UWAGA!

Śladem rodu Dohnów (Na spacer z portElem, odc. 12)

 Elbląg, Pałac w Słobitach na obrazie 	Alexandra Dunckera z XIX wieku (Wikipedia Commons)
Pałac w Słobitach na obrazie Alexandra Dunckera z XIX wieku (Wikipedia Commons)

W okolicy Elbląga jest wiele opuszczonych pałaców, które niestety z roku na rok popadają w ruinę. Wiele z nich było w posiadaniu rodu Dohnów (zu Dohna), jednego z największych arystokratycznych rodów Prus Wschodnich. Zabieram Wam dziś w podróż historyczną, szlakiem niektórych ich posiadłości. Zobacz zdjęcia.

Początki rodu Dohnów

Początki samego rodu sięgają XIII wieku. Wtedy król Niemiec utworzył hrabstwo Dohna i powierzył je w ręce Henryka I zu Dohna. Wiele lat toczyły się walki i rywalizacja pomiędzy innymi rodami, w końcu po 17 latach walki tereny Dohnów zostały zdobyte, a oni sami uzyskali schronienie w Pradze. Tam też dostali nowe ziemie, gdzie zaczęli odbudowę swojego majątku. Jednak do ich największego bogactwa przyczyniły się ziemie i tereny nadane im za zasługi przez Zakon Krzyżacki.

 

Pałac w Słobitach

Obiekt został zbudowany w latach 1622-1624, w późniejszym czasie był także rozbudowywany. W tym pałacu często zatrzymywali się monarchowie w czasie podróży. Niegdyś był to cały kompleksy budynków - stajnie, wozownie, a nawet gorzelnia. Do współczesnych czasów zachowały się jedynie ruiny, jednak nawet to, co po nich pozostało, pozwala sobie wyobrazić, z jakim rozmachem została wzniesiona budowla. Widać to na obrazie dołączonym do artykułu.

  Elbląg, Ruiny pałacu w Słobitach na zdjęciu z maja 2021 r. Autor: Salem. Zdjęcie pochodzi z konkursu Fotka Miesiąca
Ruiny pałacu w Słobitach na zdjęciu z maja 2021 r. Autor: Salem. Zdjęcie pochodzi z konkursu Fotka Miesiąca

 

Pałac w Kamieńcu

Za każdym razem, kiedy koło niego przejeżdżam, robi na mnie niemałe wrażenie. Ta budowla w późno barokowym stylu powstała w 1720 roku. Same prace nad pierwotnym wyglądem pałacu trwały 4 lata. Początkowo pałac był w rękach innego rodu, jednak to właśnie Dohnowie byli jego właścicielami w latach 1782-1905. Obiekt z uwagi na przepych i bogactwa, jakie kryły się wewnątrz, był nazywany wschodniopruskim Wersalem.

Pałac był wzniesiony na planie podkowy otoczony ogrodem. Nie brakowało na nim licznych rzeźb i portali. Pozostałości niektóry z nich można jeszcze dostrzec, spacerując koło ruin. Swoją historię w dziejach tego pałacu zapisał także Napoleon, to właśnie tu w 1807 roku przebywał razem ze słynną panią Walewską.

W czasie II wojny światowej większość dóbr i cennych przedmiotów została rozgrabiona. Po wielu latach jeden z zaginionych obrazów odnalazł się na aukcji w 2000 roku. Obecnie pałac jest w rękach prywatnych, brama jest jednak otwarta dla wszystkich, którzy chcą go zobaczyć z bliska.

 

Posiadłość w Gładyszach

Zabudowania były otoczone stawami i pokaźną fosą. Posiadłość była w rękach rodu Dohnów od 1643 roku. Po pożarze pałacu w Morągu, to właśnie tu zdecydowali się przenieść. Nowy pałac zbudowany był w stylu barokowym, a za jego projekt odpowiadał znany francuski architekt. Kolejne budynki pojawiały się w kolejnych latach, i na terenie parku otaczającego pałac zbudowano bawialnię dla dzieci, herbaciarnię. W czasie II wojny światowej właściciele pałacu ponieśli śmierć, a ich żony i dzieci opuściły to miejsce. Pałac jest w rękach prywatnych i został odnowiony.

 

 

Leśne cmentarzysko

W lesie w pobliżu miejscowości Markowo znajduje się cmentarz założony w latach 20. XX wieku przed ród Dohnów. Znajdują się tam grobowce jego przedstawicieli. Groby znajdują się na wzniesieniu, wewnątrz kamiennego półokręgu. Ciarki na plecach gwarantowane.

To oczywiście tylko niewielka namiastka pałaców i terenów, które w dawnych czasach były w posiadaniu tego rodu. To dla Was propozycja i zachęta do poszukania kolejnych, a jest tu gdzie szukać.

Aleksandra Niziołek

 

"Na spacer z portElem" to cykl artykułów, przybliżający turystyczne atrakcje naszego regionu. Opowiada o nich Aleksandra Niziołek, pochodząca z Krakowa, która od ponad roku mieszka w Elblągu. Mamy nadzieję, że jej turystyczne odkrycia pozwolą Wam poznać nasz region na nowo. Zapraszamy do lektury w każdą sobotę i wybrania się na spacer opisywanymi trasami.

Zapraszamy też do śledzenia bloga pani Aleksandry http://poprostutuiteraz.pl/


Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Więcej takich artykułów, bo warto pamiętać, że te obiekty tak dziś wyglądają dzieki komunistycznym władzom w PRL i miejscowej ludności, szczeólnie tych z PGR
  • zdaje się, że zdjęć powinno być dużooooo więcej - nie 5.ale cóż....
  • Przykre ale prawdziwe, 80 lat po wojnie a my nie zrobiliśmy nic by te perełki ratować. Historia musiała zatoczyć koło i dzisiaj sami Niemcy odbudowują to co kiedyś do nich należało. Gładysze już nie są ruiną jak sugeruje artykuł, podobnie kilka okolicznych dworków, są plany na pałac w Kwietniewie, a nie zdziwi mnie jak za kilka lat wezmą się również za Słobity
  • edit: nie Kwietniewo a Kwitajny
  • @malkontent - I jest pięć, tylko trzeba wiedzieć gdzie je" odkryć"( zobacz zdjęcia)
  • Tak na marginesie kiedy Otto I w 962 roku koronował się na Cesarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego to nie było już Króla Niemiec (zresztą do czasu tej koronacji to też nie były Niemcy, a Frankonia Wschodnia). Ten stan Świętego Cesarstwa przetrwał praktycznie do 1804 roku kiedy powstało Cesarstwo Austrii, a Napoleon I utworzył Związek Reński. Tak więc nadanie rodzinie Dohna tytułu hrabiowskiego w XIII wieku nie nastąpiło z rąk Króla Niemiec, a Cesarza Rzymskiego.
  • Olka jedź do Gładysz, zobacz co i w jakim stanie stoi, przeskocz przez płot zrób fotki i przeproś! Bo mam wrażenie, że w d-e byłaś i g-o widziałaś!!!
  • Pacz pani, w ubiegły wtorek Gładysze całkiem fajnie wyglądały. No co za prostak doprowadził w trzy dni ten elegancki pałac do ruiny???
  • Zabieram Wam dziś w podróż historyczną z google maps, szlakiem niektórych ich posiadłości.
  • no cóż, z tymi Gładyszami dała Pani ciała
  • skowyty żalu ludzi, którzy dla elit z tych pałaców byli podludźmi, wspierali Adolfa, ... takie rzeczy tylko w Polsce, odbudujcie twórcom militaryzmu pruskiego pałace, czy wyście kompletnie zgłupieli? czy zdajecie sobie sprawę kto tam mieszkał ? czym były Prusy dla Polski i jak te rody dosłownie padozytowaly na rozbiorach, a potem chcąc uniknąć oczywistego czyli odzyskania terenów należnych Polsce wspierały hitlera? banda nieuków z was jest
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    4
    14
    ZWIAZEK pruskiiii(2022-07-30)
  • @ASF - Fakt, miałam oczywiście na myśli pałac w Słobitach.
Reklama