UWAGA!

Przyjemne święto z bolesną genezą

 Elbląg, Głos Elbląga, rok 1959
Głos Elbląga, rok 1959 (fot. nadesłana)

Święto Pracy albo Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy – obchodzimy je co roku 1 maja. To w Polsce dzień ustawowo wolny właśnie od pracy.

Święto Pracy ma swoje początki w XIX w., w Polsce od 1950 r. to święto państwowe. Jego genezę stanowi strajk robotników w Chicago, związany m. in. z postulatem wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.

- Wówczas, pracownicy musieli ciężko pracować fizycznie przez 12 godzin i więcej, do tego warunki sanitarne, jak i socjalne były wprost tragiczne. Klasa robotnicza nie miała zapewnionego BHP, ani często dostępu do odpoczynku w trakcie pracy. Tego dnia, mężczyźni zaczęli walkę o swoje prawa od pokojowego pochodu ulicami miasta. Niestety, bunt robotników spotkał się ze sprzeciwem właścicieli fabryk, którzy zaczęli ich masowo zwalniać i zastępować nowymi pracownikami – podaje Business Insider. Podczas majowych strajków doszło także do rozlewu krwi, były również ofiary śmiertelne. Tzw. II Międzynarodówka postanowiła upamiętnić te wydarzenia i dlatego właśnie mamy w kalendarzu Święto Pracy.

- W Polsce od 1950 roku 1 Maja jest świętem państwowym oraz dniem ustawowo wolnym od pracy. W okresie Polski Ludowej, było to jedno z największych świąt w roku, związane z jego nieodłącznym elementem, pochodem pierwszomajowym – czytamy na stronach rządowych.

Innym elementem związanym z 1 Maja w ustroju słusznie minionym były zobowiązania, które podejmował "świat pracy".

"Grupa remontowa elektrowni w Elblągu ukończyła naprawę kotła wysokosprężnego. Remont kotła miał być wykonany do dnia 22 bm., dzięki jednak wysiłkowi całej brygady remontowej zadanie, objęte zobowiązaniem pierwszomajowym, zostało zrealizowane na 7 dni przed terminem. Pracownicy sekcji transportowej przy podokręgu sieciowym ZEON zameldowali również o przedterminowym wykonaniu zobowiązań pierwszomajowych, obejmujących m. in. remont i uruchomienie tokarni, wiertarki słupowej i szlifierni. Zobowiązanie zostało wykonane na 15 dni przed terminem" - pisano np. w Głosie Wybrzeża w 1950 r.

Przy okazji przypomnijmy, że dziś jeszcze jedna ważna rocznica. Przecież 1 maja 2004 r. Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej.

Dużo odpoczynku i słońca w Święto Pracy!

 

Program majówki w Elblągu tutaj.

red.

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • A ja lubilam pochody, fajni ludzie, wesolo, wspolne biesiadowanie, a ze propaganda? Mialam to gdzieś, dzis gorsza propaganda i upolitycznienie wszystkiego i ocena czlowieka przez politykę
  • A teraz to nie muszą walczyć o warunki?, o podwyżki?muszą walczyć z mobbingiem i dyskryminscją. Malo czytamy o strajkach, sporach zbiorowych ! Tylko obecnie inne podłoże! Male mściwosci, zlosliwości, szykany z powodu przynależności politycznej, przynaleznosci do związków, odwagi w mówieniu prawdy, niepodporzadkowania się despotom w roli pracodawców! Polityka weszla wszędzie do zycia i powoduje wiele zlego i podział spoleczenstwa !
  • 1Maja 2004 Polska podpisała wyrok na siebie, który jest realizowany stopniowo i do 2030r nic nie będziesz, ale nie martwcie się Shwab gwarantuje, że ty będziesz szczęśliwy. Powodzenia !
  • Ponad 30 % ludzi mieszkających w Polsce chciałoby powrotu podchodów i wyjścia z Unii prosto w. ramiona mateczki rasiji
  • Ciekawe jest to że pisowcy tak atakują Unię werbalnie ale po kasę do europarlementu to listy długie mają
  • Nie ma dziś z nami premierów PiS, bo premier Szydło, która z KPRM wyprowadziła unijną szmatę, dziś z obrzydzeniem służy w jewro-parlamencie. Panie marszałku, proszę o usprawiedliwienie nieobecności posła Morawieckiego, bo on dzisiaj ma coś ważniejszego do roboty, mianowicie, jak rozumiem, jest w drodze do Budapesztu na kolejny sabat proputinowskich nacjonalistów - stwierdził minister spraw zagranicznych.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    14
    4
    R. Sikorski zaoral(2024-05-01)
  • Ludzie muszą walczyć o marne podwyżki, licytowac się z pracodawcą o każdy zenujacy grosz, dochodzi do starajkow, a tu proszę lekką ręką 800 plus dla Ukraińców! Czy to normalne? Nie sądzę!!!!miłego więc święta pracy dla tych co muszą walczyć o jałmużnę
  • 1 Maja jako święto państwowe zostało uchwalone Ustawą z dnia 26 kwietnia 1950 roku. Do tego czasu pochody majowe odwoływały się do tych z okresu Polski rozbiorowej i czasów II RP. W Elblągu po raz pierwszy pochód pierwszomajowy obył się w 1947 roku a przeszedł trasą spod ówczesnej pętli tramwajowej 3 z ulicy Agrykoli i poprzez Górnośląską i Traugutta zakończył się na tzw placu czerwonym jak nazywano Plac Jedności Narodu. Następne pochody przebiegały właśnie z tego Placu do Placu Słowiańskiego. Z chwilą ustanowienia w 1950 roku 1 Maja jako święta państwowego pochody przebiegały przez Grunwaldzką i kończyły się na wysokości dworca PKP. Do czasu wybudowania Dworca PKS tj do 1973 roku, właśnie na tym miejscu spotykali się uczestnicy po zakończeniu przemarszu. Tam były zorganizowane stanowiska sprzedaży artykułów spożywczych z samochodów ciężarowych. Wtedy też rozpoczynał się sezon na lody, gdzie właśnie tam pojawiły się punkty ich sprzedażyco, co było niezwykłą atrakcją dla dzieci. Pochody swój żywot w Elblągu zakończyły na ulicy Nowowiejskiej.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    7
    0
    Forfarn(2024-05-01)
  • @Fałszywe, a wasi to kasę skubią w Polsce i jeszcze z Celi do Brukseli. Tym własńie nie zależy na kasie. Idz w kozią....
  • @ZSRR zamiast UE - A ty zapewne taki/taka/domorosły ankieter-chodziles po domach i zbierales opinie stąd te oszałamiające info
  • @Fałszywe - Ciekawe czy Czarnecki startuje -pewnie już ma na oku jakieś zezłomowane cabrio na podróże do Brukseli w zimie
  • dziwne. PRL zły, komuna zła, pochody złe i wszystko co sprzed lat 90 było złe trzeba likwidować itp, ale dni wolne od pracy dobre zostają, święto pracy zostaje.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    7
    0
    fffffffffffffff(2024-05-01)
Reklama