UWAGA!

Jak szkoły się reklamują, by przyciągnąć gimnazjalistów?

 Elbląg, Jak szkoły się reklamują, by przyciągnąć gimnazjalistów?
fot. AD

Kuszą ciastami, mięsnymi pasztecikami i roladami. Dla ducha proponują wystawę rzeźby i malarstwa. Ale przede wszystkim rozmawiają – tak do Targów Szkół Ponadgimnazjalnych, które rozpoczęły się dziś (31 marca) rano w „mechaniku”, przygotowali się uczniowie starszych klas. Zachęcają gimnazjalistów do kontynuowania nauki w ich szkołach.

To już dziewiąta edycja Targów Szkół Ponadgimnazjalnych, które są największą imprezą tego typu w mieście. Od lat organizowane w Zespole Szkół Mechanicznych przy ul. Komeńskiego przyciągają rzesze zainteresowanych.
       - Przez dwa dni odwiedza nas średnio ok. 2,5 tysiąca gimnazjalistów, nauczycieli i rodziców – mów Ryszard Smoliński, dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych w Elblągu. – Przyjeżdżają nawet z Malborka, Pasłęka, Ornety, Nowego Dworu Gdańskiego. I nic dziwnego, nasze targi mają swój klimat. Porównywałem je nawet kiedyś z podobną imprezą organizowaną w Warszawie – dodaje dyrektor Smoliński. – Wiadomo, że tam prezentowało się więcej szkół, głównie liceów, ale to u nas jest ciekawiej.
       Tegoroczne Targi zostały otwarte o godz. 9.30 przez wiceprezydenta Elbląga Grażynę Kluge: - To dobra tradycja służąca gimnazjalistom. Co prawda demografia nas zasmuca, bo jest ich coraz mniej. Natomiast warunki szkół są konkurencyjne i te targi są świetnym przykładem na to, że marketing i reklama wchodzi do szkół. Każda bowiem chce przyciągnąć do siebie jak największą liczbę uczniów.
       Jak przyznał dyrektor ZSM Ryszard Smoliński, rolą Targów Szkół Ponadgimnazjalnych jest w istotny sposób wspomaganie młodzieży w wyborze drogi kształcenia: - Mają pomóc w dokonaniu optymalnego wyboru – dodał.
       W sali na parterze znalazło się kilkanaście stoisk przygotowanych przez licea, a także szkoły zawodowe m.in. o profilach: hotelarskim, turystycznym, gastronomicznym, technicznym z Elbląga, ale prezentują się także Zespół Szkół Ekonomiczno-Technicznych w Pasłęku oraz Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym.
       Smakowicie wygląda stanowisko Zespołu Szkół Gospodarczych. Tu uczniowie kuszą gimnazjalistów ciastami, pasztecikami z mięsem, roladą z piersi ze szpinakiem i serem i innymi smakołykami. Natomiast Liceum Plastyczne prezentuje prace swoich uczniów – można podziwiać obrazy, rzeźby. Po raz pierwszy do wystawców dołączył Zespół Szkół Pijarskich w Elblągu.
       A jak zachęcają do podjęcia nauki w ich szkole drugoklasiści z Zespołu Szkół Mechanicznych, Paweł i Ania?
       - Przede wszystkim miła i pomocna w każdej sytuacji kadra nauczycielska. Mamy najnowocześniejsze pracownie w Elblągu, w których kształcą się uczniowie na kierunkach: technik logistyk, technik mechatronik, technik informatyk oraz technik pojazdów samochodowych.
       Paweł i Ania uczą się na kierunku technik logistyk. Jakie mają plany na przyszłość?
       - Możemy podjąć każde studia, jakie oferuje nam region. Możemy zdać egzamin zawodowy – co też planujemy - i pracować np. w magazynie, w firmie transportowej lub prowadzić własne przedsiębiorstwo mamy dużo możliwości po tym kierunku – zapewnia Ania.
       Na stoiskach przygotowanych przez szkoły gimnazjaliści mogą zapoznać się z ofertą edukacyjną oraz dowiedzieć się o warunkach rekrutacji do klas pierwszych w roku szkolnym 2011/12. Wszystkie szkoły ponadgimnazjalne będą chciały pokazać się gimnazjalistom z jak najlepszej strony.
       IX Elbląskie Targi Szkół Ponadgimnazjalnych to integralna część projektu Edukacja dla innowacyjności - program rozwojowy szkół zawodowych w Elblągu finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
       Targi odbywać się będą 31 marca (w godz.10.30 – 16.30) oraz 1 kwietnia (w godz. 10 – 16.30) w budynku Zespołu Szkół Mechanicznych przy ul. J. A. Komeńskiego 39 w Elblągu.
      

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Pomoc w wyborze szkoły jest bardzo fajną sprawą. Jest to pierwszy praktycznie wybór w wielu wypadkach generalnie ukierunkowyjący losy człowieka. Wybieram sie na Targi aby na włane oczy sprawdzić czy za smakowitym pasztetem także kryją sie treści informacyjne, co jest przedmiotem nauczania, jaka jest baza szkoły, jaka jest perspektywa zatrudnienia iczy można będzie się rozwijać lub wrazie czego zmienić profesje gdyby wybór był nietrafny. Generalnie to mam wyobrażenie szkół ogólnokształcących i technicznych, ale jakie, gdzie i co proponują tego nie wiem. .. .
  • Szkoły konkurują o uczniów; jeśli ich nie pozyskają czeka je marny los (redukcje zatrudnienia, wyższe koszty utrzymania obiektów, i. t. p. ). Stąd te umizgi i zachęty, do których trzeba jednak podchodzić z rozsądkiem. Jeśli młody człowiek nie przepada za nauką, sprawia mu ona trudności, niech zdobędzie zawód (kucharz, piekarz mechanik, budowlaniec) i się w nim doskonali. Na mrzonki szkoda czasu. Najzdolniejsi i najbardziej dojrzali mogą marzyć o dobrych studiach. Lepiej więc się teraz dobrze zastanowić, by w przyszłości uniknąć rozczarowań.
  • Czy posłać dziecko do szkoły w której jest osoba zarażona hiv ?? Chcę wysłać dziecko do jednej z Elbląskich szkół, ale wiem że jest tam co najmniej jeden uczeń z HIV. Jak uważacie czy jest to niebezpieczne dla mojego syna ??
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Zatroskany_rodzic(2011-03-31)
  • kobieto Hiv-em nie zarażasz się przez rozmowe, kontakt (podanie ręki) itp. ja niewiem skąd ułomność w niektórych rozumach, ciekawe jak byś się czuła jak to twoje dziecko by miało HIV i inni zastanawialiby się czy nie zarazisz przypadkiem jego dziecka, poczytaj na internecie a dowiesz się w jaki sposób można się zarazić
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    zbulwersowana(2011-03-31)
  • w Polsce potrzeba zwyklych roboli bo gospodarke rozwalila nam UE. jesli ktos chce koniecznie robic studia to chyba tylko medyczne lub informatyczne.
  • Stojek121 oczywiście jako gimnazjalista klasy 3 bylem i stwierdzam ze to bardzo dobra inicjatywa!!! super. wybrałem już swoje 3 szkoły :) targi bardzo mi pomogły.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Stojek121(2011-03-31)
  • najlepsze jest III LO. ja tam chodzilam, bardzo dobrze sie uczylam i dostalam sie na wszystkie wymarzone kierunki.
  • a moim zdaniem najlepsze jest Liceum Plastyczne wspanili pedagodzy, dyrekcja, uczniowie atmosfera polecam jestemuczniem i wiem co piszę
  • podzielam zdanie kolegi Liceum Plastyczne NAJLEPSZE zapamietajcie Szanowni GIMNAZJALIŚCI
  • III Liceum super klimat, pomysłowi ludzie na stanowisku :)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    dupa z trupa(2011-04-01)
  • I LO idzie już na dno!!!!!
  • Już dawno jest na dnie i niestety chyba już nie wpłynie lata świetności i chwały ma za sobą a szkoda bo to BYŁO bardzo dobre liceum
Reklama