
1 kwietnia przypada rocznica urodzin Heleny Pilejczyk, najbardziej utytułowanej zawodniczki elbląskiego sportu, która zmarła niespełna dwa lata temu Nic więc dziwnego, że to właśnie dzisiaj na lodowisku Helena otwarto stałą wystawę poświęconą tej wyjątkowej postaci. Zobacz zdjęcia.
Helena Pilejczyk do dzisiaj pozostaje jedyną elbląską zawodniczką, która zdobyła medal olimpijski w sportach zimowych. Większość swojego życia prywatnego i zawodowego związała z Elblągiem, wychowując kolejne pokolenia sportowej młodzieży i startując w zawodach aż do wieku weterana. Na jej cześć lodowisko przy ul. Karowej od 2011 r. nosi imię „Helena”, a od 1 kwietnia w holu MOSiR funkcjonuje poświęcona popularnej Lusi wystawa, na którą rodzina pani Heleny przekazała mnóstwo eksponatów – pucharów, medali, dyplomów i wiele innych pamiątek.

- Wystawa bardzo mi się podoba. Wszystkie eksponaty widziałam na co dzień w mieszkaniu cioci, bo mieszkałam i opiekowałam się nią przez ostatnie trzy lata do jej śmierci. Prosiła mnie, bym dopilnowała, by to wszystko przekazać. Udało się przy bardzo dużej pomocy pana Marka Wnuka i pani Asi Rościszewskiej. Na pewno swoją rodzinę tu przyprowadzę – powiedziała nam Pola Czerwińska, siostrzenica Heleny Pilejczyk, uczestnicząca w otwarciu wystawy.
Helena Pilejczyk zmarła w listopadzie 2023 r., pozostawiając po sobie bogatą sportową spuściznę.
- Całe życie sportowe i zawodowe pani Helena, honorowa obywatelska miasta, związała z Elblągiem. Bardzo się cieszę, że mamy takie dziedzictwo i możemy taką ekspozycję podziwiać. Mamy też sportowców, którzy chcieliby podążać śladem pani Heleny – mówił prezydent Elbląga Michał Missan, dziękując wszystkim, którzy zaangażowali się w stworzenie wystawy.
Koncepcję wystawy przygotowali Marek Wnuk, przyjaciel Heleny Pilejczyk, były dyrektor MOSiR i wiceprezes Klubu Nestora oraz elbląski dziennikarz Michał Libuda.
- Ostatnią wolą Heleny Pilejczyk było, by całe jej dziedzictwo przekazać do instytucji, która zrobi wystawę i będzie przekazywała tę wiedzę mieszkańcom Elbląga oraz zawodnikom. Sądzę, że szczególnie dla młodych zawodników te medale i puchary będą inspiracją do podnoszenia swojego poziomu sportowego – mówił Marek Wnuk.
- Wystawa jest podzielona na kilka części, które prowadzą oglądających przez całą historię Heleny Pilejczyk, jej życia prywatnego oraz przede wszystkim kariery sportowej. Nad gablotą po obu stronach znajdują się mapy z miejscami, które odwiedziła jako trenerka, zawodniczka i medalistka olimpijska. A także informacje o jej największych sukcesach. Obok jest wyświetlana prezentacja multimedialna wraz z fragmentami archiwalnych filmów z udziałem pani Lusi – mówił Michał Libuda.
Otwarcie wystawy było też okazją do nagrodzenia przez prezydenta Elbląga trójki łyżwiarzy, którzy w ostatnich tygodniach odnieśli znaczne sukcesy w swoich konkurencjach. A są nimi: Agnieszka Strąk z IKS Atak Elbląg, która podczas Światowych Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Turynie wywalczyła dwa srebrne medale na dystansie 222 i 333 m; Emilia Zawisza z UKS Viking Elbląg, która zdobyła z reprezentacją Polski srebrny medal mistrzostw świata juniorów w biegu drużynowym oraz Tymon Hryniewicz z Orła Elbląg, który został powołany do reprezentacji Polski w short-tracku i wziął udział w mistrzostwach świata juniorów. Oni razem z przedstawicielami władz miasta i MOSiR dokonali oficjalne otwarcia wystawy o Helenie Pilejczyk.
O Helenie Pilejczyk więcej przeczytasz m.in. w tym artykule.