UWAGA!

Teraz ja - Piłkarski Klub Sportowy Olimpia Elbląg Spółka Akcyjna?

 Elbląg, Piłkarski Klub Sportowy Olimpia Elbląg Spółka Akcyjna?
fot. AD

Ostatnio coraz częściej w sporcie spotykam się z funkcjonowaniem sportowych spółek akcyjnych. Wielu ekspertów piłki kopanej uważa, że są one przyszłością profesjonalnego sportu. Taki model sportu, szczególnie w piłce nożnej, funkcjonuje zarówno w Europie, jaki i na świecie. Kluby sportowe w obecnych realiach muszą na siebie zarabiać.

Nowoczesny klub sportowy nie może ograniczać się wyłącznie do skuteczności w sferze wyników sportowych. Zachodzi tutaj potrzeba dodatkowej orientacji na skuteczność organizacyjną oraz ekonomiczną. Jako że Nasza Olimpia jest coraz bliżej pierwszej ligi, chciałem poddać pod rozwagę, czy warto na elbląskim gruncie wprowadzać to nowatorskie rozwiązanie.
      
       Forma działalności Olimpii Elbląg
      
Art. 6 Ustawy o kulturze fizycznej określa, że podstawową jednostką organizacyjną realizującą cele i zadania w zakresie kultury fizycznej jest klub sportowy. Kluby sportowe, uczestniczące we współzawodnictwie sportowym, tworzone są w formie:
       1) stowarzyszeń, zwanych dalej „stowarzyszeniami kultury fizycznej”,
       2) spółek akcyjnych zwanych dalej „sportowymi spółkami akcyjnymi”.
       Ustawa o kulturze fizycznej wspomina ponadto o jeszcze jednym sposobie organizowania się klubów sportowych – uczniowskich klubach sportowych. Są to organizacje przeznaczone przede wszystkim dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Posiadają one osobowość prawną i podlegają wpisowi do ewidencji prowadzonej przez starostów powiatowych właściwych ze względu na siedzibę klubów.
       Olimpia Elbląg jest stowarzyszeniem kultury fizycznej, a właściwie Klubem piłkarskim działającym jako stowarzyszenie sportowe. Stowarzyszenie kultury fizycznej tworzy się na ogólnych zasadach dotyczących stowarzyszeń, co reguluje Ustawa z 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach. Do założenia takiego stowarzyszenia potrzebnych jest 15 członków założycieli, zarejestrowanie stowarzyszenia w Krajowym Rejestrze Sądowym. Członkowie założyciele zobowiązani są do powołania odpowiednich władz, czyli zarządu i organu nadzoru.
      
       Co mówią przepisy oraz PZPN?
      
Ustawa z 29 lipca 2005 r. o sporcie kwalifikowanym, która w art. 15 ust. 4 w związku z art. 15 ust. 1 wyraźnie stanowi, że spółka akcyjna jest jedyną możliwą formą prawną, w której funkcjonować muszą kluby sportowe występujące w rozgrywkach ligi zawodowej (ekstraklasy). Ponadto w celu polepszenia kondycji klubów sportowych, zarządzający piłkarskimi rozgrywkami w naszym kraju Polski Związek Piłki Nożnej zalecił, by wszystkie kluby uczestniczące w rozgrywkach ekstraklasy i pierwszej ligi przekształciły się w sportowe spółki akcyjne.
       Sportowe spółki akcyjne działają na podstawie przepisów zawartych w kodeksie spółek handlowych z 2000 roku, dotyczących spółek akcyjnych. Klub Sportowy jako spółka akcyjna powinien, więc zostać utworzony i zarejestrowany zgodnie ze wspomnianymi przepisami Kodeksu spółek handlowych. Wymagane są m.in.: uchwalenie statutu spółki w formie aktu notarialnego, powołanie odpowiednich organów, wniesienie kapitału zakładowego w wysokości 500 tys. złotych i rejestracja w Krajowym Rejestrze Sądowym. Z chwilą wpisu do rejestru uzyskują one osobowość prawną. Faktem jest, że sportowa spółka akcyjna musi na siebie zarabiać, ale nie można zapominać, że zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 roku o kulturze fizycznej, obywatele, bez względu na wiek, płeć, wyznanie, rasę oraz stopień i rodzaj niepełnosprawności – korzystają z równego prawa do różnych form kultury fizycznej.
      
       Zalety oraz możliwości Sportowych Spółek Akcyjnych
      
Podstawowym zadaniem sportowych spółek akcyjnych jest uczestnictwo w profesjonalnych zawodach sportowych, promocja sportu oraz prowadzenie działalności na rzecz jego rozwoju.
       Sportowa Spółka Akcyjna działa praktycznie tak samo, jak „zwykła” spółka akcyjna. Jedyna różnica to kompetencje poszczególnych organów spółki i tak w SSA zarząd musi uzyskać zgodę udzieloną większością głosów walnego zgromadzenia na przyjęcia planu wydatków w dziedzinie działalności sportowej. Kodeks Spółek Handlowych zezwala pozyskiwać SSA część środków z działalności gospodarczej. Zmusza to kluby do przestrzegania nie tylko zasady skuteczności sportowej, ale również organizacyjnej i ekonomicznej, która winna być podstawowym wyznacznikiem zachowań, działań i decyzji w instytucjach sportowych. Kluby sportowe muszą na siebie zarabiać.
       Jeżeli chcemy, by nasz klub był rozpoznawalny nie tylko w Polsce, ale zagranicą, musimy stworzyć markę.
       Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT wolne od podatku są dochody podatników, których statutowym celem jest działalność w zakresie kultury fizycznej i sportu, lecz aby dochód podlegał zwolnieniu, zarządca klubu musi przeznaczyć i wydać dochód (niezależnie od terminu) na realizację zadań z zakresu swojej statutowej działalności sportowej. Ten warunek będą spełniały wydatki na organizacje imprez sportowych (w tym koszty ochrony, zapewnienia zaplecza sanitarnego), zakup sprzętu sportowego. Przepisy zastosowane w art. 17 ust. 1 pkt 5a ustawy o CIT przewidują, że, po pierwsze, dochody zwolnione z opodatkowania muszą zostać przeznaczone i wydatkowane (w ciągu dwóch lat) na szkolenie i współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży (w poszczególnych kategoriach wiekowych – do 23 roku życia). Po drugie, wydatki te nie mogą zostać zaliczone przez klub sportowy do kosztów uzyskania przychodów. Szkolenie to wydatki na prowadzenie sekcji bądź całego klubu, zakup sprzętu, zatrudnienie trenerów, wyjazdy szkoleniowe. Współzawodnictwo sportowe to wszelkiego rodzaju zawody, turnieje czy mecze. Ważnym zapisem ustawy o CIT jest to, że zwolnieniu podlegać będzie każdy dochód osiągany przez klub sportowy niezależnie od źródła jego pochodzenia. Mogą to być więc środki zarówno z darowizn na rzecz klubu, sprzedaży biletów lub praw do transmisji telewizyjnych lub radiowych, wygrane w turniejach, a także dochody z transferów zawodników.
      
       Przykłady Sportowych Spółek Akcyjnych
      

       KP Legia Warszawa (oficjalna nazwa Klub Piłkarski Legia Warszawa Sportowa Spółka Akcyjna) – polski klub piłkarski z siedzibą w Warszawie, Od lat 90. XX wieku zajmuje 1. miejsce w tabeli wszech czasów polskiej ekstraklasy, będąc zarazem jednym z najbardziej utytułowanych polskich klubów piłkarskich na arenie międzynarodowej.
      
       Wisła Kraków Spółka Akcyjna – polski klub piłkarski z siedzibą w Krakowie. Spadkobierca tradycji wielosekcyjnego TS Wisła Kraków, z którego w grudniu 1997 r. wydzielono sekcję piłki nożnej mężczyzn, tworząc sportową spółkę akcyjną (SSA), obecnie po zmianie formy prawnej 1 listopada 2007 roku spółka akcyjna (SA).
      
       Zagłębie Sosnowiec S.A. - polski klub piłkarski z Sosnowca, występujący w sezonie 2010/2011 rozgrywkach II Ligi Grupy Zachodniej.
      
       Wisła Płock S.A. w ekstraklasie występowała od 2002 do 2007 roku. Wcześniej grała w pierwszej lidze w rozgrywkach 1994-95 i 1996-97. Zdobywca Pucharu Polski i Superpucharu Polski w sezonie 2005/2006. Trzykrotny uczestnik Pucharu UEFA.
       Stal Stalowa Wola – Piłkarska Spółka Akcyjna – (Zakładowy Klub Sportowy Stal Stalowa Wola) - klub piłkarski z siedzibą w Stalowej Woli.
      
      
       Czy warto? Proszę o udział w dyskusji.
      
Autor Teraz Ja
Liczba publikacji: 7
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
  0 13

A moim zdaniem...

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Bardzo mądra propozycja. Niech Olimpia przejdzie na własny rozrachunek. Zero kasy z miasta, sami budują stadion, kibice ( i - ole) wykupują akcje, a panowie z zarządu wtedy pokażą jakimi są orłami biznesu.
  • Wszystkim przytoczonym spółkom to MIASTA wybudowały stadiony. Były to kwoty rzędu 500-600 mln złotych.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Ernest Mąciwoda(2011-05-17)
  • Miasto może być przecież akcjonariuszem klubu, nic nie stoi ku temu na przeszkodzie.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Olympus(2011-05-17)
  • Tylko że te kluby miały zaplecze sponsorskie, infrastrukurę treningową, KIBICÓW, I CHĘTNYCH DO ZAKUPU AKCJI, a w tym przypadku nie ma nic, a o działaczach i ich wyglądzie nic nie napiszę oni na pewno dalej będą brnąć dalej w swojej niemocy i głupocie i na konie stare polskie powiedzenie Jaki pan taki kram - jacy działacze taki klub
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    DarkSideEvil(2011-05-18)
  • Panie Rafale. Pytając czy warto niech Pan jeszcze przeanalizuje możliwość objęcia akcji w SSA przez miasto Elbląg. Bo w przypadku Lechii Gdańsk przy przekształcaniu stowarzyszenia w sportową spółkę akcyjną miasto Gdańsk doszło do wniosku, że ponoć im nie wolno. Wtedy będzie wiadomo, czy w przypadku Olimpii warto czy nie?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    waldorf(2011-05-18)
  • Niech autor nie powołuje się na akty prawne, które już nie obowiązują.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    poprawiający(2011-05-18)
  • Panie Traks niech Pan najpierw poczyta obowiązujace a nie stare przepisy i nie wprowadza ludzi w bład.
  • A byłeś wczoraj u naczelniaka Wydziału Spotru a spotkaniu? Raczej nie!!! Co ty chłopie wypisujesz jak cała twoja wiedza o sporcie to to co usłusz od kolegów w pracy. .. Powinieneś im płacić za prawa autarskie. Ty nawet przepisów ngry nie znasz a zabiersz głos w sprawie spółki akcyjnej. .. hahaha. I jeszcze jedno. .. trenuj pilnie może kiedyś nauczysz się kopać dorze stojącą piłkę bo takiej co się toczy to już pewnie nigdy nie kopniesz. ..
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Sp.z.ooo(2011-05-18)
  • Piłka kopana już w komunie była zawodowa, a kluby powinny być w pierwszej kolejności sprywatyzowane. Dojenie publicznej kasy przez pasożytnicze struktury działaczy sportowych jest niedopuszczalne. To wszystko działa jak PZPN
  • Małe „info” dla autora tekstu. „ 16 października 2010 r. weszła w życie ustawa ( z dnia 25 czerwca 2010 r.) o sporcie (Dz. U. Nr 127, poz.857). Uchyliła ona i zastąpiła dwie dotychczasowe ustawy ; ustawę o kulturze fizycznej i ustawę o sporcie kwalifikowanym. Ustawa dostosowuje polskie przepisy do unijnych i zrywa z dotychczasową , „dualistyczną” koncepcją regulacji sportu, odstępuje od podziału sportu na "profesjonalny" i "amatorski" oraz "indywidualny" i "kwalifikowany". W porównaniu ze starymi ustawami sportowymi stanowi regulację bardziej zwięzłą - pozostawiającą związkom sportowym i klubom większą swobodę działania.” Tyle cytatu. Link do uzasadnienia ustawy. www.isp.org.pl Warto poczytać. Czerwony
  • piłkarze do roboty i zarabiać rowy kopiąc na pensje dla działaczy a nie mecz po meczu przegrany. Jeszcze stadionu się chce wała.
  • Małe „info” dla autora tekstu. „ 16 października 2010 r. weszła w życie ustawa ( z dnia 25 czerwca 2010 r.) o sporcie (Dz. U. Nr 127, poz.857). Uchyliła ona i zastąpiła dwie dotychczasowe ustawy ; ustawę o kulturze fizycznej i ustawę o sporcie kwalifikowanym. Ustawa dostosowuje polskie przepisy do unijnych i zrywa z dotychczasową , „dualistyczną” koncepcją regulacji sportu, odstępuje od podziału sportu na "profesjonalny" i "amatorski" oraz "indywidualny" i "kwalifikowany". W porównaniu ze starymi ustawami sportowymi stanowi regulację bardziej zwięzłą - pozostawiającą związkom sportowym i klubom większą swobodę działania.” Tyle cytatu. Link do uzasadnienia ustawy. www.isp.org.pl Warto poczytać. Czerwony
Reklama