Karol Nawrocki, popierany przez Prawo i Sprawiedliwość kandydat na prezydenta RP, ma wiele wspólnego z Elblągiem. Jest laureatem Nagrody Prezydenta Elbląga za 2015 rok w dziedzinie kultura i sztuka, otrzymał również wyróżnienie „Za zasługi dla Elbląga”.
Karol Nawrocki pochodzi z Gdańska, ma 41 lat, od 2021 roku jest prezesem Instytutu Pamięci Narodowej, wcześniej przez cztery lata kierował Muzeum II Wojny Światowej. Jest absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego, od 2009 roku prowadzi badania naukowe nad współczesną historią Polski, skupiając się na historii oporu społecznego wobec władzy komunistycznej w Elblągu i województwie elbląskim.
W latach 2010-2011, pracując w gdańskim IPN, wydał dwie książki związane z najnowszą historią Elbląga. „Zarys historii NSZZ „Solidarność” Regionu Elbląskiego (1980-89)” i „Wokół Elbląskiej Solidarności”. W 2013 roku obronił doktorat pracą pod tytułem „Opór społeczny wobec władzy komunistycznej w województwie elbląskim w latach 1976-1989”, rok później została wydana w wersji książkowej.
Karol Nawrocki jest również współtwórcą „Encyklopedii Solidarności” oraz stałej wystawy w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, na potrzeby której opracował ponad 300 haseł dotyczących Elbląga. - Jestem zakochany w Gdańsku, to oczywiste. Urodziłem się w tym mieście, dojrzewałem w nim i w nim mieszkam, ale jeśli miałbym wybrać swoją drugą ojczyznę w Polsce byłby to Elbląg – mówił Karol Nawrocki, cytowany w 2015 roku przez portal elblag.net
Na wniosek ówczesnego przewodniczącego Rady Miejskiej w Elblągu Marka Pruszaka Karol Nawrocki otrzymał w czerwcu 2015 roku wyróżnienie „Za zasługi dla Elbląga”, a pół roku później podczas gali w Teatrze im. A. Sewruka –Nagrodę Prezydenta Elbląga w dziedzinie kultura i sztuka za pracę na rzecz badania współczesnej historii miasta. Odebrał ją z rąk ówczesnego prezydenta Witolda Wróblewskiego.
Odbierając nagrodę Karol Nawrocki zobowiązał się wówczas do podjęcia prac nad pełnym odtworzeniem i opracowaniem historycznych wydarzeń z grudnia 1970 roku w Elblągu.
W naszym mieście przebywał wielokrotnie, występując z prelekcjami na temat współczesnej historii Elbląga, uczestnicząc w debatach na ten temat.