UWAGA!

Jarmark św. Bartłomieja powrócił

 Elbląg, Jarmark św. Bartłomieja powrócił
(fot. organizator)

Po rocznej przerwie na pasłęcką starówkę wrócił Jarmark św. Bartłomieja. Mieszkańcy i goście bawili się na nim po raz dziewiąty. Zobacz zdjęcia.

Niedzielną imprezę otworzył korowód, który w tym roku przeszedł wzdłuż murów obronnych. Obok jarmarcznych straganów i stoisk, na zielonym placyku między kościołem św. Bartłomieja a krzyżackim zamkiem, chętni strzelali z tradycyjnego łuku pod okiem doświadczonych łuczników. W sąsiedztwie rycerskich namiotów można było spróbować fechtunku treningowymi bezpiecznymi mieczami lub obserwować rycerskie pojedynki, wziąć udział w zabawach i różnych warsztatach manualnych, prowadzonych m.in. przez fundację Brama Epok i Alinę Niedzielską ze Świetlicy Środowiskowej w Sztutowie.

W trakcie jarmarku były otwarte dla zwiedzających zamkowa Izba Historyczna, oraz czytelnia pod chmurką na zamkowym dziedzińcu, prowadzone przez Bibliotekę Publiczną w Pasłęku. Niemal przez cały dzień można było porozmawiać z sokolnikami, a w czasie pokazu przekonać się i posłuchać o umiejętnościach latających drapieżników.

Oprócz prezentacji historycznej– oblężenia miasta – rycerze i wojowie z Elbląskiego Bractwa Historycznego, Chorągwi Ziemi Malborskiej, Gildii Malborskiej, Stowarzyszenia Rekonstrukcji Militarnych Masuria oraz niezrzeszeni Krzyżacy z Malborka Wojciech Mieszkuniec i Janusz Łuczak wzięli udział w bitwie na kolorowe piankowe miecze z najmłodszymi gośćmi jarmarku. To starcie oczywiście przegrali.

Muzykę dawną na żywo grał zespół Fleurdelis. Całą imprezę prowadził błazen Jajosz. Jarmark zamknął ognisty pokaz bursztynnika.

Zadanie jest współfinansowane ze środków Gminy Pasłęk oraz Zarządu Powiatu w Elblągu

Kuźnia Pruska

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Sorki ale nic atrakcyjnego nie bylo, pelne rozczarowanie a szkoda
  • To czym można Rozczarowanego zachwycić?
  • Jarmark bardzo udany powrót był konieczny bo impreza pięknie wpisuje się w kalendarz imprez w Pasłęku jak komu nudno to browca zalać palę adzidy ćwiczyć kciuki na fejsie
  • To zapraszam do zorganizowania jarmarku w przyszłym roku. .. dostaniesz taki budżet jak my w tym roku. .. zobaczymy na co ci starczy. .. a ja dla odmiany zamiast biegać po sponsorach i kombinować co ma być, a no co już nie starczy chętnie ponarzekam i popsioczę na twoje wysiłki. 🙄
  • Chętnie posłuchamy twoich uwag i propozycji co można za rok zmienić. Bez tego twój komentarz jest po prostu hejtem bez jakichkolwiek argumentów. Pozdrawiam
  • Wyrazanie swojego zdania nie jest hejtem, proszę przeczytać definicję hejtu, a potem unosić się honorem, czy jezeli jednemu podoba się czarne, a drugiemu biale to tez hejt ? Nie sądzę, po prostu nie znalazlem tu nic intersujacego dla siebie, pozdrawiam
  • Hmm jeśli ktoś oczekuje zorganizowania w Pasłęku (!)bitwy pod Grunwaldem, albo oblężenia Malborka w pełnym składzie, to rzeczywiście może czuć się rozczarowany. Mimo wszystko to sympatyczna impreza. Inscenizacje zawsze z dystansem, na luzie i z pomysłem na "warunki lokalowe". Dzieci szaleją na powietrzu, dorośli mogą się trochę odprężyć i powygłupiać (co jest mega). Szczególnie w tym roku było to widoczne. Jestem regularnie od kilku lat (nie - nie należę do organizatorów), znam kilka osób, a kilka kojarzę, które przy tym pracują, widzę jak to się zmienia. Podziwiam to, co tworzą :)
  • Jakoś tak bardzo skromnie…
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    2
    MarylkaElblag(2021-08-24)
  • Może w końcu imienia kogoś mądrego zamiast jakiegoś świętego, co? Kogoś, kto dobro czynił, bo ci święci to rożnie z nimi bywało.
  • Ale jarmark św. Bartłomieja jest nawiązaniem do średniowiecznej historii Pasłęka, a tamtejsze jarmarki często odbywały się pod patronatem świętych. .. taki klimat epoki.
Reklama