UWAGA!

Pamięć o naszej przyrodzie (Opowieści z lasu, odc. 270)

 Elbląg, Pamięć o naszej przyrodzie (Opowieści z lasu, odc. 270)
Fot. pixabay.com

Wczoraj (15 maja) obchodzone było nasze krajowe święto przyrody – Dzień Polskiej Niezapominajki. O tym dniu dowiemy się więcej m. in. w mediach społecznościowych Lasów Państwowych.

- Pewnego dnia redaktor radiowy z programu I Polskiego Radia, śp. Andrzej Zalewski, prowadząc audycję, zauważył, że warto się zainspirować tradycją innych krajów i Polacy także powinni mieć swojego kwiatka o symbolicznym znaczeniu, tak jak Holendrzy mają tulipany, Anglicy hiacynty, Francuzi narcyza, a Tyrolczycy szarotkę – podaje Facebook LP. Andrzej Zalewski zauważył, że takim kwiatem mogłaby być właśnie niezapominajka, tak bardzo związana z polskim krajobrazem.

Andrzej Zalewski był żołnierzem AK i powstańcem warszawskim, a swoją drogę zawodową związał z Programem I Polskiego Radia. Jako entuzjasta przyrody i miłośnik lasów, redaktor postulował, by w kraju wprowadzono święto, które łączyłoby osoby takie jak on. - I tak od 2001 obchodzone jest święto dla ludzi, których łączy życzliwość, troska i uwielbienie rodzimej przyrody – informują Lasy Państwowe.

Leśnicy włączają się w to świętowanie od 2002 r., a miejscem, gdzie szczególnie obchodzony jest Dzień Polskiej Niezapominajki, jest Leśny Ośrodek Edukacyjny im. red. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku.

- W dosłownym tłumaczeniu niezapominajka to z języka greckiego „mysie uszko” (mys-mysz i us-uszko). W Polsce często nazywana jest niezabudką. To kwiat, który najczęściej kojarzymy z dzieciństwem, sielskimi widokami i bieganiem po łące. Należy do roślin ogórecznikowatych, łatwych w uprawie, nie wymagających czasochłonnej pielęgnacji. Dlatego spotkać go można na wielu kontynentach. Najczęściej spotykamy niezapominajki w kolorze niebieskim z żółtymi środkami, ale są również białe czy różowe, choć rzadziej występujące" – przypomina EKO Kalendarz. W wielu językach, jak w polskim, nazwa niezapominajki wiąże się z pamięcią.

- Dzień Polskiej Niezapominajki przypomina nam o potrzebie ochrony przyrody, temu zadaniu poświęcamy się również w elbląskim nadleśnictwie – mówi Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. - Na naszych terenach takich ustanowionych form ochrony przyrody mamy bardzo wiele, wszak mamy szczęście żyć w miejscu bardzo bogatym przyrodniczo. Wystarczy spojrzeć na liczby, bo mowa tu o 9 rezerwatach przyrody, 2 parkach krajobrazowe, 286 pomnikach przyrody, 25 strefach ochronnych, 6 obszarach chronionego krajobrazu, 7 użytkach ekologicznych... - wymienia leśnik. - Pamiętajmy i szanujmy naszą polską przyrodę nie tylko 15 maja, ale przez cały rok – zachęca.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Dlatego obwodnica wschodnia powinna iść po zaprezentowanym przez czytelnika szlaku - przez ogródki działkowe. A las zostawmy w spokoju!
  • Henryk Siwakowski Codziennie Codziennie chodzę do ogródka cóż jestem trochę rozczarowany bo już przekwitły pierwsze kwiaty krokusy, żonkile i tulipany. I nagle patrzę oczom nie wierzę i widzę ogród niczym z bajki wokół niebiesko jak lazur nieba zakwitły śliczne niezapominajki. Małe kwiatuszki są tak dostojne i dumnie rosną sobie w trawie i czasem aż się zastanawiam czy to we śnie jest czy na jawie, ich kolor niczym piękne oczy wabi koi moje serce, gdy patrzysz na nie to uspokajasz rozkołatane swoje serce. Są tak prześliczne i wabią oczy że chciałbym zatrzymać je na dłużej lecz jeszcze zimno jest na dworze i nie wiem czy przetrwają burzę. wiec zrobię sobie piękny bukiecik i w wazon sobie w domu wstawię bym je oglądał we dnie i w nocy wieczorem we śnie i na jawie
  • Niestety niedługo zostanie tylko pamięć. Wszystko co zielone zaasfaltują, zabetonują, zabudują. .. Autostrada przez Biebrzański Park, obwodnica przez Bażantarnię, osiedle zamiast Dolinki itd. .. .
  • Wiele miast przestaje celowo kosić trawę, aby tworzyły się naturalne łąki. Jest to z pożytkiem dla miasta, bo daje naturalny chłód latem, ale i dla owadów. Elbląg, jak dotąd niestety nie potrafi brać dobrego przykładu od innych. Betonowe osiedla regularnie koszą nawet niewielkie skrawki trawy! Koszenie generuje też dla mieszkańców duże koszty utrzymania terenu. A ja, póki co, cieszę oczy spoglądając za okno na jeszcze nie wykoszony pas trawy, a w niej mnóstwo kolorowych kwiatków, w tym dużo pięknych niezapominajek. W takiej trawie mieszkają też jeże (!)Dlaczego z premedytacją niszczymy przyrodę?!
  • Najlepiej zlikwidujmy wszystko i zalejmy betonem a potem a potem żyjmy na tej betonowej pustyni. a potem tylko patrzeć jak przyjdzie na nas kolej tak jak już się to dzieje z Covid-19.Włazimy z butami w siedliska przyrodnicze, depczemy, niszczymy faunę i florę i nie ma czemu się dziwić, że giniemy potem za przeproszeniem jak muchy. Badania wskazują, że większość pojawiających się chorób zakaźnych jest spowodowana działalnością człowieka, który niszczy środowisko przyrodnicze. A tak za przeproszeniem ten co pisze o likwidacji działek niech pamięta, że każdy ogród jest najtańszym zielonym parkiem utrzymywanym przez działkowców w mieście i chroni Cię przed zarazą. Likwiduj dalej wówczas przyroda też nas zlikwiduje!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    0
    Ten który kocha zieleń(2021-05-18)
Reklama