UWAGA!

Wymyśl imię dla Piekarczyka i zgarnij nagrodę

 Elbląg, Święto Piekarczyka tuż, tuż. Czapkę i szalik już miał, teraz czas na imię
Święto Piekarczyka tuż, tuż. Czapkę i szalik już miał, teraz czas na imię (fot. portEl.pl)

8 marca 1521 roku, jak głosi legenda, dzielny Piekarczyk uratował Elbląg przez Krzyżakami, a ten dzień na wiele lat stał się świętem miasta. Z okazji zbliżającej się rocznicy tych wydarzeń portEl.pl i prezydent Elbląga zapraszają do udziału w konkursie „Wybierz imię dla Piekarczyka”. Na zwycięzcę czeka tablet i komplet miejskich gadżetów!

Konkurs na imię dla Piekarczyka potrwa od 28 lutego do 7 marca do godz. 10. Może wziąć w nim udział każdy mieszkaniec Elbląga bez względu na wiek. Wystarczy, że wyśle na adres piekarczyk@portel.pl propozycję imienia dla Piekarczyka wraz z krótkim uzasadnieniem i podaniem swojego imienia i nazwiska.
       Najciekawsze propozycje wybierze trzyosobowa komisja konkursowa, złożona z przedstawiciela naszej redakcji, Urzędu Miejskiego w Elblągu i Muzeum Archeologiczno-Historycznego. Wyniki ogłosimy 8 marca o godz. 10 przy rzeźbie Piekarczyka. Nagrodą dla zwycięzcy jest tablet wraz z zestawem miejskich gadżetów ufundowany przez prezydenta Elbląga.
       - Mamy nadzieję, że konkurs będzie się cieszył zainteresowaniem i młodszych, i starszych mieszkańców Elbląga. Liczymy na ich kreatywność – mówi Rafał Gruchalski, redaktor naczelny portEl.pl
       Przypomnijmy, że postać Piekarczyka wiąże się z wydarzeniami w 1521 roku, kiedy trwała wojna między Wielkim Mistrzem Zakonu Krzyżackiego Albrechtem a królem Polski Zygmuntem. W tym czasie Elbląg był miastem przygranicznym, które od czasów pokoju toruńskiego (1466 r.) należało do Rzeczpospolitej. Krzyżacy postanowili je zdobyć i rankiem 8 marca zjawili się po murami obronnymi miasta. Jak głosi legenda, przekupieni zdrajcy napadli na straże, opuścili zwodzony most i dostali się do środka. Zaskoczeni mieszkańcy próbowali stawiać opór, ale dopiero dzięki nieznanemu czeladnikowi piekarskiemu udało się ich pokonać. Piekarczyk przeciął łopatą sznury, dzięki czemu krata w bramie opadła, odcinając wojskom krzyżackim dostęp do miasta. A ci, którzy byli już w środku, po krótkiej walce musieli się poddać.
       Na znak zwycięstwa łopatę, którą przeciął liny, zawieszono we wnętrzu Bramy Targowej, a na jej murach wydrążono znak łopaty. Od tej pory każdy 8 marca – aż do 1772 roku, kiedy Elbląg w wyniku I rozbioru Polski trafił w granice Prus – obchodzono jako święto miasta.
      
       Zobacz regulamin konkursu „Wybierz imię dla Piekarczyka”
red.

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama