Puchar Spomleku dla... Spomleku (piłka nożna)

Elbląg, Puchar Spomleku dla... Spomleku (piłka nożna)

W sobotę i w niedzielę na boisku w Młynarach oraz na stadionie w Elblągu rozegrany został turniej o Puchar prezesa Spółdzielni Mleczarskiej „Spomlek” z Radzynia Podlaskiego. W imprezie najlepszym zespołem okazały się Orlęta Radzyń Podlaski, które w finale wygrały 3:2 z Olimpią Elbląg.

Faworyt zawiódł
       W dwudniowym turnieju oprócz czwartoligowych Orląt i drugoligowej Olimpii rywalizowały zespoły Syreny Młynary i Victorii Parczew (oba zespoły to reprezentanci ligi okręgowej). W pierwszym dniu naprzeciw siebie stanęły Victoria i Olimpia. Zdecydowane zwycięstwo 5:1 odnieśli elblążanie i to oni awansowali do niedzielnego finału. W drugim sobotnim meczu Orlęta w identycznym stosunku 5:1 pokonały gospodarzy Syrenę, dzięki czemu zapewniły sobie występ w meczu o nagrodę główną – 5 tysięcy złotych ufundowane przez prezesa „Spomleku”.

W niedzielę w bardzo emocjonującym spotkaniu o 3. miejsce Syrena okazała się minimalnie gorsza od Victorii przegrywając 3:4. W tym meczu ekipa z Parczewa prowadziła już 3:0, ale ambitna pogoń zespołu z Młynar pozwoliła mu na doprowadzenie w ciągu kilku minut do remisu 3:3. Ostatni głos należał jednak do Victorii, a konkretnie do obrońcy Pawła Kaczorowskiego, którego gol był na wagę trzeciego miejsca w turnieju.

W meczu finałowym doszło do niespodzianki, gdyż faworyzowana, ale grająca w mocno rezerwowym składzie Olimpia, przegrała po dogrywce 2:3 ze spadkowiczem z III ligi lubelsko-podkarpackiej Orlętami Radzyń Podlaski. Od początku meczu nic nie zapowiadało tego, że gospodarze będą musieli pogodzić się z porażką. To oni jako pierwsi groźnie zaatakowali, a dwa groźne strzały na bramkę Orląt oddał Wiesław Korzeb. Niestety ten sam zawodnik tuż przed końcem pierwszej części (grano 2x30 minut) sprokurował rzut karny, którego pewnie na bramkę zamienił Paweł Pliszka. Elblążanie zdołali jednak jeszcze przed przerwą doprowadzić do remisu, a gola po podaniu Korzeba zdobył Mykoła Dremliuk. W drugiej połowie znów pierwsi skutecznie zaatakowali radzynianie, a Temura Khintubę pokonał Dariusz Ptaszyński. Olimpia odpowiedziała na to trafieniem Mateja Rożnika i kiedy wydawało się, że to elblążanie przechylą szalę zwycięstwa na swoją stronę, zaczęła szwankować skuteczność pod bramką przyjezdnych. Wyśmienitych okazji nie wykorzystali Rożnik i Dawid Ambroziak, przez co kibice mogli obejrzeć dogrywkę (2x10 minut). Tu lepiej zaprezentowali się goście, którzy zdobyli bramkę (Mateusz Puła 70. minuta gry) i to oni sięgnęli po główne trofeum.

Nagrody w turnieju wręczyli prezes Spółdzielni Mleczarskiej „Spomlek” Edward Bajko i prezes Elbląskiej Spółdzielni Mleczarskiej Józef Kaczyński. Obie spółdzielnie już wkrótce przeprowadzą fuzję i z dniem 31 sierpnia połączą się w jedną firmę. Turniej był właśnie imprezą towarzyszącą planowanemu połączeniu sił obu zakładów.

Wyniki turnieju o Puchar „Spomleku”

Sobota:
       Olimpia Elbląg – Victoria Parczew 5:1 (2:0)
       Bramki dla Olimpii: Jackiewicz (2), Kudyba (2), Fedosov

Syrena Młynary – Orlęta Radzyń Podlaski 1:5 (0:4)
       Bramka dla Syreny: Wieczorek

Niedziela:
       Syrena Młynary – Victoria Parczew 3:4 (0:2)
       Bramki dla Syreny: Leonowicz, Boros, Sękowski

Olimpia Elbląg – Orlęta Radzyń Podlaski pd. 2:3 (1:1. 2:2)
       Bramki dla Olimpii: Dremliuk, Rożnik

Klasyfikacja:
       1. Orlęta Radzyń Podlaski – 5 tys. złotych nagroda główna
       2. Olimpia Elbląg – 4 tys. złotych
       3. Victoria Parczew – 3 tys. złotych
       4. Syrena Młynary – 2 tys. złotych

Królem strzelców został zdobywca trzech goli Paweł Pliszka z Orląt Radzyń Podlaski.