UWAGA!

Sesje w saunie – sposób na oczyszczenie organizmu i poprawę jego funkcjonowania

 Sesje w saunie – sposób na oczyszczenie organizmu i poprawę jego funkcjonowania

Sauna to pomieszczenie charakteryzujące się wysoką temperaturą i niską lub wysoką wilgotnością. Dzięki takim warunkom sesje saunowe działają oczyszczająco na organizm. Wielu specjalistów poleca wizyty w saunie w celu poprawy samopoczucia i zdrowia. Pomieszczenia te są niezwykle popularne w Finlandii, Szwecji, Estonii, Rosji i Łotwie. Istnieje kilka typów saun, które różnią się między sobą sposobem działania i długością sesji.

Pierwsze wzmianki o saunach
       Prekursorami w budowie saun są przede wszystkim Aztekowie, Indianie, Eskimosi oraz ludy Korei i Japonii. Ówczesne sauny różniły się nieco wyglądem od współczesnych, ale sposób ich działania był podobny. Sauny budowano z kamienia i uszczelniano skórami, dopiero później głównym budulcem stało się drewno. Pierwsze sauny nazywano „łaźniami pocącego się kamienia”, bo na ziemi ustawiano kamienie, które później podpalano i polewano wodą. Już w czasach starożytnych podczas sesji wykorzystywano zioła, dla uzyskania aromatu. Obecnie do wody dodaje się odrobinę olejków eterycznych.
      
       Sposób działania sauny
       W pomieszczeniu temperatura dochodzi do 100 st. C, a skóra zostaje rozgrzana do 42 st. C. W takim wypadku temperatura ciała podnosi się o około 1 stopień. Organy wewnętrzne pozostają w stanie „gorączki”, przez co produkują znaczną ilość ciałek odpornościowych. Krwinki neutralizują nagromadzone w organizmie wirusy i bakterie. Po zakończonej sesji należy wziąć na przemian ciepły i zimny prysznic, by ostudzić organizm. Takie seanse saunowe rozluźniają mięśnie i poprawiają samopoczucie. Obecnie bardzo łatwo można zainstalować saunę w swoim domu, albo ogrodzie. Na rynku dostępnych jest wiele modeli gotowych pomieszczeń, które wymagają jedynie odpowiedniego montażu. Wybierając saunę warto postawić na wysoką jakość produktu, która gwarantuje bezpieczeństwo i długi okres użytkowania. Najwyższej klasy sauny można znaleźć na: homegarden.com.pl. Firma proponuje sauny fińskie i infrared.
      
       Jak korzystać z sauny
       Przed wejściem do pomieszczenia trzeba dokładnie wytrzeć ciało ręcznikiem, bo podczas sesji skóra poci się bardziej niż zwykle. Po wizycie warto wyjść na świeże powietrze, a następnie wziąć naprzemiennie ciepły i zimny prysznic. Po całym zabiegu należy odpocząć około pól godziny, by organizm mógł powrócić do swojego normalnego stanu. Z seansów saunowych można korzystać raz lub dwa razy w tygodniu. Wizyta w saunie powinna trwać 8-12 minut, a w łaźni (pomieszczeniu o niższej temperaturze) 15-20 minut. Przed sesją nie należy pić alkoholu i objadać się. Nie można również rozpocząć zabiegu z pustym żołądkiem. Jeśli planujemy skorzystanie z solarium, warto to zrobić zaraz po sesji w saunie. Po takiej wizycie, pory są otwarte i łatwo przyswajają opaleniznę. Wizyty w saunie są niewskazane dla osób chorych na serce, z pękniętymi naczynkami krwionośnymi, mających silną grypę i kobiet w ciąży.
      
       Jak widać wizyty w saunie mają wiele zalet i dają możliwość całkowitego relaksu. Do najpopularniejszych rodzajów saun zalicza się te klasyczne z temperaturą około 100 st. C, biosauny (50-60 st. C) i łaźnie parowe (40-50 st. C).
      
--------Art. promocyjny--------

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie