UWAGA!

Kariera wsparta przez AI w aplikacji uczniów Mechanika

 Elbląg, Cyprian Mikołajczyk,
Cyprian Mikołajczyk, fot. Mikołaj Sobczak

Uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych dostali się do finału ogólnopolskiego konkursu Start-up na 5-tkę. Zaproponowali stworzenie platformy edukacyjnej, która ma pomagać m.in. w wyborze czy w rozwoju danej ścieżki kariery.

Growbit to pomysł Cypriana Mikołajczyka i Szymona Srębowatego. Z kolei Start-up na 5-tkę to konkurs realizowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, do finału z 52 zgłoszonych prac zakwalifikowało się jedynie 6 pomysłów, w tym uczniów "Mechanika". Odbędzie się on wczesną wiosną w Białostockim Parku Technologicznym. Dziś (10 lutego) porozmawialiśmy z jednym z pomysłodawców Growbit.

- W ramach konkursu wymyśliliśmy platformę edukacyjną Growbit, wspieraną przez algorytmy AI. Ma ona pomóc młodym, a także doświadczonym pracownikom w doszkalaniu się albo nawet w całkowitej zmianie branży. Growbit ma zresztą obsługiwać każdy rodzaj edukacji, nieważne, czy mówimy np. o rozpoczęciu nowej pracy czy nauce jakiegokolwiek przedmiotu w szkole - mówi Cyprian Mikołajczyk, uczeń trzeciej klasy na profilu technik informatyk. - Po pobraniu aplikacji na telefon podamy podstawowe informacje, czego chcielibyśmy się nauczyć, np. programowania w jakimś języku.Growbit zada nam wtedy pytania, choćby o to, czy wolimy się uczyć dzięki kursom, czy może filmom instruktażowym. Wybierze ona dla nas najlepsze materiały do nauki. Aplikacja na bieżąco będzie się dostosowywała do naszych potrzeb, ale też nie będzie ograniczała do nich, zaproponuje inne rozwiązania, z których będziemy mogli skorzystać i być może do nich przekonać – podkreśla nasz rozmówca. Aplikacja ma też być wyposażona w narzędzia do śledzenia swoich postępów.

Jak wyjaśnia Cyprian Mikołajczyk, GrowBit może pomóc indywidualnemu użytkownikowi w wyborze i rozwoju ścieżki kariery czy edukacji, ale będzie też rozwiązaniem, które będą mogły zaproponować swoim użytkownikom firmy dla rozwijania ich kompetencji.

- Dzięki aplikacji będziemy mogli się też kontaktować z mentorami, którzy będą mogli w niej publikować swoje materiały. Będzie nas ona także odsyłać do materiałów zewnętrznych – mówi Cyprian Mikołajczyk.

Skąd pomysł na taką platformę?

- Lubię eksperymentować z nowymi rzeczami, chcę też znaleźć swój cel w życiu. Zauważyliśmy, że wielu z nas, młodych ludzi, nie wie, czego chce, albo nie potrafi znaleźć odpowiedniego systemu nauki, żeby osiągnąć swój cel. Żeby projekt mógł się rozwinąć, na pewno trzeba będzie inwestorów, zatrudnienia programistów, a potem promocji przedsięwzięcia – zaznacza nasz rozmówca. Dużą szansą na rozwój pomysłu jest oczywiście sam konkurs realizowany przy wsparciu środków unijnych, główną nagrodą w zmaganiach jest wycieczka do Brukseli i monitor multimedialny dla szkoły.

Do udziału w programie uczniów zachęciła Agata Pietrewicz, która uczy w ZSM przedmiotów związanych z przedsiębiorczością.

- W ramach projektu zorganizowała z nami lekcje na temat startupów i powiedziała nam o konkursie – wyjaśnia uczeń ZSM. Finał konkursu zaplanowano na 26 marca.

TB

Najnowsze artykuły w dziale Szkoły i uczelnie

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Super !! Gratulacje i powodzenia !! Hashtagi: #Cev
  • Artificial Inteligence jest ostatnią rzeczą jakiej potrzebuje ludzkość. Z tego wyniknie jeszcze więcej kłopotów dla ludzi. Chciwość ludzka te kłopoty dziś zasłania i udaje, że ich nie ma
  • MariuszLewandowski-Fc System klasowej szkoły pruskiej się właśnie kończy - super że Panowie z Mechanika szukają alternatywy I szkoda że inne szkoły nie pomagają w temacie bo to zadanie nie tylko dla grupy uczniów ale problem rodziców i nauczycieli którzy tkwią nadal mentalnie w tworzeniu kolejnych cegieł w ścianie. Pora zacząć szukać w tej ścianie okien i szeroko je otwierać Mam nadziej że kolegą uda się zrobić coś co zostanie dopracowane i stanie się zalążkiem platformy edukacyjnej wychodzącej poza ramy programu nauczania
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    5
    16
    MariuszLewandowski-Fc(2025-02-10)
  • Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję. -- Dbamy o wolność i swobodę wypowiedzi. Po to protestowaliście w obronie "WOLNYCH MEDIÓW" czyli takich które mówią co WAM pasi.
  • Super szkoła! Tam uczniowie rzeczywiscie się rozwijają. Gratulacje dla tych młodych umysłów!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    12
    1
    F___f(2025-02-10)
  • No cóż moda na AI rozpoczęta. Wsparcie mocą obliczeniową, terabajtami pamięci ma zastąpić zwykłą ludzką asocjację. Takie powierzanie swojego losu niewiadomemu z lenistwa, czy świadome działanie w wykreowanej rzeczywistości równoległej? Większe zamieszanie stanowić będzie zjawisko paradoksu ETR, czy odkrycie prawdy o Tesli. Zmiany religii w wyższą duchowość po trampowych zagrywkach na gruzach też może się zdarzyć.
  • Super, fajny projekt są jeszcze osoby którzy chcą osiągnąć mieć cel i śmiało realizować nie bać się o tym mówić
  • I o to chodzi. Wielkie GRATULACJE dla chłopaków i Pani prowadzącej. W czasach kiedy nikomu nic się nie chce, kiedy nic nie warto i ogólnie brak motywacji udowodnili że można. Trzymam kciuki za finały w Białymstoku, patrząc na inne projekty myślę, że jest szansa na więcej. Patrzmy w kierunku taki młodych ludzi i nie bójmy się ich wspierać i promować.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    11
    0
    Graaatulacje(2025-02-10)
  • .. zaraz zaraz.. chwileczkę...
  • Wypowiedź 100/100.Ale niestety. Tu obowiązuje prawo Kalego.
  • Kiedyś też tak mówiono o motoryzacji, telekomunikacji i farmacji a wojny jak były tak i będą
  • Gratulacje dla Pani Agaty. Zawsze potrafi zmotywować i zachęcić do działania nawet największych oporniaków.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    5
    0
    Były uczeń(2025-02-10)
Reklama