UWAGA!

Pielęgnują to, co ważne

 Elbląg, Arborysta wspina się na dąb Hoggo
Arborysta wspina się na dąb Hoggo (fot. arch. Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej

- Tak wygląda praca arborysty, który zajmuje się drzewem od momentu jego posadzenia, aż do swojej śmierci. I przekazuje to drzewo innym. Mam nadzieję, że z nami też tak będzie, że będziemy mogli coś po sobie przekazać - mówi Justyna Porożyńska-Majewska z firmy, która prowadzi obecnie prace pielęgnacyjne drzew wpisanych na listę pomników przyrody, m. in. w rezerwacie przyrody Kadyński Las. Zdjęcia.

Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej z Wojewódzkim Ośrodkiem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, w porozumieniu z Nadleśnictwem Elbląg, zaangażowały się w projekt pielęgnacji czterech drzew na naszych terenach. Prace polegają głównie na ocenie korony drzew z dostępu linowego oraz na usuwaniu suchych konarów, które mogłyby na kogoś spaść. Takie ryzyko istnieje, ponieważ jeden z dębów rośnie przy drodze prowadzącej do klasztoru franciszkanów w Kadynach, a dwa pozostałe drzewa (dąb i buk) rosną wzdłuż schodów do kościoła.

Firma BeeArbor, należąca do Justyny Porożyńskiej-Majewskiej, zajmująca się projektem, sprawdza też, czy w drzewach nie ma owocników i grzybów, które powodują gniliznę. Firma sporządza również odpowiednią dokumentację oraz dalsze zalecenia, co robić w następnych latach, by dbać o kondycję drzew. Prace mają potrwać kilka dni, czas realizacji zależy głównie od pogody i ilości suszu. Wiemy, że ze względu na obecność gniazda szerszeni na buku, proces ten może się wydłużyć. Firma jednak na zamknięcie projektu ma czas aż do końca października. Pielęgnacja odbywa się już po okresie lęgowym ptaków.

We wtorek (12 września) trwały prace nad dębem Hoggo, który rośnie w Rubnie. Ekipa znajdująca się na wysokości, oceniła stan pnia oraz to, czy zamieszkują na nim jakieś chronione owady, takie jak na przykład pachnica dębowa - rzadki gatunek chrząszcza, żyjący na jednym z pozostałych dębów. Firma musiała też upewnić się, czy na drzewie nie ma porostów lub owocników grzybów. Usunięto susz, a wyniki badań oraz ekspertyza będą podane w październiku. Wiadomo jednak, że Hoggo jest trudnym drzewem, nad którym firma musi jeszcze pomyśleć i skonsultować jego przypadek.

- Dąb jest drzewem otwartego krajobrazu - nie rósł w otoczeniu innych drzew i jego gałęzie szły poziomo. To się w końcu zmieniło i od około trzydziestu lat, Hoggo pnie się w górę w poszukiwaniu odpowiedniej ilości światła. Jego przypadek jest o tyle skomplikowany, ponieważ redukcja korony, która już teraz nie jest duża, spowoduje, że będzie miał coraz mniej pokarmu, a w konarach dolnych następuje widoczny rozkład. Są to jednak problemy typowe dla tak starego drzewa, które poza tym jest bardzo witalne. Jednym z poważniejszych zagrożeń dla Hoggo są tak naprawdę ludzie, którzy próbują po nim chodzić – mówi Justyna Porożyńska-Majewska.

W środę (13 września) rozpoczęły się prace na dębie rosnącym przy drodze do kadyńskiego klasztoru, polegające na usuwaniu niestabilnych gałęzi, grożących złamaniem. - W przypadku suszu, gdzie nie ma takiego ryzyka, został on pozostawiony w formie mikrosiedlisk. Tak jak na Hoggo, firma z wysokości wykonywała inspekcję drzewa, sprawdzane były między innymi rozwidlenia, czy nie ma pęknięć oraz grzybów. Wszystkie wyniki będą oczywiście przedstawione w raporcie. Dąb, mający około czterysta-pięćset lat, jest w dobrej kondycji i nie wymaga specjalnej pielęgnacji, a jedynie regularnego przeglądu - mówi arborystka.

Pomysłem Hanny Kruk, głównego specjalisty ds. ochrony przyrody i edukacji ekologicznej w Parku Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej jest organizowanie akcji informacyjnych dla mieszkańców, by poszerzyć ich wiedzę na temat drzew. - Mówić, dlaczego nie należy czegoś robić, a nie tylko, że nie wolno. Trzeba ludzi dokształcić - mówi Hanna Kruk.

Jak podkreśla Justyna Porożyńska-Majewska, drzewa są niezwykle ważne i potrzebne, przede wszystkim ze względu na ich produkcję tlenu. - W swojej pracy mam takie poczucie czynienia dobra, że jednak zostawiam coś dla kolejnych pokoleń. Nie robię tego tylko dla siebie, tylko też po to, żeby następne pokolenia miały drzewa. Tak wygląda praca arborysty, który zajmuje się drzewem od momentu jego posadzenia, aż do śmierci. I przekazuje to drzewo innym. Mam nadzieję, że z nami też tak będzie, że będziemy mogli coś po sobie przekazać - dodaje Justyna Porożyńska-Majewska.

Anna Malik

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • "- Tak wygląda praca arborysty, który zajmuje się drzewem od momentu jego posadzenia, aż do swojej śmierci. " Genialne :)
  • Chyba że przyjdą drwale pisowskie i wytną wszystkie lasy...
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    17
    10
    Smutna prawda o tym kraju(2023-09-14)
  • @Smutna prawda o tym kraju - i dobrze przynajmniej bedzie z czego oplacic darmozjadow
  • "Pomysłem Hanny Kruk, głównego specjalisty ds. ochrony przyrody i edukacji ekologicznej w Parku Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej jest organizowanie akcji informacyjnych dla mieszkańców, by poszerzyć ich wiedzę na temat drzew. - Mówić, dlaczego nie należy czegoś robić, a nie tylko, że nie wolno. Trzeba ludzi dokształcić - mówi Hanna Kruk. " Porażająco trafny pomysł. Proponuję zacząć od różnego autoramentu urzędniczyn, które bezrefleksyjnie wydają zgody lub wręcz nakazy na zbrodniczą wycinkę drzew!!!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    4
    3
    Takie fakty(2023-09-15)
  • @Smutna prawda o tym kraju - Ty lepiej sprawdź jakie drzewa się wycina, w jakiej ilości, pogadaj z leśnikami, dowiedz się jak wygląda gospodarka leśna potem się wypowiadaj a nie powielasz bzdury które ci wtłaczają do mózgu. Poczytaj nawet raporty z Brukseli co na ten temat piszą.
  • W ramach inicjatywy Lasy i Obywatele powstała internetowa mapa kraju, która pozwala w prosty sposób sprawdzić, gdzie Lasy Państwowe planują w najbliższym czasie wycinki.
  • A czy ktoś opiekuje się tym dębem, który rośnie przy ul. Nowowiejskiej, tuż koło apteki BIOS ? Należy się tym zainteresować szanowni arboryści.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    0
    miłośnik arborystów(2023-09-15)
  • Jakie drzewa się wycina ? Za pisu wszystkie
  • Aktualnie wycina się wszystko i wszędzie. Puszcze, parki krajobrazowe, bazantarnie a nawet wąwozy koło Próchnika
  • Zdjęcia satelitarne Mazur, dostępne w internecie, pokazują ogromne łyse placki, jakimi usiana jest Puszcza Piska. A przecież dotyczy to obszaru, który kilka lat temu pretendował do miana "światowego cudu przyrody”. Na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego ogromne wyręby przydrożne w wielu miejscach wydają się większe niż pozostawione partie lasu. Jeśli wejdziemy gdziekolwiek, natkniemy się na tablice "Zakaz wstępu, wycinka drzew".
Reklama