UWAGA!

Pierwszy szwedzki konsul

Nad terenie obwodu kaliningradzkiego w ciągu ostatnich dziesięciu lat powstały dwa konsulaty generalne - Polski i Litwy. Za kilka zaś tygodni zostanie tutaj otwarty kolejne przedstawicielstwo - Królestwa Szwecji.

Będzie to pierwsza placówka państwa zachodnioeuropejskiego - członka Unii Europejskiej – w tym mieście. Od pewnego czasu Szwecja ze wzmożoną uwagą interesuje się nadbałtycką enklawą Federacji Rosyjskiej. Częste wizyty przedstawicieli tego kraju i ich deklaracje, że zależy im na rozwoju obwodu, budują dobre samopoczucie miejscowych polityków i ich przekonanie, że Kaliningrad może odegrać znaczącą rolę w kontaktach pomiędzy Rosja a Unią Europejską.
     Zaledwie kilka miesięcy temu rząd szwedzki zapowiedział możliwość utworzenia w Kaliningradzie swojego konsulatu. Po bardzo szybkich ustaleniach z władzami Rosji zapadła ostateczna decyzja, że jeszcze w tym roku na stale pojawią się w grodzie nad Pregołą szwedzcy dyplomaci.
     Ostatnio rosyjskie agencje podały wiadomość, że został już mianowany Konsul Generalny Królestwa Szwecji w Kaliningradzie. Będzie nim Eryk Hammarskjöld dotychczasowy radca szwedzkiego ministerstwa spraw zagranicznych.
     Nowy szwedzki konsul pochodzi z rodziny o tradycjach dyplomatycznych i politycznych. Ojcem pierwszego w powojennej historii Kaliningradu szwedzkiego konsula był Dag Hammarskjöld - laureat pokojowej nagrody Nobla (1961). W latach 1953-1961 pełnił funkcję sekretarza generalnego ONZ. Zginął tragicznie w roku 1961, w katastrofie lotniczej w Rodezji, w czasie wykonywania trudnej misji pokojowej podczas międzynarodowego kryzysu kongijskiego (1960-1961).
     Z kolei Knut Hjalmar Hammarskjöld - dziadek nowo mianowanego szwedzkiego konsula - przez wiele lat był ministrem sprawiedliwości i oświaty. W czasie I wojny światowej (w latach 1914 - 1917) sprawował urząd premiera Szwecji, a następnie (1929-1947) przewodniczył Komitetowi Fundacji Nobla.
     Kaliningradzcy politycy cieszą się z tego, że już wkrótce przybędzie do nich z misją tak doświadczony dyplomata. Mają też nadzieję, że jego obecność nad Pregołą może mieć znaczny wpływ na przyspieszenie rozwiązania tzw. kaliningradzkiego problemu, wynikającego z zamiaru wprowadzenia przez Polskę i Litwę obowiązku wizowego dla mieszkańców obwodu i pozostałej części Rosji. W sprawę zaangażował się prezydent Rosji. Władimir Putin zwrócił się przed kilkoma dniami z do przywódców Unii Europejskiej z propozycją zniesienia wiz dla wszystkich stron. Zgodnie z założeniem rosyjskiego prezydenta obywatele Unii Europejskiej podróżowaliby do Rosji bez obowiązku posiadania wiz. Podobna zasada miałaby obowiązywać wszystkich posiadaczy rosyjskiego paszportu, dla których pojawiłaby się szansa swobodnego wjazdu do Europy.
MUR

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • w kaliningradzie czyli dawnym krolewcu istanial przed 1945 konsulat szwedzki, podobnie zreszta tak jak i w elblagu. czy miasta rodza sie w wypadku wojen i zmian przynaleznosci terytorialnej czy tez trwaja od chwili swego erygowania - zalozenia?
Reklama