Pierwszy mecz dla Olimpii (piłka nożna)

W pierwszym spotkaniu ćwierćfinałowym Mistrzostw Polski juniorów Olimpia Elbląg pokonała na własnym boisku Zawiszę Bydgoszcz 3:2. Gole dla elblążan zdobyli Rafał Gorgol (2) i Wojciech Pietrzkiewicz. Rewanż w najbliższą środę 24 czerwca w Bydgoszczy.

Ciekawy, zacięty pojedynek
       Mecz pomiędzy mistrzem województwa warmińsko-mazurskiego, a najlepszym zespołem w województwie kujawsko-pomorskim, dostarczył sporo emocji i mógł się podobać kibicom. Gospodarze chcący wypracować sobie jak najwyższą zaliczkę przed rewanżem od początku meczu zaatakowali gości i w pierwszym kwadransie stworzyli kilka bramkowych okazji. Niestety, zawodziła skuteczność i podopieczni trenera Władysława Obrębskiego wykorzystali tylko jedną okazję – w 18. minucie Karol Styś wyłożył futbolówkę Rafałowi Gorgolowi w taki sposób, że nie pozostało mu nic innego, jak umieścić ją w bramce. Później dwukrotnie do siatki trafiali jednak przyjezdni, którzy mniej więcej od 20 minuty meczu osiągnęli przewagę, dokumentując ją dwoma golami - Radosław Gajkowski i Jakub Bojas. Do przerwy prowadził więc Zawisza, który rozgrywał w Elblągu bardzo dobre zawody. Najlepszej okazji do wyrównania w 43. minucie nie wykorzystał strzelec pierwszego gola dla Olimpii Gorgol – piłkę po jego strzale tuż sprzed linii bramkowej wybił obrońca.
       W drugiej połowie przez długi czas olimpijczycy nie mogli znaleźć recepty na skuteczną defensywę gości, którzy groźnie kontratakowali i mogli podwyższyć prowadzenie. Dopiero w samej końcówce młodzi elblążanie zdołali odwrócić losy meczu, a duży udział w tym miał wprowadzony na boisko na ostatnie pół godziny gry Wojciech Pietrzkiewicz. Jeden z trójki urodzonych w 1990 roku zawodników (oprócz niego z rocznika 90' zagrali Szymon Brzezicki i Karol Styś) najpierw asystował przy drugim golu Gorgola, a w doliczonym czasie gry sam ustalił wynik meczu mocnym uderzeniem z 8 metra po podaniu z rzutu rożnego. Ta bramka dała juniorom Olimpii zwycięstwo w pierwszym meczu i skromną zaliczkę przed rewanżem.

Awans sprawą otwartą
       Przebieg spotkania w Elblągu pokazał, że młodych piłkarzy Olimpii czeka bardzo trudne zadanie w rewanżu. Goście stanowili zgrany kolektyw i przy odrobinie szczęścia mogli pokusić się nawet o zwycięstwo. Ze względu na fakt, że mecz w Bydgoszczy rozegrany zostanie na boisku ze sztuczną nawierzchnią, olimpijczycy będą się do niego przygotowywali na sztucznej murawie w Malborku. Początek spotkania rewanżowego został wytyczony na niecodzienną dla juniorów porę rozgrywania meczy – godzinę 19:00. W przypadku zwycięstwa Olimpia w kolejnej rundzie MP zmierzy się z kimś z pary Gwarek Zabrze – Orlęta Łuków (w pierwszym meczu Gwarek wygrał 4:0).

Wyniki pozostałych spotkań ćwierćfinałowych MP juniorów w roku 2009: Lechia Zielona Góra – Stal Rzeszów 1:1, Gwarek Zabrze – Orlęta Łuków 4:0, Zagłębie Lubin – Korona Kielce 2:0, Arka Gdynia – Jagiellonia Białystok 0:0, Pogoń Szczecin – Hutnik Kraków 1:1, Polonia Warszawa – GKS Bełchatów 3:3, Odra Opole – Lech Poznań 0:3.

Olimpia Elbląg – Zawisza Bydgoszcz 3:2 (1:2)
       1:0 - Gorgol (18.), 1:1 - Gajkowski (26.), 1:2 - Bojas (30.), 2:2- Gorgol (85.), 3:2 - Pietrzkiewicz (90.+2)
       Olimpia: Kwaśnik (rocznik 91) – Brzezicki (90), Śmigielski (91), Żuraw (91), Miecznik (91), Skierkowski (91), Drewek (91), Molga (91), Liszko (91), Gorgol (91), Styś (90). Zmiany: 56 min. Drewek – Bożek (90), 66 min. Śmigielski – Pietrzkiewicz (90), 71 min. Molga – Strach (91), 78 min. Brzezicki – Wielguszewski (91). Na ławce pozostali: Garski (91), Sikora (91), Żak (91)
       Zawisza: Tatera (90) – Cuper (91), Krajewski (91), Szurgot (90), Kolarz (91), Zaremski (90), Gajkowski (90), Żurowski (91), Kuczawski (90), Osiński (90), Bojas (91). Zmiany: 46 min. Kuczawski – Kończykowski (91), 72 min. Osiński – Janka (90), 80 min. Bojas – Ligmanowski (91), 80 min. Cuper – Wojciechowski (91), 85 min. Krajewski – Gawęcki (90). Na ławce pozostali: Trapuk (90), Majer (91)
       Żółte kartki: Brzezicki, Śmigielski (Olimpia) – Krajewski, Kuczawski (Zawisza)
       Sędziowali:Paweł Passon (główny, Płock), Maciej Kukliński, Piotr Dudkiewicz (asystenci, Elbląg)
       Widzów: 200

Zdolna młodzież Olimpii
       W przerwie meczu juniorów starszych wyróżnienia i medale otrzymali zawodnicy zespołu juniorów młodszych Olimpii (rocznik 1992, trener Przemysław Marusa, kierownik Bogusław Lenarczyk), którzy w minionym sezonie zajęli trzecie miejsce w rozgrywkach ligi na Warmii i Mazurach. Dyplomy i medale otrzymali również trampkarze z rocznika 1995 prowadzeni przez Macieja Chwoszcza, którzy zostali mistrzami województwa.

Skład zespołu Olimpia 1992: Paweł Buczek, Marcin Budzyła, Szymon Cerkownik, Adrian Cywiński, Karol Jarosiński, Kacper Kosiński, Tomasz Kowalczyk, Jakub Kussy, Łukasz Lenarczyk, Mateusz Leśniewski, Rafał Lisiecki, Łukasz Mazurowski, Wojciech Nazimek, Jakub Oller, Michał Oller, Tomasz Ratajczyk, Tomasz Rogowski, Michał Ressel, Mateusz Szmydt, Damian Sadowski, Paweł Tyburski, Piotr Tyburski, Jakub Urbański, Damian Wielgat, Adrian Załucki, Mateusz Zagłoba, Adrian Zdunek, Dawid Zieliński, Robert Zieliński.

Skład zespołu Olimpia 1995: Paweł Grabowski, Teofil Metrycki, Kamil Kaliszewski, Adrian Zajączkowski, Maciej Dzierżyc, Paweł Kreft, Filip Fiłonowicz, Tomasz Szpakowski, Maciej Marcinkowski, Paweł Rogoz, Damian Sośnicki, Patryk Rafalski, Kacper Cichoński, Michał Kołpuć, Maciej Urbanowicz, Sebastian Dziedziewicz