UWAGA!

Perspektywa historyczna

Choć do jubileuszu elbląskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego jeszcze sporo czasu, nowy zarząd PTH i jego członkowie mają już plany związane z jego uczczeniem.

W styczniu 2007 roku minie 50 lat od powstania elbląskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Choć do jubileuszu jeszcze sporo czasu, nowy zarząd PTH i jego członkowie mają już plany związane z jego uczczeniem. Jak powiedział nam prof. Wiesław Długokęcki, w drugiej połowie 2006 roku ma się ukazać 20 tom "Rocznika Elbląskiego", który z okazji półwiecza
     Towarzystwa będzie nosił dodatkowy tytuł: Księga Pamiątkowa Pięćdziesięciolecia.
     - W tomie znajdą się artykuły, których autorami będą naukowcy z Elbląga oraz nasi stali współpracownicy z Uniwersytetu Gdańskiego, toruńskiego i Warmińsko – Mazurskiego – wyjaśnia profesor. – Chcemy też, by styczniu 2007 roku odbyła się sesja naukowa, która będzie pokłosiem specjalnego tomu „Rocznika”.
     Tymczasem miłośnicy przeszłości Elbląga i regionu miesiąc temu otrzymali do rąk 19. tom tego wydawnictwa. Ma on także wyjątkowy charakter – jest dedykowany badaczowi historii miasta i wieloletniemu redaktorowi "Rocznika" – prof. Marianowi Biskupowi. Wśród autorów ponad dwudziestu tekstów są m.in.: Janusz Charytoniuk, prof. Andrzej Groth, dr Janusz Hochleitner, ks. dr infułat Mieczysław Józefczyk, Wiesława Rynkiewicz – Domino, Lech Słodownik, Jerzy Starnawski oraz ks. Wojciech Zawadzki.
AJ

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Towarzystwo powinno zintensyfikować swoje działania pod obecne możliwości badawcze. Nie wystarczy raz na parę lat wydać tom rocznika z czasem zresztą zbyt błahymi tekstami. To wystarczało w PRL-u, gdzie wiele historyczno-elbląskich wątków było "tematami tabu". Dzisiaj tyle się publikuje u nas niemalże prywatnym sumptem i za granicą. Ja mam wrażenie, że Towarzystwo chyba nieco odstaje. Ale może się mylę?...
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Katarzyna(2004-06-14)
  • Co oprócz wydawania "Rocznika Elbląskiego" robi elbląski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego. Czy jest możliwość np. częstsze sprowadzenie do Elbląga takich zacnych ludzi jak prof. Sobczak z UWM. Mojem konikiem jest historia zwłaszcza ta najbliższa i jakoś jest jej mało w mediach elbląskich. Do "dziennikarzy" z portalu mam propozycję aby pisząc o Roczniku pisać o tematach a nie kto jest autorem tekstu. W dzisiejszych czasach temat jest pierwszoplanową rolą, szczególnie w warunkach elbląskich, gdzie powyższe nazwiska niewiele mówią chodziaż dla mnie są one bardzo cenne, i w końcu czy jedyną atrakcję 50-lecia elbląskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego.będzie dodatkowy "Rocznik".
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    krzychu(2004-06-15)
Reklama