, wyrażając swoje życzenia dla urzędników i właścicieli ziemskich w Kadynach (AZ, środa, 23.10.1901 r.).
       *chodzi o Augustę Wiktorię Fryderykę Ludwikę Feodorę Jenny, ur. 22 października 1858 w Dłużku, zm. 11 kwietnia 1921 w Doorn w Holandii – królową Prus i cesarzową niemiecką jako żonę Wilhelma II, ostatniego władcy Prus i Niemiec – Wikipedia
      
       Aresztowany za kradzież alkoholu
       Dziś przed południem aresztowano czeladnika stolarskiego nazwiskiem Gorny z Zewnętrznej Grobli Malborskiej (niem. Äußerer Marienburgerdamm, dzisiejsza ulica Malborska), ponieważ wczoraj po południu w towarzystwie innego mężczyzny ukradł z Resursy Mieszczańskiej osiem butelek porto, rumu, koniaku i likieru (AZ, środa, 23.10.1901 r.).
      
       Obrzucali ludzi kamieniami
       Poważnie ranny w wyniku uderzenia kamieniem został wczoraj wieczorem czeladnik piekarski Franz S. z Zewnętrznej Grobli Młyńskiej (niem. Äußerer Mühlendamm, dzisiejsza ulica Traugutta). S. przechodził przez skrzyżowanie ulicy Słonecznej (niem. Sonnenstraße) i 12-lutego (niem. Hohenzinnstraße). Stało tam wtedy kilku większych nicponi, którzy w tym miejscu obrzucali także inne osoby kamieniami. Dwóch sprawców udało się już schwytać (AZ, środa, 23.10.1901 r.).
      
       Odznaczeni
       Medal Czerwonego Krzyża trzeciej klasy otrzymali radca miejski Otto Krieger i radca miejski Oskar Axt (AZ, czwartek, 24.10.1901 r.).
      
       Radca ziemski von Etzdorf po urlopie
       Radca ziemski von Etzdorf powrócił z urlopu i z dniem 24 października przejął swoje obowiązki służbowe (AZ, czwartek, 24.10.1901 r.).

 

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety Altpreußische Zeitung" i "Elbinger Neueste Nachrichten". Korzystamy ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Elbląskiej.

tłum. Dominika Kiejdo

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • "Radca ziemski von Etzdorf jako administrator Kadyn"... - Rüdiger von Etzdorf (*1852-†1935), właściciel dóbr w Małym i Dużym Jagodnie oraz generalny zarządca majątku Cesarza Wilhelma II w Kadynach w latach 1898-1927.Starosta elbląski w l.1888-1907.
  • W związku z brakiem reakcji odpowiednich organów Państwa na monopolistyczne działania PKN Orlen, MPK Wrocław podjęło decyzję o złożeniu pozwu ws. zawyżonych cen paliw. Spółka w samym grudniu minionego roku zapłaciła prawie milion złotych więcej za olej napędowy, z powodu zawyżania cen przez monopolistę - PKN Orlen.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    9
    Niedawno temu(2024-10-26)
  • Bukmacherzy typują Trumpa na zwycięzcę wyborów w USA. Europa rozbrojona. Kolejne kraje dołączają do wojny.
  • W uzupełnieniu przypisu * - Dłużek (niem. Dolzig) - miejsce urodzenia cesarzowej Augusty Wiktorii, to obecnie wieś w woj. lubuskim, powiat Żary (niem. Sorau), gmina Lubsko (niem. Sommerfeld)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    4
    1
    Wikiped(2024-10-26)
  • Dawno temu w Elbingu. I tak do skutku.
  • @Czas wyjezdzac - Wyjedz do Elbinga.
  • @Czas wyjezdzac - Polska wschodnia to bastion pisu. Pewnie razem z ruskim ruszą na Warszawę
  • Elbląg wszedł w skład Imperium Niemieckiego w 1871 roku, powstałego po zjednoczeniu Niemiec. Najczarniejsze karty w historii Elbląga związane są z latami II wojny światowej. W latach 1940-1945 w okolicach powstały dwa obozy koncentracyjne, założone przez wojska niemieckie okupujące w tym czasie miasto. Wcześniej niemcy nie istniały. Po bitwie pod Grunwaldem mieszkańcy Elbląga przypomnieli hołd wobec króla Polski, a po złożeniu hołdu przez wszystkich Prusaków, poddanych Państwa Polskiego, Elbląg znalazł się w granicach Polski. Polscy poddani, prusacy wrócili na swoje miejsce czyli lenników korony. Jeszcze wielokrotnie ci poddani naszego państwa próbowali się buntować, a ostatecznie dzisiaj są najbardziej szanowanym przez niemców odłamem ich historii. Powinni być dozgonnie wdzięczni swoim odwiecznym Panom Polakom, że umożliwili im życie.
  • dzisiaj na 100 000 Elblaga mieszkancow srednio dziennie 273 ma urodziny, codziennie. Nie obchodzi mnie jakas pruska cesarzowa protestancka
  • "założone przez wojska niemieckie okupujące w tym czasie miasto" Elblag byl w tamtym czasie niemiecki nalezal do Niemeic, wojska go nie okupowaly tylko tam stacjonowaly, dobrze ze nie piszesz o polskich obozach koncentracyjnych na terenie Elbinga, ynteligenci od 5 bolesci
  • "wojska niemieckie okupujące w tym czasie miasto" wojska niemieckie tam stacjonowaly, bo elblag nazywal sie Elbing wiec nie bogl byc okupowany
  • Ty nie nazywaj Stiopki inteligentem czy ynteligentem, bo za takie coś Putin 17 lat mu dołoży...
Reklama