UWAGA!

Port wyjątkowy?

1 września do Janowa Pomorskiego, gdzie znajdują się pozostałości legendarnego Truso, powrócą archeolodzy.

Będzie to 15. sezon prac archeologicznych, które z kilkuletnią przerwą trwają od początku lat 80. Wiosną, dzięki współpracy z niemieckim uniwersytetem we Freiburgu w Janowie zostały przeprowadzone badania za pomocą georadaru. Georadar lokalizuje przedmioty lub ich pozostałości dzięki emitowaniu fal magnetycznych.
     Jak mówi odkrywca Truso elbląski archeolog Marek Jagodziński, wyniki pomiarów potwierdziły przypuszczenia, że w Truso mogły istnieć regularne baseny portowe. Teraz elbląscy i freiburscy archeolodzy sprawdzą to w czasie wykopalisk.
     - Jeżeli okaże się, że Truso posiadało port z regularnymi basenami, to możemy mówić o zupełnie innym statusie tej osady - uważa archeolog. - Tego rodzaju baseny to coś bardzo rzadkiego w basenie Morza Bałtyckiego. Większość podobnych osad z południowych wybrzeży Bałtyku i Skandynawii takich konstrukcji nie posiadała.
     Z powodu skromnych środków elbląskim archeologom udało się dotąd przebadać niewielki ułamek powierzchni Truso, ale i tak sporo wiadomo już o osadzie znanej z relacji żeglarza Wulfstana, który około roku 890 wypłynął z Hedeby w Danii i dotarł do ujścia Wisły.
     Samo Truso, wczesnośredniowieczne miasto i jedno z najważniejszych centrów handlowych w regionie Bałtyku znajdowało się na pograniczu terenów Słowian i Estów - Prusów, ale założyli je najprawdopodobniej Duńczycy.
     - Według naszych ustaleń, Truso zostało założone przez obcych przybyszów, prawdopodobnie Skandynawów z Dani – przypomina Marek Jagodziński. - Osada powstała pod koniec VIII wieku, funkcjonowała do początku wieku XI.
     Badania w Janowie Pomorskim potrwają miesiąc.
AJ

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • czy ktoś wie, czy można zobaczyć teren wykopalisk? jak tam dojechać?
  • Och Redakcjo, o jaki niemiecki UNI chodzi? Chyba idzie o miasto Freyburg?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    hamburg(2004-08-13)
  • hamburg, skoro redakcja Ci nie odpowiada, to ja Ci powiem, że dobrze "stoi" napisane w artykule portelowym, jeśli oczywiście chodzi o ten uniwersytet we Freiburgu. Gwoli jasności:-) -na uniwersytecie tym znany polski dominikanin Ojciec Józef Maria Bocheński- /brat Aleksandra Bocheńskiego znanego publicysty i pisarza/ był przez wiele lat profesorem na jednym z wydziałów tego sędziwego uniwerku.Więc na pewno Freiburg, a nie Freyburg, chyba że chodzi Ci o nazwę Fryburg - też tak może być.Ale to drobiazg...literka w tę czy w tamtą stronę.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    egzegeta(2004-08-13)
  • Do wykopalisk można dojechać i je oglądać... W Janowie Pomorskim (jakieś 5km od Elbląga w stronę Warszawy, trasą E7) należy, za oczyszczalnią, a przed przystankiem PKS, skręcić w prawo na płytową drogę. Trzeba przejechać przez tory kolejowe, zjechać z nasypu, a pola, która widać, to w większości obszar dawnego Truso.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    seboss(2004-08-13)
Reklama