UWAGA!

Upamiętnili rocznicę Grudnia

 Elbląg, Upamiętnili rocznicę Grudnia
fot. Mikołaj Sobczak

53 lata temu, tuż przed świętami, władza strzelała do robotników. Tragiczny Grudzień 1970 r. wspominano podczas miejskich uroczystości przy pomniku jego ofiar w Elblągu. Zobacz zdjęcia.

18 grudnia 1970 r. „Większość Biura Politycznego opowiedziała się za politycznym rozwiązaniem konfliktu. Decyzja ta była zgodna z sugestią przekazaną premierowi Cyrankiewiczowi przez Leonida Breżniewa i oznaczała klęskę Władysława Gomułki. W Trójmieście w zasadzie panował już spokój. Protesty trwały jeszcze w Elblągu oraz w Szczecinie, gdzie ostatecznie 22 grudnia przerwano strajk.” - możemy przeczytać na portalu dzieje.pl

53 lata później pod elbląskim pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 odbyły się uroczystości upamiętniające ten tragiczny grudzień.

- Robotnicy opuścili swoje miejsca pracy, żeby zademonstrować swoją wolę. Nie widzieli w tym nic złego, przeciwnie, widzieli w tym jedyną szansę zademonstrowania swojego niezadowolenia z warunków pracy, płacy i życia. Za tę odwagę bezbronnych manifestantów spotkał brutalny atak z użyciem karabinów, czołgów i wszelakiej siły jaką dysponowała władza – mówił Tadeusz Chmielewski, uczestnik strajków w sierpniu 1980 r., późniejszy przewodniczący Zarządu Regionu Elbląskiego NSZZ Solidarność.

- Źródłem grudniowej rewolty i późniejszej masakry było nieliczenie się z obywatelami oraz drastyczne podwyżki cen na podstawowe artykuły spożywcze tuż przed świętami. W tych warunkach upokorzeni robotnicy zdecydowali się wyjść na ulice Szczecina, Trójmiasta, a 15 grudnia do protestów przyłączyli się również robotnicy z Elbląga – dodał Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

- Wszyscy strajkujący walczyli o swoje niezbywalne prawa: o godność i szacunek. Przez władze zostali potraktowani jak najgorsi zbrodniarze. Bilans tych dni jest straszny. Na skutek represji i zbrodniczych działań życie straciło 41 osób, 1164 zostały ranne, a ponad 3 tys. osób zostało tymczasowo zatrzymanych – uzupełnił Antoni Czyżyk, przewodniczący elbląskiej Rady Miejskiej.

W „wypadkach grudniowych” życie straciło trzech elblążan: Waldemar Rebinin, Marian Sawicz oraz Zbigniew Godlewski.

Podczas uroczystości odśpiewano hymn Rzeczpospolitej Polskiej, był apel pamięci i salwa honorowa, złożono wieńce i kwiaty. Na uroczystości obecni byli przedstawiciele rządu, miasta, radni, przedstawiciele organizacji związkowych i kombatanckich, przedstawiciele służb mundurowych.

W poniedziałek wieczorem własne uroczystości 53. rocznicy Grudnia 70 zorganizuje elbląska Solidarność. Więcej tutaj.

SM

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama