
Mobilne, dobrze wyglądające i naprawdę potężne – laptopy gamingowe zawładnęły technologicznym rynkiem. Co warto o nich wiedzieć i na co zwracać uwagę, decydując się na zakup?
Laptop gamingowy – co to jest? Czym się charakteryzuje?
Komputery przenośne, czyli laptopy, cieszą się niesłabnącą popularnością. Mogą pochwalić się kompaktowymi rozmiarami, które w wielu przypadkach wcale nie muszą oznaczać kompromisów pod kątem wydajności. Bardzo dobrym tego przykładem są laptopy gamingowe. Sprawiają one, że gry komputerowe przestają być rozrywką kojarzoną wyłącznie z siedzeniem w domu przy komputerze albo stacjonarnej konsoli.
Laptopy gamingowe w ogólnym rozrachunku nie różnią się zbytnio od zwykłych laptopów – wszystkie komponenty są na swoim miejscu. Ważną różnicą jest jednak ich wydajność, sposób upakowania komponentów, a także zarządzania nimi. Modele te pod kątem możliwości bez problemu mogą równać się z potężnymi PC stworzonymi do najnowszych gier. Świetnie sprawdzą się również przy innych zadaniach wymagających dużej mocy, np. szkoleniu modeli AI, montażu i renderowaniu filmów czy obróbce graficznej zdjęć.
Najważniejsze cechy laptopa gamingowego. Na jakie podzespoły zwracać uwagę?
Aby laptopy gamingowe, takie jak np. laptop MSI Vector 16 HX AI A2XWIG-093PL, mogły działać w sposób wydajny, muszą być wyposażone w najwyższej jakości podzespoły. Dzięki temu niestraszne będą im najnowsze gry, a także wszelkie inne wyzwania, jakie przed nimi postawisz. Jakie elementy mają kluczowe znaczenie?
- Procesor – odpowiada on za wszelkie obliczenia i szybkość działania procesów. Musi to być model wielordzeniowy, o wysokim taktowaniu (co najmniej 2 GHz), a dla fanów technologii przydatną funkcją może być overclocking pozwalający na podkręcenie możliwości procesora.
- Karta graficzna – integralny element, który odpowiada za wydajność i jakość obrazu w grach, a także płynność samej rozrywki. GPU do gier musi charakteryzować się między innymi dużą ilością pamięci VRAM, wysoką mocą obliczeniową, a także wbudowanymi technologiami poprawiającymi synchronizację obrazu.
- Pamięć RAM – odpowiada ona za obsługę procesów i szybsze działanie aplikacji. Im jej więcej, tym lepiej. Minimalnym progiem jest 16 GB, komfort gry i działania zapewni natomiast zestaw kości o łącznej pamięci rzędu 32 GB.
- Dyski twarde – najnowsze tytuły mogą bez problemu zajmować więcej niż 100 GB przestrzeni dyskowej. To właśnie dlatego istotny jest pojemny i szybki napęd, najlepiej w technologii SSD.
- Ekran – w nowoczesnych laptopach gamingowych absolutnym minimum jest rozdzielczość Full HD. Coraz częściej można spotkać się natomiast z obrazem 4K. Bardzo ważna jest również wysoka częstotliwość odświeżania ekranu (120, 144 czy 165 Hz), dobrej jakości matryca, a także przekątna. Ta ostatnia zmienna jest już jednak raczej kwestią osobistą.
Przenośne komputery gamingowe, takie jak chociażby laptopy MSI, mogą również pochwalić się mocnymi zasilaczami oraz zaawansowanym systemami chłodzenia, które pomagają w wydajny sposób odprowadzać ciepło z kompaktowej obudowy. Warto także zwrócić uwagę na rodzaj i liczbę portów, układ klawiatury i jej dodatkowe funkcje (złącza mechaniczne, antighosting czy podświetlenie), wbudowane głośniki, a także ogólny design urządzenia i dedykowane graczom oprogramowanie producenta.