UWAGA!

Wprowadzenie mebli kolonialnych do współczesnego wystroju

 Wprowadzenie mebli kolonialnych do współczesnego wystroju

Wyjątkowe drewno, ciekawe wzory, efektowne zdobienia i wykończenia, proste i solidne geometryczne formy to cechy charakterystycznego kolonialnych mebli. Ich historia ma swoje początki w XIX w., w rejonie zamorskich kolonii brytyjskich. Meble te są wykonywane ręcznie i stanowią okaz egzotycznej stolarki sam w sobie. Nie bez przyczyny opierają się trendom i są ponadczasowe. Chcesz zachować współczesny charakter miejsca, a jednocześnie podoba Ci się egzotyka indyjskich mebli? Zastosuj poniższe wskazówki.

Z czym łączyć meble kolonialne w nowoczesny sposób?

 

- Mniej znaczy więcej. Aby meble kolonialne mogły w pełni wybrzmieć w nowoczesnych przestrzeniach, potrzebują naprawdę niewiele. Warto pozwolić im samodzielnie funkcjonować, przykuwać uwagę. Taki efekt możesz uzyskać, redukując zbędne dodatki do minimum. Jeśli chcesz, aby np. naturalne usłojenie i bogata kolorystyka litego drewna mango na blacie stołu były wyeksponowane, nie zakrywaj go obrusem czy podkładkami.

- Neutralne tło. Meble indyjskie dzięki ciekawej, bogatej estetyce i solidnej formie są efektownym obiektem same w sobie. Najlepszą oprawą eksponującą ich charakter, a jednocześnie nie przytłaczającą samej przestrzeni, będą ściany i podłogi w neutralnych kolorach. Do podkreślenia wyjątkowości egzotycznego drewna, z jakiego są wykonane, najlepiej sprawdzą się ściany w kolorach ziemi (tj. biel, szarość, beż, brąz) lub o gładkiej strukturze.

- Rozmiar ma znaczenie. Masywne i trwałe, bo wykonane z litego drewna meble indyjskie, najlepiej będą prezentować się w przestrzennych mieszkaniach czy większych przestrzeniach użytkowych. Upewnij się, że urządzane pomieszczenie nie jest przeładowane meblami pochodzących z różnych epok i stylów. Solidna komoda z trzema przeszklonymi drzwiczkami z drewna palisandru, będzie potrzebować sporo miejsca. Witryna ze stylizowanym frontem z drewna mangowca nawet w małym salonie nabierze charakteru.

 

- Postaw na naturalne materiały. Egzotyczne rodzaje drewna, stosowane do produkcji indyjskich mebli (mangowiec, palisander, akacja azjatycka) świetnie odnajdą się w towarzystwie drewnianych podłóg, także tych wykonanych z gatunków drewna swoich europejskich kuzynów - dębu, jesionu czy buku Jeśli chcesz dodać przestrzeni nieco miękkości postaw na tkaniny naturalnego pochodzenia. Dobierając zasłony, koce, pledy i narzuty sprawdź skład, z których są wykonane i postaw na te, które są bliskie natury jak: bawełna, wełna czy len.

- Nie bój się kontrastów. Kolonialne meble świetnie będą współgrać z takimi surowcami jak metal, szkło czy beton. Te charakterystyczne elementy konstrukcyjne jak np. betonowa podłoga, przeszklone ściany czy metalowe stropy dobrze prezentują się w dużych pomieszczeniach i industrialnych wnętrzach. Charakterystyczna dla loftów mieszanka tradycji z nowoczesnością, będzie idealnym zapleczem dla wyrazistych i ponadczasowych mebli w stylu kolonialnym. Surowy i zimny charakter betonowej podłogi będzie stanowić neutralne tło dla mebli z wykonanych przez najlepszych indyjskich rzemieślników i stolarzy.

- Nie szukaj za daleko. Innym rodzajem mebli, które dobrze będą uzupełniać styl kolonialny, będą np. skórzane kanapy, sofy czy fotele. Przykładem klasycznej skórzanej kanapy jest brytyjski chesterfield. Właśnie w koloniach tradycje rzemieślnicze i lokalne surowce łączono z klasycznym europejskim wyrobnictwem. Dodatkami, które można było znaleźć w willach brytyjskich urzędników, były wszelkiej maści walizki, kufry i skrzynie.

 

Źródło: https://www.indianmeble.pl

 

Przeczytaj także nasz poprzedni artykuł:

Meble orientalne

Materiał 132942

Najnowsze artykuły w dziale Strefa biznesu

Artykuły powiązane tematycznie