UWAGA!

Zmarł Jerzy Żuchowski

 Elbląg, Jerzy Żuchowski na archiwalnym zdjęciu z akt Instytutu Pamięci Narodowej
Jerzy Żuchowski na archiwalnym zdjęciu z akt Instytutu Pamięci Narodowej

14 grudnia w wieku 71 lat zmarł Jerzy Żuchowski, były działacz Solidarności, przewodniczący sztabu wyborczego Lecha Wałęsy w województwie elbląskim w 1990 roku.

Jerzy Żuchowski w urodził się w 1953 roku w Elblągu. W grudniu 1970 r. jako pracownik Zamechu uczestniczył w protestach robotniczych w Elblągu, za co został zatrzymany i pobity przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej.

Ponownie uczestniczył w strajkach w sierpniu 1980 roku jako pracownik Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Wstąpił do Solidarności, był delegatem na I Walne Zebranie Delegatów Regionu Elbląskiego. Po wprowadzeniu stanu wojennego był organizatorem strajku okupacyjnego w WPK, za co został zatrzymany. Był członkiem podziemnych struktur Solidarności, kolporterem pism z drugiego obiegu, udostępniał swoje mieszkanie na magazyn podziemnej prasy. Był wielokrotnie zatrzymywany i przesłuchiwany. Aresztowany m.in. w lutym 1982 r. i kwietniu 1985 r., skazany przez ówczesny sąd na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu, za swoją opozycyjną działalność został również zwolniony z pracy.

- Po 1989 roku i zalegalizowaniu Solidarności był przewodniczącym komisji zakładowej związku w WPK, w latach 1989-2006 delegatem wojewódzkim, a w latach 1989-91 wiceprzewodniczącym Zarządu Regionu Solidarności. W tym samym czasie był też członkiem komitetu obywatelskiego przy Lechu Wałęsie w Elblągu, a podczas kampanii wyborczej w 1990 r. – przewodniczącym wojewódzkiego sztabu wyborczego - przypomina Tadeusz Chmielewski, pierwszy przewodniczący elbląskiej Solidarności.

W latach 1992-2007 pracował jako kierowca w wielu elbląskich przedsiębiorstwach, m.in. w browarze, czy jako kierowca autobusów miejskich. W 2018 roku przeszedł na emeryturę.

Za swoją opozycyjną działalność w PRL otrzymał status osoby represjonowanej z powodów politycznych, odznaczono go też Krzyżem Wolności i Solidarności (2019). Był członkiem Elbląskiego Stowarzyszenia Osób Represjonowanych.

 

Uroczystości pogrzebowe Jerzego Żuchowskiego odbędą się w sobotę, 21 grudnia. O godz. 9.30 w kościele św. Rodziny przy al. Odrodzenia nastąpi wystawienie urny z prochami zmarłego, o godz. 10 rozpocznie się msza święta, po której odbędzie się pogrzeb na cmentarzu Dębica (w nowej części).

 

oprac. red.

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Pamiętam ś. p.Jerzego z WPK. Spoczywaj w pokoju.
  • Spoczywaj w pokoju
  • ciekawe czy Lechu, znaczy bolek przyjedzie?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    14
    borix(2024-12-17)
  • Do zobaczenia w lepszym świecie dziadku 😥
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    6
    0
    Jaruś(2024-12-18)
  • Z wielkim bólem serca żegnam mojego przyjaciela, który był dla mnie kimś więcej niż tylko bliską osobą. czy człowiekiem szanującym pracę - niemal jak ojciec. Choć dzieliło nas 20 lat różnicy łączyła nas więź pełna wzajemnego szacunku, rozmów i wspólnie spędzonych chwil, których nigdy nie zapomnę. Siedzący, na ławce na dworcu człowiek czekający na swoją zmianę. Zmianę nie tylko w pracy a symbolicznie już w życiu Zawsze podchodziłem i rozmawiałem o życiowych sprawach. czasem rozpłakał się mówiąc o swoim życiu. Był człowiekiem o wielkich zasługach, których nie zawsze doceniano w pokoleniu które nie musiało tyle walczyć. Jego wiedza, doświadczenie i serce pozostawiły niezatarty ślad na moim życiu. Zawsze znajdował czas, by słuchać, doradzać i być obecnym, nawet wtedy, gdy inni tego nie zauważali. Będzie mi brakowało jego mądrych słów, jego uśmiechu i poczucia humoru, które rozjaśniały każdy dzień. Dziękuję Ci za wszystko, co dla mnie zrobiłeś. Zawsze mogłem liczyć na Twoją pomoc w każdej sytuacji Niech spoczywa w pokoju. Twoje dziedzictwo oraz słowa pozostaną w moim sercu na zawsze.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    6
    0
    Jarosław Rydel(2024-12-19)
Reklama