UWAGA!

Mniej włamań - więcej rozbojów

Z policyjnych statystyk wynika, że z roku na rok w Elblągu jest mniej przestępstw kryminalnych i włamań, choć zwiększa się m.in. liczba bójek, rozbojów i kradzieży. Nie najlepiej dzieje się również na drogach.

Elbląscy policjanci ocenili stan bezpieczeństwa w mieście w pierwszym kwartale br. Dane statystyczne wskazują, że zagrożenie przestępczością jest niższe niż przed rokiem. Zarejestrowano w sumie 1 tys. 750 przestępstw - to o 8,4 proc. mniej niż w porównywalnym okresie 2004 r. Również przestępstw pospolitych (kryminalnych) było mniej niż przed rokiem. Stwierdzono ich 1 tys. 326 (o 13,6 proc. mniej). Odnotowano szczególny spadek liczby kradzieży z włamaniem. Stwierdzono ich 307 (o 54,7 proc. mniej niż w I. kwartale 2004 r.). Są i wieści mniej optymistyczne. Nadal policjanci odnotowują wiele kradzieży (374), rozbojów (64), bójek i pobić (22). Przestępstw w tych kategoriach było o ok. 30 proc. więcej niż przed rokiem. Złodzieje najczęściej kradną telefony komórkowe i złom. Skradziono także 54 samochody - w większości marki Renault oraz mikrobusy.
     Wskaźnik wykrycia sprawców przestępstw po I kwartale br. wynosi 66 proc., a sprawców przestępstw pospolitych 56,8 proc. Wykryto m.in. 38,2 proc. sprawców kradzieży, 37,8 proc. sprawców kradzieży z włamaniem oraz 70,3 proc. sprawców rozbojów. Skuteczność ścigania przestępców jest przeciętnie o 3 proc. niższa niż w porównywalnym okresie 2004 r.
     Nie najlepiej przedstawia się stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W ciągu trzech pierwszych miesięcy br. elbląscy policjanci przyjęli zgłoszenia o 33 wypadkach drogowych i 614 kolizjach. Rok temu wypadków było o 7 mniej, a kolizji o 184 więcej. W wypadkach zginęło sześć osób (w I kwartale 2004 r. - 10). Przyczyną 42 zdarzeń drogowych były dziury w jezdniach. Policjanci zatrzymali także 88 nietrzeźwych kierujących.
     Wzrasta aktywność służby prewencyjnej. Liczba wykonanych służb patrolowych wzrosła o 9,2 proc. W tym zakresie policjanci często współpracują ze Strażą Miejską, Żandarmerią Wojskową i Strażą Graniczną. Także dzielnicowi częściej wychodzą na obchód swojego rejonu. W I kwartale br. wskaźnik tego rodzaju służby wyniósł 84,7 proc.
A

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Najgorsze zagrozenie na drogach stanowia mlodzi chlopacy sciagajacy samochody i ich kolesie ktorzy nimi jezdza . Oni nie maja za grosz wyobrazni i dorwawszy samochod robia niestworzone historie zagrazajace zyciu innym uczestnikom jezdni i nie tylko.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Ziutek(2005-04-12)
  • Popatrzcie na stone Komendy Głównej Policji-tam jest ocena naszej Policji !!!!
  • Patrzyłem-beznadzieja-ostatnie miejsce w kraju
  • Rzeczywiście 40 miejsce w kraju to raczej nie jest powód do samozadowolenia.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    realista(2005-04-13)
  • Prewencja pozostawia wiele do zyczenia,interesuja ich tylko menele pod sklepem reszta nie..............
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    obserwatorr(2005-04-15)
  • A niech mi ktoś powie, co mają robić te biedne dresy, dla których karnet na siłownię jest za drogi? Szkoły po lekcjach pozamykane, podobnie obiekty spotowe - pozamykane lub w opłakanym stanie, co czwarty Elblążanin nie ma pracy, a policja zajmuje się wyłacznie wlepianiem mandatów - bo najbezpieczniej... dla nich - nic nie wskazuje na to, żeby się cokolwiek zmieniło.
Reklama