Przy Obelisku Związku Inwalidów Wojennych w parku Traugutta upamiętniono 105. rocznicę powstania Związku Inwalidów Wojennych RP. Zobacz zdjęcia.
W czerwcu 1917 r. w Krakowie powstał Komitet Inwalidów Żołnierzy i Klub Oficerów Inwalidów. Podobne organizacje powstały w listopadzie tego roku w Wielkopolsce: Gospodarcze Zrzeszenie Poznańskich (Wielkopolskich) Inwalidów Wojennych. oraz Związek Towarzystw Kalek Wojennych Polaków w Gnieźnie. Był to zalążek ruchu weteranów wojennych na ziemiach polskich. Po I Wojnie Światowej (12 – 17 kwietnia 1919 r,) w Warszawie odbył się w I Ogólnokrajowy Zjazd Inwalidów Polskich. - Związek Inwalidów Wojennych RP powstał w 1919 r. z potrzeby niesienia pomocy weteranom, którzy okaleczeni wracali z frontów I wojny światowej – mówił Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga na dzisiejszych uroczystościach z okazji 105 rocznicy powołania Związku.
- Związek został utworzony by nieść pomoc i zapewnić godne życie tym, którzy walczyli o wolną Polskę. Swoją działalność niezmiennie opierają na zasadzie, że krew przelana za ojczyznę ma jednakową barwę – dodała Małgorzata Adamowicz, wiceprzewodnicząca elbląskiej Rady Miejskiej.
Podczas uroczystości odegrano hymn Polski, był też apel pamięci oraz salwa honorowa. Przy obelisku złożono wiązanki.