
III Liceum Ogólnokształcące rok szkolny 2018/19 rozpoczęło już w nowej siedzibie – przy ul. Browarnej. W dotychczasowej siedzibie przy ul. Saperów szkoła działała 26 lat, od początku swojego istnienia. Jak uczniowie i nauczycieli zadomowili się w nowych kątach? Zobacz zdjęcia.
Przeprowadzka na poważnie zaczęła się pod koniec poprzedniego roku szkolnego. W międzyczasie trwało dostosowywanie budynku gimnazjum do potrzeb licealistów. Swoją lokalizację zmienił m.in. pokój nauczycielski i biblioteka. W miejscu świetlicy i stołówki jest teraz laboratorium chemiczne.
- W liceum nie ma potrzeby utrzymywania stołówki i świetlicy, w związku z tym te pomieszczenia zaadaptowaliśmy na laboratorium chemiczne i gabinet chemiczny. Przekształciliśmy też jedną klasę w dwie mniejsze do nauki języków. To nie był wielki remont, raczej takie remonciki, ale w szkole coś się działo – mówi Beata Orzech.
Rok szkolny licealiści rozpoczęli zgodnie z planem – 3 września uczniowie 15 oddziałów (12 klas licealnych i trzy gimnazjalne) usłyszeli pierwszy dzwonek. W szkole do zrobienia zostały drobiazgi: wstawienie ostatnich mebli i przyczepienie nad sekretariatem nowego loga szkoły.
- Jutro [z Beatą Orzech rozmawialiśmy 5 września – przyp. red.] zostanie udrożniony parter, zostanie oddanedo użytku laboratorium chemiczne. Wtedy będziemy mogli powiedzieć, że się przeprowadziliśmy – mówi dyrektor szkoły.

Teraz – jak twierdzą uczniowie – trzeba odtworzyć klimat szkoły z Saperów. - Mamy teraz większe gabinety, większe korytarze. Warunki do nauczania są trochę lepsze niż na Saperów. To czego nam brakuje, to aula. Miejsce, gdzie moglibyśmy robić zajęcia dla kilku klas, organizować wykłady zaproszonych gości. Takie uroczystości jak rozpoczęcie roku szkolnego organizujemy w sali gimnastycznej. Z brakiem auli jakoś sobie poradzimy – mówiła Beata Orzech.
W przyszłym roku szkolnym III LO (i pozostałe szkoły ponadgimnazjalne w całej Polsce) czeka kolejna rewolucja. Do pierwszej klasy liceum przyjdzie podwójny rocznik: dzisiejsi ósmoklasiści pójdą do nowego czteroklasowego liceum lub pięcioletniego technikum, a ich rok starsi koledzy z trzeciej gimnazjalnej zasilą pierwsze klasy starego liceum trzyletniego lub czteroletniego technikum.
Obecnie w III LO są cztery klasy pierwsze. Ile ich będzie w przyszłym roku? - To będzie duża rewolucja. Podwójny rocznik, dwie podstawy programowe. Ile będzie klas pierwszych zależy od decyzji miasta dotyczącej sieci szkół i naboru do klas pierwszych – stwierdziła dyrektor szkoły.