UWAGA!

Samochody klasyczne jako inwestycja alternatywna

 Samochody klasyczne jako inwestycja alternatywna

Niepewna sytuacja na większości światowych giełd sprawia, że inwestorzy szukają sposobów alternatywnego zarabiania. Ich zainteresowaniem cieszą się dzieła sztuki, monety, a także zabytkowe samochody. Te ostatnie pozwalają w ostatnim czasie zarobić najwięcej spośród wszystkich mniej znanych sposobów inwestowania.

Zarobek dyktowany przez kolekcjonerów
       Samochody zabytkowe pozwalają zarobić nawet do 200%, jednak wysokość zysków jest uzależniona od zainteresowania kolekcjonerów danym modelem. Miłośnicy motoryzacji chętnie kupują auta, którymi poruszały się znane osoby lub modele wykorzystywane w słynnych produkcjach filmowych. Istotnym kryterium jest też sama wartość pojazdu. Kolekcjonerzy z pewnością będą zachwycać się autem zabytkowym wartym 30 mln euro, jednak nabyciem go będzie zainteresowana jedynie garstka z nich. Pozostali pasjonaci wybiorą modele znacznie tańsze. Przykładowo, w Polsce najszybciej sprzedają się oldtimery, których wartość oscyluje wokół 50 tysięcy złotych.
       Wysoka wartość samochodu zabytkowego może oznaczać paradoksalnie zmniejszenie wysokości zysków z jego sprzedaży. Długi czas poszukiwania kupca powoduje, że sprzedający musi płacić za konserwację pojazdu oraz ponosić inne wydatki z garażowaniem bądź użytkowaniem auta.
      
       Motoryzacyjne perełki

       Aby zarobić na samochodach zabytkowych, warto kupować pojazdy wymagające odrestaurowania. Najczęściej cena ich kupna jest niewysoka, a po kilku miesiącach w warsztacie auto zyskuje na wartości nawet 2-3 razy. Części oryginalne niezbędne do naprawy nierzadko udaje się kupić niedrogo w Internecie, a jeśli nabywca auta potrafi wymienić je samodzielnie, może zarobić jeszcze więcej na późniejszej sprzedaży.
       Po odrestaurowaniu samochodu warto go ubezpieczyć (np. kupić polisę Classic Car Insurance), a następnie zarejestrować pojazd jako zabytkowy. Aby to zrobić, trzeba odwiedzić rzeczoznawcę i z wydanym przez niego zaświadczeniem udać się do konserwatora zabytków. Oldtimer wpisany do rejestru zabytków może zarówno być wykorzystywany do poruszania się po drogach, jak i garażowany.
       W przypadku korzystania z zabytkowego pojazdu do poruszania się po drogach publicznych, należy obowiązkowo wykupić ubezpieczenie OC. W Polsce zdarzają się z tym problemy, gdyż towarzystwa ubezpieczeniowe nie chcą sprzedawać OC dla zabytkowych aut. Jest to jednak obowiązek zakładów ubezpieczeniowych, dlatego właściciele oldtimerów dopuszczonych do ruchu powinni walczyć o możliwość zakupienia ubezpieczenia na korzystnych warunkach.
      
                                                     ------------- artykuł sponsorowany -------------
      
      

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie