Długie, gęste i mocne włosy to marzenie wielu z nas. Jednak większość nie wytrzymuje próby zapuszczania – włosy cienkie, suche i zniszczone wymagają znacznie częstszego podcinania. Na szczęście w większości przypadków można temu zaradzić. Poniżej zdradzamy sekrety pań o bujnych fryzurach.
Najważniejsze kosmetyki do włosów
Sam szampon to za mało, jeśli marzysz o długich, gęstych i mocnych włosach. Przypadkowe kosmetyki ze sklepowych półek również nie stanowią rozwiązania. Potrzebujesz produktów o dobrych składach dopasowanych do własnych potrzeb. Wcale nie musisz wydawać na nie fortuny, co udowadnia np. blogerka Karolina Podsiadło, która w artykule wymienia najlepsze kosmetyki do włosów z Rossmana.
Szampon do włosów
Ten kosmetyk dopasuj do kondycji skóry głowy. Na co dzień najlepiej sprawdzi się szampon na bazie delikatnych substancji myjących, bez SLS-ów, parabenów i ftalanów. Zamiast nich w składzie szamponu szukaj składników takich jak Cocamidopropyl Betaine, Coco-Betaine, Coco-Glucoside, Decyl Glucoside czy Lauryl Glucoside. Dobrze oczyszczają skórę głowy, a jednocześnie nie zaburzają jej naturalnej warstwy ochronnej. W rezultacie działają seboregulująco i wzmacniająco.
Peeling trychologiczny
Poza szamponem w Twojej kolekcji kosmetyków przyda się również peeling do skóry głowy, zwłaszcza jeśli masz problem z łuszczącym się naskórkiem. Pomoże Ci dokładniej pozbyć się zanieczyszczeń i ułatwi skórze absorpcję składników odżywczych. Ten kosmetyk stosujemy rzadziej niż szampon. Może zawierać m.in. kwasy organiczne (np. kwas glikolowy, kwas glicyryzynowy), ekstrakty roślinne (np. z liści aloesu, palmy sabałowej) i olejki eteryczne (np. z liści rozmarynu).
Wcierka nawilżająca
Wiele osób pomija ten element pielęgnacji skóry głowy, co znajduje odzwierciedlenie w nadmiernie przesuszonym skalpie i wzmożonej produkcji sebum przez gruczoły łojowe. Wcierka nawilżająca pomoże Ci ukoić i wzmocnić skórę głowy. Stosowana systematycznie przeciwdziała przyspieszonemu przetłuszczaniu się włosów. Szukaj wcierek o naturalnych składach, np. z żelem aloesowym, ekstraktem z lnu, ektoiną i kompleksem NMF.
Odżywka do włosów
Pora zająć się kondycją włosów na długości. Dzięki odżywce możesz jak najdłużej utrzymać włosy bez uszkodzeń mechanicznych. Odżywka nawilża i wygładza włosy, nadaje im miękkość i elastyczność, przeciwdziała rozdwajaniu się końcówek. Warto mieć co najmniej 3 odżywki i stosować je naprzemiennie. Pozwala to zadbać o równowagę PEH (proteiny-emolienty-humektanty) włosów.
- Odżywka proteinowa może zawierać keratynę, kolagen lub hydrolizowane proteiny pszenicy, mleka albo jedwabiu.
- Odżywka emolientowa może mieć w składzie różnego rodzaju oleje, m.in. arganowy, kokosowy, masło shea.
- Odżywka humektantowa zawiera substancje higroskopijne (zatrzymujące wodę), takie jak gliceryna, pantenol, kwas hialuronowy, aloes.
Serum ochronne
Kolejny sekret posiadaczek długich, zdrowych włosów to ochrona kosmyków przed uszkodzeniami: w wyniku codziennego czesania, suszenia, stylizacji, ekspozycji na światło słoneczne, mroźne powietrze i wiele innych czynników. Serum ochronne do włosów może zawierać składniki:
- naturalne – to olejki, takie jak masło shea, olej arganowy, olej z awokado,
- syntetyczne – głównie silikony, ale również filtry UV.
Ich zadaniem jest tworzenie niewidocznej warstwy ochronnej na powierzchni włosów. Przeciwdziałają nadmiernej utracie wilgoci z łodygi włosa i chronią go przed uszkodzeniami.
Rutyna pielęgnacyjna
Mieć odpowiednie kosmetyki do włosów to jedno – ale trzeba jeszcze wiedzieć, jak prawidłowo ich używać! Ważna jest przede wszystkim systematyczność.
Mycie włosów
- Większość z nas powinna myć włosy codziennie, a w przypadku długich włosów zaleca się mycie dwukrotne: pierwsze powierzchowne, drugie dokładnie oczyszczające ujścia mieszków włosowych.
- Nie aplikujemy szamponu bezpośrednio na skórę głowy. Należy spieniać go na wilgotnych dłoniach lub w kubeczku z niewielką ilością wody.
- Głowę myjemy kolistymi ruchami, delikatnie masując, ale bez agresywnego pocierania. Za drugim myciem przetrzymujemy pianę na włosach przez ok. 3 minuty, by składniki szamponu mogły lepiej zadziałać.
Złuszczanie martwego naskórka
- Peeling trychologiczny wykonujemy raz w tygodniu, przed myciem włosów.
- Formułę kosmetyku nanosimy pasmowo na suchą skórę głowy, przedziałek po przedziałku. Delikatnie wmasowujemy.
- Po 5 minutach peeling trychologiczny należy dokładnie spłukać, a następnie standardowo umyć włosy szamponem.
Nawilżanie skóry głowy
- Kosmetyki nawilżające do skóry głowy warto aplikować 3 razy w tygodniu.
- Serum nawilżające możesz aplikować jako maskę przed myciem włosów. Wtedy nanieś je w większej ilości i pozostaw je na skórze głowy przez ok. 30 minut.
- Wcierkę nawilżającą możesz stosować również po myciu włosów, w mniejszej ilości.
Pielęgnacja włosów na długości
- Odżywkę do włosów stosuj po każdym myciu, na kosmyki odsączone z nadmiaru wody. Odżywki do włosów nie stosujemy na skórę głowy, a jedynie na długości włosów.
- Najlepiej aplikować odżywkę, delikatnie rozczesując włosy szerokim grzebieniem.
- Nie przetrzymujemy odżywki na włosach. Po dokładnym rozprowadzeniu kosmetyku obficie spłukujemy odżywkę letnią wodą.
Termoochrona
- Serum ochronne do włosów najlepiej stosować codziennie, przed suszeniem włosów.
- Niewielką ilość serum rozprowadzamy na długości włosów, skupiając się zwłaszcza na końcówkach.
Dodatkowe wskazówki, jak zapuścić gęste i mocne włosy
Nie tylko kosmetyki, ale również Twoje codzienne nawyki odgrywają istotną rolę w zapuszczaniu zdrowych włosów. Przygotowaliśmy dla Ciebie garść wskazówek.
- Nie przetrzymuj nieumytych włosów – wzrasta wtedy ryzyko dolegliwości skóry głowy.
- Dbaj o czystość akcesoriów: szczotki do włosów, gumek, ręcznika i poszewki na poduszkę. Zanieczyszczone mogą przyczyniać się do nadmiernego przetłuszczania włosów i dolegliwości skóry głowy.
- Nie kładź się spać w mokrych włosach – to prosta droga do łupieżu i innych dolegliwości skóry głowy.
- Rób masaże skóry głowy – np. podczas mycia, aplikacji wcierek. Stymulują mikrokrążenie i przyspieszają porost włosów.
- Nie myj włosów za ciepłą wodą i nie susz ich za gorącym powietrzem – może to zaburzać naturalną barierę hydro-lipidową skóry głowy, powodować przesuszanie naskórka i dolegliwości skóry głowy.
- Rozczesuj włosy przed myciem – zgodnie z pozycją, w której myjesz włosy. Ograniczy to nadmierne plątanie się włosów w trakcie mycia.
- Dbaj o dokładne spłukiwanie kosmetyków – pozostawione na skórze głowy będą powodować podrażnienia, nadmierne przetłuszczanie, łupież.
- Zrezygnuj z ciasnych upięć – uniemożliwiają skórze głowy prawidłowe oddychanie, a ponadto nadwyrężają mieszki włosowe. Wybieraj elastyczne, miękkie gumki do włosów bez metalowych elementów.
- Wyeliminuj zbędne kosmetyki – mowa o suchym szamponie, piance i lakierze do włosów. Nie są Ci potrzebne, negatywnie wpływają na kondycję włosów.
Kosmetyki na długie, gęste i mocne włosy – podsumowanie
Jeśli chcesz zapuścić włosy, które w końcu będą gęste i niezniszczone, potrzebujesz łagodnego szamponu, peelingu tychologicznego, nawilżającej wcierki, odżywki do włosów i kosmetyku do termoochrony. Używając ich regularnie, szybko zaobserwujesz poprawę kondycji włosów. Staną się łatwiejsze do rozczesywania i będą rzadziej wymagać podcinania końcówek. Stąd już prosta droga do osiągnięcia wymarzonej, gęstej tafli.
Artykuł przygotowany przy współpracy z redakcją bloga kosmetyczki Magdaleny Jaglarz: https://magdalenajaglarz.pl.