Sportowy kwiecień 2008

Elbląg, Sportowy kwiecień 2008
(fot. PS)

Bogaty w wydarzenia sportowe był kwiecień tego roku. Obfitował w radości z wielu sukcesów elblążan, ale pozostawił gorycz, bo po dwóch sezonach występów w ekstraklasie ligę opuściła drużyna Techtransu Daradu.

W amerykańskim Marborough zakończyły się Mistrzostwa Świata grupy „B” w hokeju na sledgach. Premierowy występ na tych zawodach miała reprezentacja Polski oparta w całości na drużynie Integracyjnego Klubu Sportowego „Atak”. Polska zajęła czwarte miejsce na tych mistrzostwach.
     Rozpoczęła się batalia w grupie spadkowej o utrzymanie się w ekstraklasie piłkarek ręcznych. Elbląskiej drużynie Startu degradacja nie zagrażała, a w ostatnich meczach walczyła ona o dziewiąte miejsce na ligowym finiszu. Wysokie zwycięstwo 34:20 nad chorzowskim Ruchem jednoznacznie usunęło wątpliwości, kto w grupie spadkowej jest najmocniejszy i dyktuje warunki. Na finiszu ligi Start zajął dziewiąte miejsce.
     Swojej szansy na przedłużenie bytu w ekstraklasie szukali natomiast szczypiorniści Techtransu Daradu. Pokonali oni 36:24 Olimpię Piekary Śląskie, ale w kolejnym meczu ulegli drużynie AZS AWFiS w Gdańsku 26:29, co zdaniem obserwatorów już skazało zespół elbląski na pożegnanie się z ekstraklasą. Ale dopóki piłka w grze, uspokajali optymiści, wszystko zdarzyć się może. Niestety, nie zdarzyło się, bowiem w decydującym pojedynku na własnym boisku Techtrans przegrał z Travelandem Olsztyn 27:29 i czarny sen się spełnił. Elbląg w kolejnym sezonie nie będzie miał męskiej drużyny w ekstraklasie.

Tymczasem do Elbląga przyszły dobre wieści z Wrocławia, gdzie odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorek w Judo. Znakomitą dyspozycją wykazała się Joanna Jaworska z MKS Truso, zdobywając srebrny medal w kategorii wagowej + 78 kg. Asia była blisko złota, ale walkę o pierwsze miejsce przegrała ze swoją odwieczną rywalką Wiolettą Nasiadko z gdańskiego Wybrzeża. To był już trzeci medal judoczki w trwającym sezonie. Wcześniej wygrała Młodzieżowy Puchar Polski (do lat 23) w Gdańsku i zdobyła brązowy medal na Pucharze Polski Juniorów w Czechowicach.
     Głośno zrobiło się o bokserach, bowiem na ogólnopolskim turnieju kadetów „Srebrna łódka” w Łodzi złoty medal wywalczył w wadze + 81 kg Marcin Śnitko z Tygrysa, a brązowe Grzegorz Brynda w wadze 46 kg z Kontry i Sylwester Stempniewski w kategorii 57 kg z Tygrysa. Tydzień później na ringu w Grudziądzu odbyły się mistrzostwa Polski seniorek w boksie. Elbląscy fani pięściarstwa mieli i tym razem powody do zadowolenia, bo reprezentujące barwy Kontry dwie bokserki zdobyły srebrne medale - Żaneta Cieśla w wadze 52 kg i Sandra Kruk w kategorii 60 kg.
     Elblążanie nie mieli powodów do narzekań na brak sportowych emocji. Kolejną dużą imprezą sportową, jaka odbyła się w hali Centrum Sportu i Biznesu były XXVIII Mistrzostwa Polski Seniorów w Karate WKF. Wystartowało w nich prawie 100 zawodniczek i zawodników. Reprezentanci Elbląskiego Klubu Karate i Międzynarodowego Stowarzyszenia Miłośników Sztuk Walki A.K. Andrex zdobyli cztery medale. Srebrny w kumite indywidualnym wywalczył w kategorii +80 kg Tomasz Dolega z Andrexu. Dwa razy na podium stawał Arnold Goliszewski z EKK zdobywając brązowe medale w kumite (+80 kg) i open. Brązowy medal w wadze 80 kg wywalczył Tomasz Kundzicz z Andrexu. Organizacja zawodów uzyskała bardzo wysokie noty od kierownictwa Polskiego Związku Karate.
     Natomiast na pomoście w Atleticonie odbyły się mistrzostwa województwa warmińsko-mazurskiego do lat 20 w podnoszeniu ciężarów. Tytuły mistrzów zdobyli atleci klubu UKS Rol-Car - w wadze 94 kg Michał Meyer (267 kg w dwuboju) i w kategorii + 105 kg Michał Belczyński (262 kg). Srebrny medal w kategorii 69 kg wywalczył elblążanin Tomasz Rogoża.
     Na elbląskim lodowisku zaprezentowały swoje umiejętności dzieci z klasy sportowej o profilu łyżwiarstwo figurowe działającej przy Szkole Podstawowej nr 6.
     W Dąbrowie Górniczej zakończyły się 79. Indywidualne Mistrzostwa Polski Seniorow w Boksie. Z elbląskich klubów triumfował szczególnie tylko jeden - Tygrys, bo to zawodnicy wywalczyli cztery medale. W kategorii 81 kg srebro i tytuł wicemistrza kraju zdobył Damian Kośmider, z brązowych medali cieszyli się jego klubowi koledzy: Sebastian Wołkowski w wadze 54 kg, Łukasz Łojek w kategorii 57 kg i Krzysztof Ciereszko w wadze 64 kg. Ten elbląski dorobek powiększył brązowym medalem w kategorii 54 kg Haik Gregorian z Kontry.
     Jeden przegrany mecz zdecydowal o brązowych medalach piłkarek ręcznych MKS Truso na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, traktowanej jako mistrzostwa Polski w kategorii wiekowej 16-17 lat. Podopieczne trenera Jerzego Ringwelskiego w marszu po złote medale przegrały pierwszy mecz w sezonie! Ich pogromczyniami w wygranym jedną bramką 28:27 półfinale turnieju były szczypiornistki Łączpolu z Gdyni. W finale OOM startowali także szczypiorniści MKS Truso trenowani przez Andrzeja Rusznickiego. Drużyna z Elbląga zajęła szóste miejsce w kraju.
     Na szóstym miejscu w II lidze zakończyli sezon tenisiści stołowi Mlexera Elbląg.
     Judoka Tomasz Gadaj junior z Truso zdobył złoty medal w kat. 81 kg podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Głogowie. W finale pokonał innego elblążanina Lubomira Adamiaka z UKS Tomita uhonorowanego srebrnym medalem.
     W derbowym pojedynku III-ligowców Olimpia Elbląg pokonała 3:0 OKS 1945 z Olsztyna po bramkach Arkadiusza Kopruckiego (26), Paweł Nowacki (70) i Anton Kołosov (72). Mecz był w ocenie kibiców wydarzeniem roku w Elblągu, a piłkarzy dopingowało ponad 2000 osób, w tym 200 z Olsztyna.