UWAGA!

O nich też pamiętać trzeba...

13 grudnia w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego warto wspomnieć nie tylko o poległych robotnikach, ale też o zabitych żołnierzach po drugiej stronie barykady.

Kilka dni po wprowadzeniu stanu wojennego 16 grudnia 1981 roku kolumna czołgów I Warszawskiego Pułku Czołgów im. Bohaterów Westerplatte jechała z Elbląga do Gdańska. Żołnierze mieli rozkaz stawienia się przed Stocznią Gdańską. Panował siarczysty mróz. Na trasie nr 7 w okolicach Nowego Dworu Gdańskiego jeden z czołgów, najprawdopodobniej na skutek awarii, zjechał z trasy, uderzył w barierkę mostu i wpadł do rzeki Linawy. Zginęła cała czteroosobowa załoga.
     W sprawie wypadku prowadzono wówczas śledztwo. Wykazało ono, że to kierowca czołgu popełnił błąd, bo jechał zbyt szybko po bardzo śliskiej drodze i nie opanował pojazdu. Czołg wydobyto z rzeki dopiero po trzech dniach. Odmrażano go w stoczniowym hangarze. Ciała żołnierzy wystawiono w klubie przy ul. Mierosławskiego w Elblągu.
     Młodzi żołnierze służby zasadniczej: Marian Pudlak, Wiesław Stankiewicz (z Elbląga), Roman Tofiluk i Henryk Kosno pośmiertnie otrzymali awanse. Miejsce wypadku czołgu upamiętnia przy barierce mostu krzyż i tablica z nazwiskami poległych.
J

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Przypominać okoliczności wprowadzenia stanu wojennego, zwłaszcza młodszym, to wręcz nasz obowiązek! Osobiście już wyrażałem się w sprawie tych czołgistów www.portel.pl Jednak powtarzanie niemal w każdą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego WYŁĄCZNIE tego faktu rodzi moje pytanie: czy nie zapomnimy, że tejże nocy rozpoczęła się w naszym kraju 1,5 roczna okupacja WRON... polskaludowa.com Czy nie zapomnimy, że następstwem wprowadzenia stanu wojennego była również śmierć 9 górników w kopalni Wujek... "Ojczyźnie naszej grozi śmiertelne niebezpieczeństwo. Antypaństwowe, wywrotowe działania sił wrogich socjalizmowi zepchnęły społeczeństwo na krawędź wojny domowej." ...zazdroszczę i gratuluję Ukraińcom.
  • ['] wszystkim bo wszyscy byli ofiarami tego systemu
  • Tak, jak zwykle o czołgistach. Nie chcę umniejszać ich tragedii i cierpienia ich rodzin. To taki bezpieczny temat zastępczy, zawsze można powiedzieć, że to był wypadek (czołgowy) lub zbrodnia systemu,. Co, kto woli. Temat zastępczy zwalnia nas z obowiązku mówienia o innych ważnych okolicznościach tamtego grudnia. WRONY - wystąp.
  • W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego warto się zastanowić, czy tamta walka o zmiany w Polsce została naprawdę wygrana... Cóż mamy dziś, po piętnastu latach od "okrągłego stołu"? Mamy pełne półki w sklepach, nie mamy cenzury, mamy paszporty... Nie mamy pracy, oszczędności i osobistej godności. Mamy w Polsce prywatę, warcholstwo, kumoterstwo, nie mamy sprawiedliwości, równości wobec prawa, normalnej gospodarki... Powie ktoś:"Przecież sami tego chcieliście!!" Nie, nie tego chcieliśmy... Nie w taki sposób...
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    zdołowany(2004-12-14)
  • lepsze jest toco jest teraz, niz to co bylo...
  • zdołowany ~ znaczySię zaKumuny mieliMy "oszczędności, godność osobistą (...) sprawiedliwość, równość wobec prawa, normalną gospodarkę"?!? Była jeno pracaDlaKażdego (a z tego ta zdrowaGospodarka-_-)
Reklama