Jeśli Twoim jedynym sposobem oszczędzania na zakupach jest korzystanie z gazetki promocyjnej, ten krótki poradnik jest dla Ciebie. Przypominamy kilka sprawdzonych sposobów na to, jak kupić więcej, a wydać mniej na zakupach w supermarkecie.
Zrób to sam
Warto zacząć od przestawienia się na samodzielne gotowanie. Wystarczy, że przekonasz się, jak łatwo i szybko możesz samemu przygotować pełnowartościowy posiłek, a wzrost Twoich kwalifikacji kulinarnych będzie już tylko kwestią czasu. Jeśli nie czujesz się pewnie w kuchni, zacznij od oglądania filmików na youtubie - internet to niewyczerpane źródło inspiracji. Posiadasz duży zamrażalnik? Możesz samodzielnie mrozić owoce i warzywa w sezonie, kiedy są najtańsze.
Kupuj proste i sprawdzone składniki
Opracuj listę niedrogich i zdrowych produktów, które pasują do nawyków i preferencji żywieniowych i Twojej rodziny. W miarę możliwości unikaj pakowanej i przetworzonej żywności. Świeże warzywa i owoce są zawsze smaczniejsze i w dłuższej perspektywie bardziej opłacalne. Kupowanie takich produktów w sezonie i przechowywanie ich w zamrażarce bądź robienie prostych przetworów typu domowa passata czy kiszonki w dużym stopniu pozwoli Ci ograniczyć sklepowe wydatki.
Wypróbuj różne sklepy
Zawsze robisz zakupy w tym samym sklepie? Możliwe, że przez swój nawyk przegapiasz wiele okazji. Śledzenie promocji i rabatów w różnych supermarketach może w znacznym stopniu poprawić Twój budżet. Najprostszym sposobem jest przeglądanie cotygodniowych gazetek promocyjnych publikowanych przez konkurencyjne sklepy. W tym celu nie musisz wchodzić na strony poszczególnych supermarketów – wszystkie najnowsze gazetki znajdziesz na Once Coupon A Time. Mając pod ręką aktualną ofertę promocyjną różnych sklepów, bez trudu porównasz ceny podobnych produktów w Biedronce, Lidlu czy Carrefourze.
Rób zakupy rzadziej
Okazuje się, że istnieje dość ścisły związek pomiędzy częstotliwością wizyt w sklepie, a wysokością wydatków na zakupy. Lepiej wychodzimy na zakupach raz w tygodniu niż na na kupowaniu codziennie po trochu. Złotą zasadą jest trzymanie się przygotowanej zawczasu listy zakupów.
Kupuj hurtowo
Sypkie, suche produkty na wagę, których będziesz używać przez cały miesiąc – takie jak mąka, ryż czy ziemniaki – staraj się kupować w miarę możliwości hurtowo. Możesz nawet organizować wspólne zakupy z przyjaciółmi i sąsiadami. Zakupy hurtowe zawsze będą bardziej opłacalne.
Wybieraj lokalne
Rób zakupy na targu bezpośrednio od miejscowych rolników. Jeśli masz taką możliwość, możesz nawet urządzić własny mini ogródek na balkonie lub tarasie. W doniczkach możesz hodować zioła, sałatę, a nawet pomidorki koktajlowe!
Postaw na slow cooking
Wolno gotowane potrawy – takie jak zupy, dania jednogarnkowe na bazie warzyw i ryżu czy kurczak pieczony w całości – są równie sycące, co najczęściej stosunkowo tanie. Ponadto takie potrawy możemy bez problemu przechowywać w lodówce.
Planuj posiłki
Zawsze warto działać wedle wcześniej ustalonego programu. Ułatwi nam to kontrolę nad wydatkami i pozwoli uniknąć kupowania zbędnych produktów.
--- art. sponsorowany ---