UWAGA!

Zwyciężył stary bruk

Wygląda na to, że wreszcie kończy się spór o wygląd głównej arterii elbląskiej starówki - ulicy Stary Rynek.

Przez lata władze miasta prowadziły negocjacje ze Służbą Ochrony Zabytków i Ministerstwem Kultury. Prezydent Elbląga wreszcie zgodził się, by ulica była wyłożona starym brukiem, który pierwotnie tworzył nawierzchnię ulicy, a elbląski konserwator zabytków poszedł na ustępstwa w sprawie wysokości krawężników. Dzięki kompromisowi obu stron jest więc szansa, że ulica Stary Rynek będzie wyremontowana już w przyszłym roku.
     - Postaramy się wykorzystać kostkę z odzysku, która się jeszcze nadaje i będziemy rozmawiać z konserwatorem, czym ją uzupełnić, gdyby zabrakło. Rozpoczniemy od chodników, na których położymy drobną kostkę i płytki granitowe. Krawężniki będą stare, ale ułożone na jednym poziomie - opowiadał prezydent.
     Już wkrótce ma zostać ogłoszony przetarg na budowę Starego Rynku.
     - Sądzę, że w przyszłym roku modernizacja ulicy będzie zakończona - twierdzi prezydent. - To bardzo ważne, ponieważ starówka bez tej głównej ulicy nie ma efektu.
     Władze Elbląga dotychczas upierały się, by ulica Stary Rynek została wyłożona kamiennymi płytami, podobnymi do tych, które leżą na Długim Targu w Gdańsku. Na takie rozwiązanie niestety nie godzili się ani konserwatorzy zabytków, ani Ministerstwo Kultury, ponieważ ich zdaniem jest to niezgodne z historycznym wyglądem ulicy.
J

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • hm... ciekawe co jest pod tym brukiem na gł. około 2 m
  • Jak zabraknie starego bruku lub cegieł, to niech odbiorą nasze z Warszawy. W 1947 roku rozebrali naszą starówkę, więc teraz my powinniśmy upomniec się o partycypację w matriałach.
  • ...Przez lata władze miasta prowadziły negocjacje ze Służbą Ochrony Zabytków i Ministerstwem Kultury... - co tak długo.Ulica która powinna być wizytówką naszego miasta wygląda jak tor przeszkód. Brawo podjęcia decyzji,mam nadzieje że nie wszystkie decyzje w naszym mieście będą negocjowane przez lata. Tyle mówi się o rozwoju turystyki, a jak widzę tą ulicę to zastanawiam się kiedy skończyła się II wojna światowa.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    krzychu(2004-08-13)
  • A moim zdaniem na Długim Rynku w Gdańsku leży bruk a nie płyty, a przynajmniej są plany by BRUK właśnie położyć
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    czytelnik(2004-08-13)
  • ideał sięgnął bruku
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    brukarz nazwiskiem Norwid(2004-08-13)
  • Wiecie jak sie mowi w naszym miescie. Wszystko co jest starsze od naszego konserwatora zabytkow lubockiej-hoffman to jest zabytkiem ;)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Krzysiek(2004-08-13)
  • Nareście !!! Tyle lat uciekło!!! Tak trudno było o kompromis. Czyżby ktoś z władz zmądrzał i trochę nos opuścił. Aż mi się nie chce wieżyc. Mimo tego, jest to bardzo dobra wiadomość dla miasta.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Porteros(2004-08-13)
  • Panie Prezydencie. Zapraszam pana na Sukienniczą. Podobno ulicę. Bo w rzeczywistości to piaszczysta, pełna śmieci i błota, zarośnięta zielskiem polna droga. Bez oświetlenia i chodnika. W centrum miasta i Starówki. Tuż obok Bramy Targowej i Galerii EL. Panie Prezydencie. Wstyd. Po prost wstyd.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    majonez50(2004-08-13)
  • "Na takie rozwiązanie niestety nie godzili się konserwatorzy zabytków". pytam redaktora ktory to napisal, niby czemu szkoda? J chyba popiera Prezydenta w kwestii nawierzchni ulicy a ja uwazam ze plyty to bylby poroniony pomysl. To ma byc wizytowka, a przez glupie upieranie sie Sloniny odbudowa tej ulicy bedzie dopiero w przyszlym roku zamiast 2 lata temu
  • kiedy ostatni raz przekladano zabruk na Starym Rynku w dawnym Elblagu - zrobiono to także na ulicach Słonecznej - dzisiaj Zacisze, Wewnetrzne Podzamcze - dzisiaj Tamka i tuz obok na Rynku Zbozowym.To sa poboczne ulice, bruk na Zaciszku jest pokryty asfaltem, wiec zapewne nozna by to odzyskac. Nigdy - poza chwila ulozenia - zabruk ulic elblaskich nie byl jednakowy, kopano, wymianiano rury, uzupelniano pekniecia i ubytki (kiedys wozy konne miay kola ze stalowymi obreczmi...), czesc trotuaru St. Rynku po stronie poludniowej byla ok. 1942-3 roku wykonana z pionowo posadowionych cegiel klinkierowych ulozonych w jodelkę. bardzo duzo kamieni brukowych jest przysypane ziemia - np. dawna Wielka Kumieli - dzisiaj Radzyminska, boisko szkoly zamechowskiej, ulica Drzewana... Pomysl capniecia p. Kaczynskiego i zadania zwrotu zagrabionych kamieni - popieram. Albo oddadza zabryk albo zlikwidujemy ulice Powstancow Warszawskich i damy jej miano - "Powstanców Wielkopolskich, Jedynie Zwycięskich"...
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    warmiak(2004-08-13)
  • A nie lepiej ul. Strego miasta??
  • A moze zalozymy Zwiazek Nieslusznie Okradzionych i bedziemy domagac sie od Gdanska i Warszawy rekompensaty za skradzione mienie :)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    voophroo(2004-08-14)
Reklama