UWAGA!

Śladami stoczniowej potęgi Elbląga

 Elbląg, Sobotni spacer poprowadził Karol Wyszyński
Sobotni spacer poprowadził Karol Wyszyński (fot. Michał Skroboszewski)

Jak to się stało, że Ferdynand Schichau zbudował przemysłową potęgę Elbląga w XIX wieku? Tego można się było dowiedzieć podczas „Soboty z przewodnikiem”, czyli kolejnego wakacyjnego spotkania organizowanego przez elbląski oddział PTTK. Zobacz zdjęcia.

Sobotni spacer rozpoczął się pod Bramą Targową. Zanim Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK, nawiązał do tematu spotkania, pokrótce przedstawił historię samej bramy i Starego Miasta. A potem płynnie przeszedł do historii elbląskich stoczni. Opowiadał m.in. o pierwszych statkach, które były ciosane już w 1343 roku pod nadzorem mistrzów ściągniętych z Włoch czy o galeonie „Smok” - pierwszym okręcie wojennym wyprodukowanym w Elblągu i wreszcie o XIX-wiecznym stoczniowym rozwoju miasta.

- W 1828 roku Stocznia Fechtera zwodowała drewniany parowiec "Copernicus". Była to pierwsza w Prusach jednostka z napędem parowym produkcji firmy Cook & Co. z Glasgow – opowiadał Karol Wyszyński. - W 1837 roku przy ulicy Wałowej powstał warsztat budowy maszyn Ferdynanda Schichaua. Trzy lata później w warsztacie tym zbudowano pierwszą maszynę parową, a rok później, na zlecenie Stoczni Mitzlaffa, w warsztatcie produkowano taką maszynę do pierwszej w Prusach pogłębiarki.

Uczestnicy wycieczki mieli okazję dowiedzieć się, jak to się stało, że Ferdinand Schichau zbudował przemysłową potęgę XIX-wiecznego Elbląga, który wysyłał swoje statki do klientów na całym świecie, m.in. do Chin czy krajów Ameryki Południowej. Prześledzić jego drogę od założenia firmy, przez jej rozkwit aż po jej upadek.

Udział w spotkaniach organizowanych co sobotę przez odział PTTK Ziemi Elbląskiej jest bezpłatny. Ich tematyka jest różnorodna, ale zawsze związana z historią Elbląga.

Po więcej informacji zapraszamy na www.pttk.elblag.com.pl, lub osobiście do biura Oddziału PTTK Ziemi Elbląskiej przy ul. Krótkiej 5 w Elblągu.

Maciej Modrzewski

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • rozj. .. .. w drobny mak polak to potrafi tylko niszczyć
  • Niestety obecnie nie te czasy i miejsce. Teraz możemy zbierać i dbać o pamiątki które pozostały z tamtych pięknych dla mieszkańców czasów. Dziś już nigdzie nie produkuje się maszyn parowych a Chińczycy latają w kosmos, Też byśmy mogli, ale zamiast miski ryżu wybraliśmy picie i popuszczanie pasa.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    15
    5
    .,.,,(2021-07-10)
  • Dziś na terenie byłego zamechu produkuje się luksusowe domy pływające. Też na eksport
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    15
    3
    Gienio(2021-07-10)
  • Średnia wieku pielgrzymów ulicami Starego Miasta i Radomskiej to ho, ho!, młodzi nie chcą uczyć się historii rodzinnego miasta, a pod koniec wycieczki jakieś niedobitki zostały. Jak po pochodzie pierwszomajowym młodzież uciekał bokami
  • No i dobrze, po co uczyć się historii, ktòra i tak niczego dobrego nas nie nauczyła, jest raczej wstydliwa i pokazuje jak na przestrzeni stuleci grabimy własny kraj jak ukladamy sie z innymi mocarsrwami, jak szlachta knuła z Rosją, jakich czesto złych przywòdcow, kròlòw mieliśmy w ojczyźnie, jak doszło do rozbioròw z ogromnej prywaty, aż po najnowsze dzieje, gdzie zawsze slużymy komuś a nie sobie. W powojennej Polsce slużylišmy ZSRR, Na chwilę uzyskaliśmy wolność, nipodległość z ktòrą nie potrafimy życ i musimy, znowu służyć innym - oddając wszystko co najcenniejsze, surowce, huty, stocznie, przemysł. Polak to taki człowiek, ktòry nie chce znać historii, bo można dostać histerii, albo spalić się ze wstydu. Ostatnie 30 lat jest namiastką tych złych przywòdcòw, ktòrych nie brakowało w poprzednich stuleciach, - wciąż ten sam problem okradanie siebie nawzajem.
  • Właśnie przez to, że Polacy nie lubią historii i praktycznie jej nie znają, to efekty tego mamy do dziś. Różnej maści politycy i pseudonaukowcy manipulują społeczeństwem, co pozwala im nie tylko, kształtować ich poglądy, ale co gorsze "rządzić"nimi i zdobywać poparcie. A ta niewiedza napędza ten chaos i utrudnia rzeczową dyskusję. Stąd tak łatwo tworzyć nowych bohaterów i burzyć pomniki niewygodnych danej opcji tak, aby mieć rządy dusz. Także lepiej by było, gdyby jednak powrócono do studiowania historii.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    13
    0
    Novueen.(2021-07-11)
  • taki z czerwoną książeczką o mentalności sovieciarza, noszący dziś transparent KOD i koszulkę "Wolnesądy"
  • @A nie - "W powojennej Polsce służyliśmy ZSRR ". To Twoje zdanie. Hm. .. .A może, w brew sobie, napisz o osiągnięciach, które nam służyły, które rozsławiły nasz kraj. Spróbuj, ok? Hashtagi: #Roman
  • Szychał rozbudował Elblag Ale zapomnieliscie kto rozbudował Elblag to ZAMECH dał tysiase mieszkan do swoich pracowników setki wyjezdzało za granice montujac ZAMECHOWSKIE turbiny. co mamy teraz -handelek chinskim badziewiem i bezmyslnosc naszych władz i puste hale produkcyjne. a polacy pracuja za granicami POLSKI ZA NEDZNE GROSZE wykonujac najgorsze prace by jakos rodzina mogła zyc.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    14
    2
    emer były prac ZAMECHU(2021-07-11)
  • @emer były prac ZAMECHU - Zgadzam się. Obiektywnie patrzę i przynajmniej, że to Zamech przysłużył się do zdecydowanego rozwoju Elbląga, a także rozwinął się na miarę światową. Należy o tym pamiętać.
  • żelu z konkubina
Reklama