Był nauczycielem i ważną postacią Solidarności. Internowany w stanie wojennym, po wyjściu z więzienia współredagował związkową prasę podziemną. Publikował m.in. reportaże i artykuły o tematyce społecznej i historycznej, również o początkach elbląskiej Solidarności. Miał 73 lata...
Marek Duszak urodził się 12 września 1948 r. w Elblągu. Studiował historię na Uniwersytecie Gdańskim. Od 1984 r. rozpoczął pracę jako nauczyciel elbląskiej Szkole Podstawowej nr 9.
Jak podaje Leksykon Kultury Warmii i Mazur, w 1980 r. zaangażował się w działalność NSZZ „Solidarność” regionu elbląskiego, został też członkiem kolegium redakcyjnego Biuletynu Informacyjnego Solidarności od początku jego istnienia. W dniu ogłoszenia stanu wojennego Marek Duszak został internowany, wraz z innymi działaczami związku i uwięziony w Zakładzie Karnym w Iławie. Po wyjściu na wolność kolportował podziemną prasę m.in. „Głos”, „Wiadomości”, „Tu i Teraz”, „Tygodnik Mazowsze” oraz książki.
Był współzałożycielem Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, następnie został przewodniczącym elbląskiego koła tej partii. W 1991 roku kandydował do parlamentu z ramienia Wyborczej Akcji Katolickiej, a w 1994 r. – w wyborach samorządowych z listy „Łączy Nas Elbląg”.
Marek Duszak zadebiutował literacko w 1977 r. opowiadaniem „Monolog contra dialog”, opublikowanym w miesięczniku „Nowy Wyraz”. Pisał artykuły o tematyce społecznej i historycznej w Biuletynie Informacyjnym Solidarność Regionu Elbląskiego. Był autorem książek: "Czekając na wyrok", "Nie oddamy sierpnia" i "Wesołek". Za swoją działalność został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek, 9 listopada. O godz. 11.30 w kościele Wszystkich Świętych przy ul. Agrykola rozpocznie się pożegnanie ze zmarłym, o godz. 12 - msza święta, po której Marek Duszak spocznie na cmentarzu komunalnym Dębica. Kondukt wyruszy na miejsce spoczynku spod nowej kaplicy - informuje rodzina.