UWAGA!

W sprawie portu jednak bez zmian

 Elbląg, Od lewej Antoni Czyżyk, Jerzy Wcisła, Witold Wróblewski, Arkadiusz Zgliński.
Od lewej Antoni Czyżyk, Jerzy Wcisła, Witold Wróblewski, Arkadiusz Zgliński. Fot. Anna Dembińska

O ile wczoraj (3 sierpnia) wydawało się, że w sprawie pogłębienia 900-metrowego odcinka toru wodnego do portu w Elblągu nastąpił przełom, o tyle dziś – 4 sierpnia – możemy już chyba uznać, że tak naprawdę nie zmieniło się nic. W odpowiedzi na wystąpienia wiceministra Gróbarczyka w tej sprawie elbląski ratusz zorganizował dziś konferencję prasową.

O przedwczesnej radości i niegospodarności

Przypomnijmy. Najpierw za sprawą Dziennika Gazety Prawnej w przestrzeni medialnej pojawiła się informacja, że rząd dokończy pogłębianie toru wodnego. Jeszcze tego samego dnia wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk stwierdził, że takie rozumienie jego wypowiedzi dla dziennika to nadinterpretacja.

- To jest niepoważne - skomentował tę sytuację podczas briefingu prezydent Elbląga Witold Wróblewski. Podtrzymał swoje stanowisko, że pogłębienie toru wodnego to zadanie rządu, który "nie przyznaje się do swojej własności". - Rano przekazuje się informację, że będzie to robione, w wypowiedzi pana ministra wskazuje się nawet źródło finansowania w postaci obligacji, a po południu minister na swoim Twitterze napisał, że ja się mylę i rząd nie będzie pogłębiać tego odcinka. Skoro partia rządząca i minister rano mówi inaczej, po południu inaczej, to trudno go nazwać inaczej jak niepoważnym i jako partner dla samorządów jest niewiarygodny – mówił prezydent miasta. Dodał, że w kwestii pogłębienia toru wodnego przez stronę rządową "ucieszył się przedwcześnie".

W briefingu wziął też udział senator Jerzy Wcisła (KO). Mówił m.in. doniesieniu, które złożył do Najwyższej Izby Kontroli 10 lipca w związku z "niegospodarnością" rządu gdy chodzi o przekop.

- Wczoraj otrzymałem odpowiedź pana prezesa NIK-u, mam informację, że NIK już tę sprawę bada, już niektóre wątki mojego doniesienia sprawdza i dokona kompleksowej analizy działań rządu w zakresie realizacji tej ustawy o budowie drogi wodnej – stwierdził senator. Zaznaczył, że przygotowuje też pozew dotyczący m. in. Urzędu Morskiego i wiceministra Gróbarczyka. - Z art. 231 o niedopełnieniu i jednocześnie nadużyciu swoich obowiązków urzędnika państwowego – stwierdził Jerzy Wcisła. - Mamy do czynienia z rządem, który jest gotów zatrzymać inwestycję wartą 2 mld zł, tylko po to, żeby dla celów politycznych przejąć port w Elblągu – podsumował senator.

 

O zdradach i wyborach

- Smutno mi jest, kiedy czytam po raz kolejny, że mieszkańcy, radni, być może prezydent, być może senator, dopuścili się takiej "zdrady narodowej", bo takie publikacje wczoraj się pokazały - mówił Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu. - Coraz częściej pojawiają się takie argumenty, kiedy nie ma (innych – red.) argumentów, że wszyscy, którzy nie spełniają oczekiwań władzy rządzącej, to są zdrajcami narodu. Nie czuję się zdrajcą, czuję się samorządowcem, który słucha głosu mieszkańców i z tego wolnego wyboru spełniam swój mandat, ale również staram się w granicy prawa i zgodnie z prawem realizować swoją funkcję – zaznaczył Antoni Czyżyk.

Znaczna część wątków poruszana na konferencji przewijała się już wcześniej w dyskusji o porcie. Prezydent podnosił m. in., że gdyby faktycznie zabrał się za realizację pogłębienia toru wodnego z ramienia samorządu, mógłby ostatecznie zostać posądzony o złamanie ustawy o finansach, bo wszedłby w cudze kompetencje. Powoływał się też na miejską ankietę skierowaną do mieszkańców, w której opowiadali się za portem komunalnym, na zamówione ekspertyzy w sprawie pogłębienia toru wodnego etc. Nową informacją jest natomiast to, że póki co strona samorządowa porzuciła pomysł, by sporną sprawę pogłębienia toru wodnego rozstrzygnął sąd.

- Za dwa miesiące mamy wybory, sprawy sądowej, podejrzewam, że do tej pory się nie rozstrzygnie, a trzeba (na nią – red.) wyłożyć pieniądze – stwierdził Witold Wróblewski. Prezydent spodziewa się, że po wyborach sytuacja się zmieni - Jestem przekonany, że opozycja wygra – podkreślił włodarz Elbląga. Nie chciał dziś odpowiedzieć na pytanie, czy sam będzie startował w wyborach do parlamentu.

 

 

O nabrzeżach i operatorach

Przypomnijmy. Wczoraj wiceminister Gróbarczyk podkreślił, że finansowanie ze strony rządu dotyczyć ma jedynie operatorów należących do Skarbu Państwa, którzy działają w porcie w Elblągu i podpiszą list intencyjny na modernizację nabrzeży.

- Zostaną im przekazane środki, które są zarezerwowane w kwocie 100 mln zł - wyjaśnił wiceminister. Stwierdził, że będzie to zrealizowane przez operatorów, a nie przez Skarb Państwa, rząd, który nie może tego uczynić. Dodał, że "nie ma decyzji" o przeznaczeniu państwowych środków na pogłębienie rzeki Elbląg, gdyż "nie może być takiej decyzji". - My nie jesteśmy władni w świetle wód wewnętrznych, portowych, realizować to zadanie z budżetu państwa - podkreślił.

Końcowym wątkiem dzisiejszego briefingu był ewentualny udział poszczególnych operatorów w pogłębieniu toru wodnego.

- Na tym 900-metrowym odcinku struktura właścicielska nabrzeży jest podzielona pomiędzy firmy prywatne, nabrzeża komunalne i nabrzeże, właściwie nawet nie nabrzeże, a wyłącznie tereny inwestycyjne, tereny przemysłowe państwowe - mówił Arkadiusz Zgliński, dyrektor Zarządu Portu w Elblągu. - Nie widzę tutaj możliwości przekazania środków firmie prywatnej, jest tylko jedna firma prywatna, która takie środki mogłaby dostać – tłumaczył dyrektor. - Nie wyobrażam sobie, żeby firma prywatna pogłębiła tor wodny, który należy do Skarbu Państwa, na jakiej podstawie? To tak samo jak my jako spółka Zarząd Portu ze swoich środków nie możemy wykonać inwestycji na cudzym terenie, gdyż działamy wtedy (red.) na szkodę spółce – stwierdził Zgliński. - Jedyną spółką, która mogłaby to wykonać, jest spółka Skarbu Państwa, w tym przypadku dawna Energa Kogeneracja, dzisiaj Orlen. Natomiast należy podkreślić, że Orlen, otrzymując te pieniądze, nie posiada własnych nabrzeży, który mógłby zmodernizować. Więc na jakiej podstawie miałyby być te pieniądze przeznaczone na modernizację nabrzeży, które nie są własnością Orlenu? - pytał dyrektor.

 

Przeczytaj również: Co jest prywatne w porcie?

TB

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Mnie ciekawi ogólnie, czy istnieje JAKAKOLWIEK kalkulacja, że po przekopaniu mierzei i pogłębieniu toru wodnego jakikolwiek ruch komercyjny wzrośnie o jakąś wartość...
  • Haeleyowiec Wróblewski nigdy nie był i nigdy nie będzie za Elblągiem. Zawsze słucha poleceń z Olsztyna lub z PO - tyle w temacie.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    80
    33
    ABCDEFGH(2023-08-04)
  • Jak ten wroblewski wygląda.....
  • Dzisiejsza polityka prowadzona na Twitter. Cuda cuda ogłaszają. To niech Pan Minister dziennikarza wezwie do sprostowania. Bo wizja i interpretacja co kilka godzin może być inna i odmienna. Rząd wzywa na reprymendę przedstawiciela ambasady Ukrainy, żeby zaraz zmienić narrację na został zaproszony. Śmigłowce białoruskie rano latały legalnie bo MON wiedział o planowanych ćwiczeniach przy granicy, żeby popołudniu okazało się, że jednak wleciały w polską przestrzeń powietrzną. Ten kraj jest nagi na szczeblu zarówno polityki gospodarczej i jak polityki obronnej.
  • @Jacke - Co prawda nie jest tak przystojny jak słońce narodu ale jest swojak nasz elbląski
  • Prezesem elbląskiego portu powinna zostać osoba znająca sie na ekonomi, biznesie i doświadczona, a także odznaczająca sie aparycją i mająca ogromne zaufanie mieszkańców Elbląg, powinien to być Pan Krasulski, wieloletni poseł człowiek wykształcony, a przedwewszystkim z PiS to polityk światowego formatu, który udźwignie powstający na nowo zarząd elbląskiego portu.
  • Gazeta Prawna już usunęła ten artykuł albo Wasze linki są z błędem.
  • Zrobimy to pogłębienie - deklaruje. To gdzie szukać nadinterpretacji ?
  • Która to już konferencja tych panów w sprawie tego samego czyli pogłębienia 900 m kanału? POliczyl ktoś? Pytanie retoryczne - jakieś nowe wnioski ci panowie wysnuli? Żal. pl
  • nie moge juz patzrec na tych szkodnikow ćwiirka, motorowke, tancora- nic dla elblaga nie robia, tylko niszcza, likwiduja i przeszkadzaja w pracy tym bardziej ambinym z kompetencjami. Przypominam ze partia motorowki miala az 8 lat na realizacje przekopu, niestety dla nich liczylo sie zdanie Moskwy i Berlina. Tak wiec oni juz nie maja praktycznie zadnego prawa glosu w tej sprawie. Niedlugo i tak bedzie nowy samorzad i ci panstwo ze zdjecia wyladuja na smietniku polityki.
  • Panowie radni proszę o ciszę.... stary niedźwiedź od stanu wojennego nadal mocno śpi !
  • Czas pokaże ?
Reklama