UWAGA!

Zamiast niskopodłogowego przyjechał tramwaj z wysoką podłogą. Dlaczego?

 Elbląg, Zamiast niskopodłogowego przyjechał tramwaj z wysoką podłogą. Dlaczego?
fot. Anna Dembińska

Na rozkładach jazdy tramwajów warto zwrócić uwagę na malutkie literki oznaczające kurs pojazdem niskopodłogowym. Nasza czytelniczka (imię i nazwisko do wiadomości redakcji) zwróciła uwagę, że czasem zamiast wagonu niskopodłogowego przyjeżdża ten z wysoką podłogowego. Dlaczego dochodzi do takich sytuacji?

Obecnie spółka Tramwaje Elbląskie posiada w ciągłej eksploatacji 10 wagonów niskopodłogowych oraz 12 wagonów z „wysoką“ podłogą. Kursy wagonami niskopodłogowymi są oznaczone w rozkładzie literką „n“. „Już niejednokrotnie zauważyłam że tramwaje z ze stopniem (...) są podawane w rozkładzie jako niskopokładowe, a na drzwiach te właśnie wejście oznaczone jako wejście dla osób z wózkami dziecięcymi“ - napisała do nas czytelniczka portEl.pl (imię i nazwisko do wiadomości redakcji).

O odpowiedź - dlaczego tak się dzieje, zwróciliśmy się do spółki „Tramwaje Elbląskie“. - Z uwagi na kolizje, awarie techniczne, przeglądy eksploatacyjne itp. sytuacje zdarza się, że na liniach pasażerskich obsługiwanych wagonami niskopodłogowymi zgodnie z rozkładem jazy zachodzi konieczność zamiany wagonu niskopodłogowego na wagon rezerwowy - najczęściej starego typu (z wysoką podłogą), aby dany kurs mógł być dalej kontynuowany. Sytuacja taka wynika ze struktury posiadanego taboru, gdzie w pierwszej kolejności wystawiane są wagony niskopodłogowe, a w rezerwie zostają wagony z wysoką podłogą, które w wyniku sytuacji losowych - jw. wystawiane są do do kontynuowania kursu - odpowiedział Andrzej Sawicki, dyrektor spółki Tramwaje Elbląskie.

Dyrektor zaznacza, że część wagonów wysokopodłogowych znajduje się w rezerwie taborowej, a na trasę w pierwszej kolejności wysyłane są wagony niskopodłogowe. Problem korzystania z wagonów wysokopodłogowych dotyczy przede wszystkim osób, które potrzebują wsparcia przy poruszaniu się np. dzieci w wózkach lub osób na wózkach inwalidzkich. Spółka przeprowadziła we współpracy z Elbląską Radą Konsultacyjną Osób Niepełnosprawnych szkolenie dla motorniczych.

- Szkolenie to przygotowało motorniczych do pomocy pasażerom z konkretnymi dysfunkcjami np. wzroku, słuchu oraz ruchu. Zwrócenie szczególnej uwagi w każdym zaistniałym przypadku uwzględnia uwarunkowania techniczne, indywidualne możliwości pomocy oraz zakres potrzebnej do udzielenia pomocy. W zależności od sytuacji pomoc polega głównie na umożliwieniu, ułatwieniu, a w razie konieczności pomocy fizycznej w wejściu/wyjściu osobom samodzielnym z trudnościami w poruszaniu się (również poprzez dłuższą obsługę przystanków). Natomiast w przypadkach, kiedy osoba niesamodzielna na wózku inwalidzkim chce wejść do tramwaju z wysoką podłogą zakres naszej pomocy jest znacznie ograniczony i sprowadza się do wytłumaczenia zaistniałej sytuacji - wyjaśnia Andrzej Sawicki.

Czy należy przez to rozumieć, że osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich nie mogą korzystać z usług Tramwajów Elbląskich realizowanych przy pomocy wagonów wysokopodłogowych? Zapytaliśmy osobę, której syn porusza się na wózku inwalidzkim. - Nie wsiadam do niego. Nie dam rady. Najgorsze jest to że czasem w rozkładzie jest zaznaczone niskopodłogowy, a przyjeżdża ze schodami. I wtedy oczywiście mam wiązankę w głowie, ale nic nie zrobię i muszę szukać innego sposobu transportu. To miasto mnie nauczyło, że komunikacja nie jest dla ludzi. Jak mam z młodym gdzieś jechać, to jednak wybieram autobusy. Tramwaj jest okazjonalny. Z drugiej strony mam tę wadę, że nie umiem prosić o pomoc i nie chcę być problemem - mówi Dominika Lewicka - Klucznik, której syn porusza się na wózku inwalidzkim.

- Zapewniamy, że w miarę dostępnych środków dokładamy wszelkich starań, aby kursy tramwajów oznaczone jako wykonywane wagonami niskopodłogowymi były faktycznie przez nie realizowane - napisał dyrektor Tramwajów Elbląskich.

SM

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Dlaczego? Dlatego, ze w tym miescie nikt nie liczy sie z mieszkancami. Dlatego czas na referendum
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    89
    27
    MyMieszkancy(2022-11-14)
  • Można zadzwonić do ZKM i oni powiedzą czy będzie niska podłoga czy jednka nie
  • Gdyby pojawiały się pytania z ratusza o zasadności referendum to właśnie mieszkańcy obalają mity mówiące o tym że z komunikacją wszystko jest ok. Od siebie dodam że na Browarnej, Dolnej, Stoczniowej i starym mieście znajdują się firmy i duże zakłady pracy do których ludzie dojeżdżali tramwajami. Niestety kiedy otwarto nitkę przez 12 lutego to w tym czasie nasi spece od komunikacji zabrali dwie linie jadące przez plac słowiański. Zamiast dołożyć kolejne dwa numery tramwajów to zabrali. Tym samym dojazd do pracy stał się utrudniony. Tramwaje jeżdżą z częstotliwością kolei nadzalewowej w ostatnich latach jej działalności. Wtedy celowo tak układano rozkłady aby nikomu nie pasowało i aby można ją było zlikwidować jako nierentowną. Czy elbląskie tramwaje czeka ten sam los?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    88
    7
    Arczij(2022-11-14)
  • Mozna wyslac tez maila, albo polecony co nie?
  • trzeba sobie radzić i to była mądra podpowiedź! Ty zacznij trenować gołębie pocztowe - będziesz miał pożyteczne zajęcie a nie głupie komentarze pisać, co nie? :)
  • Wreszcie czas na odsuniecie te nieporadne władze tego miasta. Wstyd, małe tramwaiki, ludzie ściśnięci jak sardynki, małe autobusiki. Cała Polska się śmieje, że w tak dużym mieście, jesteśmy, drugim miastem w Polsce, gdzie powstały tramwaje a tu złomy jeżdżą. Gdzie u was lokalny patriotyzm, szacunek dla tego miasta i jego mieszkańców. I słusznie, że odbędzie się referendum. O niporadnosci tych władz również mówią głośno wasi wybrańcy. Elblazanie bądźmy zwarci i wybierzmy dobro a zło i niekompetencje wyrzućmy do lamusa. Hashtagi: #odsuniecie
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    58
    6
    Lalek(2022-11-14)
  • więc zanim wyjdziesz z domu musisz wykonać kilka tel. do ZKM (może odbiorą w ciągu 30 min. ) do marketu - bo nie wiadomo czy tzw. ruchome schody działają i winda (może też odbiorą). No dobra po godzinie - możesz wychodzić, .... a jednak przyjechał tramwaj z wysoką podłogą, bo informacja w ZKM opiera się na rozkładzie jazdy a nie na rzeczywistości, bo Pani z biura nie dostała informacji że co innego wyjechało z zajezdni
  • Bareja wiecznie żywy, co nie?
  • @okoniowaty - Przezorny zawsze ubezpieczony. Ja do znajomych idąc upewniam się czy winda działa. Nie wiadomo jeszcze mnie schody na III piętro spotkają. Czy to warto dla butelki wódki w towarzystwie nogi tyrać po schodach ?
  • Jedyne co jest pewne dla dyrektora to jego wyplata ze musindostac reszta jak widac nienma znaczenia. Autobus linia 15 spoznienie codziennie 6 minut na przystanku nowowwiejska spyza. To tyle. od poczatku istnienia. kolei w Japonii pewnie... Elblaska jakosc. Brak polaczen brak jakiejkolwiek logiki w tych mapkach i brak wgl sumiennosci jakiejkolwiek tylko brac.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    24
    2
    Bracniedawac(2022-11-14)
  • Jak bardzo trzeba nie mieć życia, żeby z tego robić donos do prasy. Szybciej nadjechałby tramwaj N niż Czytelniczka wysmarowała ten jakże ważny kluczowy dla jej życia incydent.
  • A u nas w klatce pies sąsiada narobił na korytarzu. Może Czytelniczka poza aferami tramwajowymi lubi też rozwiązywać zagadki kryminalne to się zejdzie parę godzin na rozpytanie całego wieżowca który to taki mądry po sobie nie sprząta. Zapraszamy. Adres na priv.
Reklama