UWAGA!

Od wyborów do wyborów. Co się zmieniło od 2019 roku

 Elbląg, Od wyborów do wyborów. Co się zmieniło od 2019 roku
(fot. Mikołaj Sobczak)

4 mandaty dla Prawa i Sprawiedliwości, 3 dla Koalicji Obywatelskiej, 1 - dla Trzeciej Drogi. Tak wygląda rozkład mandatów po niedzielnych wyborach do Sejmu. Co zmieniło się w okręgu elbląskim i samym Elblągu w porównaniu z wyborami w 2019 roku?

Okręg 34 w wyborach do Sejmu obejmuje Elbląg (miasto na prawach powiatu) i powiaty: elbląski, bartoszycki, braniewski, działdowski, iławski, lidzbarski, nowomiejski i ostródzki. W okręgu, jak już informowaliśmy, wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 4 mandaty (Leonard Krasulski, Teresa Wilk, Andrzej Śliwka, Robert Gontarz) przed Koalicją Obywatelską z 3 mandatami (Jacek Protas, Elżbieta Gelert, Stanisław Gorczyca) i Trzecią Drogą z 1 mandatem (Zbigniew Ziejewski).

Warto jednak porównać wyniki poszczególnych komitetów uzyskane w wyborach w 2023 r. i w 2019 r. Przypomnijmy: cztery lata temu PiS zdobył cztery mandaty, KO - 2, PSL - 1 i Lewica też 1. Tabela nr 1 pokazuje poparcie pięciu najważniejszych komitetów w wyborach w 2023 r. i w 2019 r. w okręgu elbląskim

 

 

Wybory w 2023 r.

Wybory w 2019 r.

 

Liczba głosów

Poparcie procentowe

Liczba głosów

Poparcie procentowe

Prawo i Sprawiedliwość

 

105 373

35,2 proc.

102 478

40,86 proc.

Koalicja Obywatelska

 

95 410

31,87 proc.

71 320

28,43 proc.

Trzecia Droga / Polskie Stronnictwo Ludowe

46 101

15,4 proc.

27 319

10,89 proc.

Nowa Lewica/Sojusz Lewicy Demokratycznej

24 269

8,11 proc.

29 196

11,64 proc.

Konfederacja

 

19 590

6,54 proc.

14 187

5,66 proc.

 

Po stronie zwycięzców wyborów w okręgu nr 34 można zapisać Trzecią Drogę, która w ujęciu procentowym zyskała najwięcej głosów wyborców. Zbigniew Ziejewski obronił swój mandat, ale trzeba przyznać, że bez głosów jedynki Rafała Ryszczuka mogło być różnie. Pewną ciekawostką jest liczba głosów zdobytych przez lokomotywy listy nr 2: Zbigniew Ziejewski zdobył 12 695 głosów, Rafał Ryszczuk - 12 085. 610 głosów zadecydowało, że to polityk PSL zasiądzie w sejmowych ławach. Drugim zwycięzcą jest Koalicja Obywatelska, która zdobyła jeden mandat więcej niż cztery lata wcześniej.

Porażką skończyły się te wybory dla Nowej Lewicy: Monika Falej straciła mandat, a komitet zdobył mniejsze poparcie niż cztery lata temu. Na liście zabrakło drugiej lokomotywy, która mogłaby zdobyć większą ilość głosów i tym samym otrzymać mandat.

Prawo i Sprawiedliwość zdołało utrzymać status quo - cztery mandaty i niemal taką sama liczbę wyborców. Większa frekwencja oznaczała jednak mniejsze poparcie procentowe.

Konfederacja zwiększyła swoje poparcie - nie przełożyło się jednak to na zdobycie mandatu.

 

 

Zwycięzcy i przegrani

W 2019 r. Prawo i Sprawiedliwość zwyciężyło we wszystkich powiatach i w Elblągu w okręgu nr 34. Cztery lata później Koalicja Obywatelska „odbiła“ Elbląg oraz powiaty ostródzki, lidzbarski. Warto też zwrócić uwagę na osiągnięcia indywidualne poszczególnych polityków.

Indywidualnie wygrał Jacek Protas (KO) z wynikiem 35 745 głosów, pokonał drugiego w tej klasyfikacji Andrzeja Śliwkę (PiS), na którego zagłosowało 32 895 wyborców. Porównując kampanie wyborcze obu kandydatów, wynik wiceministra aktywów państwowych, kreującego się na osobę, który zna rozwiązanie niemal każdego lokalnego problemu i ogłaszającego kolejne wsparcie rządu i spółek skarbu państwa na lokalne przedsięwzięcia, może rozczarować. Tym bardziej, że trzecie miejsce „na pudle” zajął Robert Gontarz (PiS) z wynikiem 24 940 głosów, który bardziej skupił się na promocji swojej kandydatury w południowej części okręgu.

 

O reelekcję ubiegało się siedmiu posłów, bo Zbigniew Babalski (PiS) nie wystartował w wyborach. Mandatu nie udało się obronić Monice Falej (Nowa Lewica). Posłanka cztery lata temu zdobyła 11093 głosy, w tym 11 140. Partia nie skorzystała na wzroście frekwencji, konsekwencją była utrata mandatu. Drugim posłem, który musi pożegnać się z Sejmem, jest Adam Ołdakowski (PiS), który w trakcie poprzedniej kadencji zajął miejsce po zmarłym Jerzym Wilku. W 2019 r. Ołdakowskiego poparło 5 886 osób, cztery lata później - 5423. Podobnie jak w 2019 r. polityk jest „pierwszym rezerwowym“ na liście Prawa i Sprawiedliwości.

Poniższy wykres pokazuje wyniki osiągnięte przez posłów, którzy uzyskali reelekcję.

Spadek poparcia Leonarda Krasulskiego można łatwo wytłumaczyć taktyką partii. PiS w kampanii w okręgu elbląskim stawiał na „młode wilki”: wiceministra aktywów państwowych Andrzeja Śliwkę i ubiegającego się o reelekcję posła Roberta Gontarza. Taktyka okazała się skuteczna.

 

Bitwa o Elbląg

W Elblągu zdecydowanie wygrała Koalicja Obywatelska (24 820 głosów) przed Prawem i Sprawiedliwością (18 222 głosów), Trzecią Drogą (7 949 głosów), Nową Lewicą (6 646 głosów) i Konfederacją (3 281 głosów).

Wykresy pokazują procentowe poparcie w Elblągu poszczególnych komitetów w 2019 r. i w 2023 r.

W Elblągu najwięcej głosów na poszczególnych listach zdobyli

- KO: Elżbieta Gelert (zam. Elbląg) - 9143 głosy, w 2019 r. - 7764; również pierwsza w Elblągu

- PiS: Andrzej Śliwka (zam. Pasłęk) - 8699 głosów, w 2019 r. nie startował

- Nowa Lewica: Monika Falej (zam. Olsztyn) - 3753 głosy, w 2019 r. - 2588; drugie miejsce w Elblągu

- Trzecia Droga: Rafał Ryszczuk (zam. Kisielice) - 2766 głosów, w 2019 r. nie startował

- Konfederacja: Konrad Sajkowski (zam. Warszawa) - 1591 głosów, w 2019 r., nie startował

 

Na listach pięciu partii, które ostatecznie zdobyły mandaty w Sejmie, startowało 12 kandydatów, którzy jako swoje miejsce zamieszkania podali Elbląg. Poradzili sobie różnie. Troje mieszkańców naszego miasta wywalczyło mandat poselski: kolejny raz w izbie niższej zasiądą Leonard Krasulski (PiS) i Elżbieta Gelert (KO). W sejmowych ławach zadebiutuje Teresa Wilk (PiS). Wykres poniżej pokazuje poparcie, jakie zdobyli poszczególni elblążanie w wyborach w 2023 w okręgu nr 34.

 

Wyniki wyborów do Sejmu w Elblągu można traktować jako swoisty prolog przed wyborami samorządowymi, które odbędą się wiosną przyszłego roku. Dla niektórych kandydatów kampania parlamentarna była przetarciem się przed kampanią samorządową. Co z tego wyniknie? Zobaczymy za kilka miesięcy.

oprac. Sebastian Malicki

Najnowsze artykuły w dziale Wybory 2024

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Mam nadzieję na obniżenie podatków i na zakończenie finansowania patologi 500+
  • Jeśli nie powstrzymamy Putina, nie zatrzyma się na Ukrainie. Już zagroził i przypomniał Polsce, że jej zachodnie ziemie są "darem" od Rosji - powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden w orędziu do Amerykanów na temat konfliktów w Ukrainie i Izraelu.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    12
    3
    Polska następna ?(2023-10-20)
  • Głosować na Wilk, czy Krasulskiego?? Haha, nie wiem czym się kierowali. Bo z polityką te osoby, wiele wspólnego nie mają. Ukraść beczkę spirytusu i być przy..albo być żoną prezydenta, wspaniałe kryteria wyboru. Ale już niedługo likwidacja socjali 13,14 tek i ten kraj wyjdzie na prostą.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    18
    15
    jdjd(2023-10-20)
  • Póki nie odejdzie stara nomenklatura ze starą mentalnością i nie zastąpi jej nowe pokolenie to tu nic się nie zmieni, to chyba jasne, proste i widoczne ! Problem w tym ze tu za chwilę i nowe pokolenie się zestarzeje bo starzy stołków nie odpiszczają! Biedne to miasto i skazane od lat na wegetację! Do tego jakieś ciaganie ludzi po sądach myśląc ze ludziom usta krytyki się zamknie! Nie zamknie!
  • Tragedią miasta jest wybór ludzi z poza Elbląga oraz wiekowo juz nie przyszlościowych, po prostu ci ktorzy tak glosiwali zapewnili im ciepłe posadki aby sobie podrzemali i podtrzymali niezdrowy układ ktory miastu od lat nie dał niczego dobrego ! I takie same kolejne lata przed nami..... Elbląg się zestarzał młodzi uciekają a starszyzna przyspawana do stanowisk i męczy sobą ludzi z którymi juz wspolnego języka nie mają!
  • Przecież przeciętny mieszkaniec Elbląga nie wie, kim jest Śliwka czy Protas. Gelert zdobyła najwięcej głosów, bo jest z Elbląga i nie jest z PiS. a przecież TVN kazal póiść na wybory. Celebryci głosują na PO. Brak konsekwencji mówić, aby Śliwka wracał do Pasłęka i głosować na Protasa, który pojawia się w Elblągu dwa razy przed wyborami i nie zna nawet nazw ulic. Nie zaklinajcie rzeczywistości, że prawie 33 tys. głosów to słaby wynik. Baliście się, że będzie większy, dlatego wprowadziliście cenzurę na Śliwkę w ostatnich dniach kampanii i pomijaliście jego udział w wydarzeniach. Szkoda, że głosuje się na partię a nie dlq człowieka.
  • Większość ktora za niedlugo odejdzie i włoży cieple bambosze nie zasłuży nawet na dzień dobry! Nikt nie zapomnij tego co latami wyczyniali innym i za to niech poniosą konsekwencje! A uzbieralo się
  • Niedomówienia w Konstytucji RP Art.4.Formy sprawowania władzy Dz. U.1997.78.483 - Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. 1.Władza zwierzchnia /CZYJA?/ w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu. /JAKIEGO?/ 2.Naród /JAKI?/sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli /CZYICH?/ lub bezpośrednio Art.104.Poseł jako przedstawiciel Narodu /KTÓREGO?/ Dz. U.1997.78.483 - Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. 1.Posłowie są przedstawicielami Narodu. /JAKIEGO?/ Nie wiążą ich instrukcje wyborców. /WIĘC CZYJE?/ 2.Przed rozpoczęciem sprawowania mandatu posłowie składają przed Sejmem /CZYIM?/następujące ślubowanie: "Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu /JAKIEGO?/, strzec suwerenności i interesów Państwa /CZYJEGO?/ czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny / CZYJEJ?/i dobra obywateli /KTÓRYCH?/, przestrzegać Konstytucji i innych praw RP
  • PiS marzy o koalicji z Lewicą i Trzecią Drogą. Oddadzą w zamian funkcję Wicepremiera, funkcję Ministrów. Stanowiska w spółkach Skarbu Państwa dla rodzin koalicjanta. Wspomaganie fundacji zakładanych przez rodziny i przyjaciół koalicjanta i dołożą darmowy abonament RTV. Od kilku dni Trzecia Droga i Lewica to wspaniali polscy patrioci i chrześcijanie
  • Istnieje obawa, że program nowo wybranych partii Totalnej Opozycji, czyli ośmiogwiazdkowy okrzyk *****, najkrótszy program partyjny w dziejach świata, może być nawet wstydliwie usunięty przez samych autorów-zwycięzców. Uważam takie posunięcie za zupełnie niesłusznie. Należy ten program zapisać w annałach współczesnej polskiej historii, a nawet rekomendowałabym aby umieścić go pośród najkrótszych programów politycznych w księdze rekordów Guinnessa!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    9
    8
    Ha ha ha(2023-10-20)
  • Istnieje obawa, że program nowo wybranych partii TotalnejOpozycji, czyli ośmiogwiazdkowy okrzyk... najkrótszy program partyjny w dziejach świata, może być nawet wstydliwie usunięty przez samych autorów-zwycięzców. Uważam takie posunięcie za zupełnie niesłusznie. Należy ten program zapisać w annałach współczesnej polskiej historii, a nawet umieścić go pośród najkrótszych programów politycznych w księdze rekordów Guinnessa!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    7
    9
    miodzio(2023-10-20)
  • Parlament, który Polakom chce zabrać 14 to bezsens.13 niech zabierają i dają 15 dla facetów którzy wezmą udział w ankiecie o nic nie budowaniu by zarabial kraj i nie beda protestowac atomówke. Kobiety mają zapewniony jakiś dodatek emerytalny, chociaż nie mogą używać antykoncepcji do 4 nowych obywateli-elek bodajze.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    7
    4lata 4rządy(2023-10-20)
Reklama