W niedzielę, 6 października, o godz. 17 zapraszamy do sali „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej na spektakl teatralny pt. „Od ucha do ucha” w wykonaniu Olsztyńskiego Teatru Lalek skierowany do najmłodszych widzów tj. dzieci od 1. roku życia wraz z rodzicami. Przedstawienie mieści się w nurcie teatru inicjacyjnego, wprowadzając maluchy w niezwykły świat sztuki teatralnej. Obowiązują zapisy.
Sztuka trwa około 45 minut.
Wiek dzieci: 1+
Teatr inicjacyjny wymaga od twórców wrażliwości, wiedzy z dziedziny psychologii dziecka i umiejętnego wprowadzania małych widzów w nieznany świat sztuki.
Jak twierdzi reżyser tego innowacyjnego projektu, jego realizacja ma za zadanie pobudzenie wyobraźni i twórczej ekspresji dziecka, uwrażliwienie go na piękno. W pierwszym spotkaniu z teatrem bezcenna jest obecność dorosłych. To pod ich opieką dzieci powinny wkraczać w aktywne uczestnictwo w kulturze. By wstępowanie w nową rzeczywistość przebiegało w sposób łagodny, a dzieci czuły się bezpiecznie, światła na scenie pozostają włączone podczas całego spektaklu. Już na wstępie aktor usadza dzieci i opowiada o teatrze, tłumaczy nową sytuację. Kameralna przestrzeń oraz ograniczona liczba widzów sprzyja komfortowi odbioru.
Przedstawienie, w sposób atrakcyjny i przystępny, opowiada o poszczególnych częściach ciała, bawiąc skojarzeniami bliskimi myśleniu małych dzieci i oswajając je z artystyczną wypowiedzią teatralną. Charakteryzuje się brakiem narracyjności, warstwa słowna ograniczona jest do prostych słów. Aktorzy budują opowieść sceniczną za pomocą ruchu i dźwięku, wykorzystując instrumenty muzyczne. Dzieci uczą się patrzeć i słuchać, etiudy bazują bowiem na zmysłowym poznaniu świata. Zgromadzone na scenie instrumenty: akordeon, talerze, saksofon i bęben są pretekstem do przedstawienia ciała ludzkiego i ukazania dzieciom zasad jego funkcjonowania. Ciekawskie oczy, podsłuchujące uszy, kichający nos i najedzony brzuch, to po prostu zdrowe ciało, które tworzy zgraną orkiestrę./z opisu Olsztyńskiego Teatru Lalek
Autor: Honorata Mierzejewska-Mikosza
Reżyser: Honorata Mierzejewska-Mikosza
Muzyka: Iga Eckert
Scenografia: Marika Wojciechowska
Teksty piosenek: Agata Butwiłowska
Więcej informacji i zapisy:
Biblioteka Młodego Czytelnika Bulaj
ul. Zamkowa 1
tel. (55) 625 60 23
Spektakl odbywa się w ramach projektu „Zobaczyć, poczuć, dotknąć: sensualna podróż po literaturze” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury z programu „Partnerstwo dla Książki”.