W czwartek, 19 maja, w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej. Władze miasta chcą uczcić 30-lecie samorządu, które to obchody - ze względu na pandemię - przesunęły się o dwa lata.
Przepisy wprowadzające samorząd terytorialny w Polsce weszły w życie 27 maja 1990 roku. Początkowo istniał on tylko na szczeblu gminy, dopiero od 1 stycznia 1999 r. wprowadzono samorządowe powiaty i województwa. Artykuł 163 konstytucji wskazuje, że "samorząd terytorialny wykonuje zadania publiczne nie zastrzeżone przez Konstytucję lub ustawy dla organów innych władz publicznych”. Ale w ostatnich latach samorządowcy narzekają, że rząd centralizuje władzę publiczną, pozbawiając samorządów kolejnych uprawnień.
W czwartek, 19 maja, podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej słowo "samorząd" będzie z pewnością odmieniane przez wszystkie przypadki. Do udziału w obradach, które wyjątkowo z okazji 30-lecia samorządu, odbędą się w Ratuszu
Staromiejskim zaproszono radnych wszystkich kadencji od 1990 r. Obrady o godz. 10 rozpocznie uroczyste odegranie hejnału elbląskiego, przewidziano przemówienia prezydenta, przewodniczącego Rady Miejskiej, marszałka województwa, wojewody warmińsko-mazurskiego. Prelekcję poświęconą samorządowi terytorialnemu wygłosi dr hab. Krzysztof Sidorkiewicz z Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu. A radni wszystkich dotychczasowych kadencji otrzymają okolicznościowe medale związane z obchodami 30-lecia samorządu.